Jack Davenport

Jack Davenport Biyografisi

Türkiye’de de gösterilmiş olan Coupling dizisindeki Steve Taylor karakteri ile tanınan İngiliz beyaz perde ve dizi oyuncusu. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, FlashFroward rol almış olduğu öteki mühim yapımlardır.

Jack Davenport, 1 Mart 1973 tarihinde, her ikisi de tanınmış beyaz perde oyuncuları olan Nigel Davenport ve Maria Aitken çiftinin oğlu olarak, Suffolk, İngiltere’de dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarını ailesi ile birlikte Ibiza’da geçiren Davenport, hemen hemen yedi yaşlarındayken ebeveyninin boşanması üstüne yatılı bir okul olan Dragon School’a yazdırıldı. İlköğretimini tamamladıktan sonrasında Cheltenham College’i bitiren Davenport, British American Drama Academy’de drama ve oyunculuk eğitimi aldı.

Cheltenham College’da okumuş olduğu sırada tanıştığı bir yönetmenin yönlendirmesi ile oyunculuğa süregelen Davenport, ilk olarak Hamlet’in canlandırıldığı tiyatro oyunlarında rol aldı. Liseyi bitirdikten sonrasında, East Anglia Üniversitesi’ne yazıldı ve burada okurken, annesinin tavsiyesi üstüne Fierce Creatures (1997) adlı beyaz perde filmimizde rol aldı. Fierce Creatures’ın çekimleri esnasında tanıştığı bir beyaz perde ajentası aracılığı ile, meşhur İngiliz drama dizisi This Life’ın kadrosunda kendisine yer edindi. Davenport, This Life’da Miles Stewart karakterini canlandırdı.

1998 senesinde, Channel 4 için çekilen korku-drama serisi Ultraviolet’in başrolünde oynayan Jack Davenport, 2000 senesinde, kendisine internasyonal ünü getirecek olan T.V. serisi Coupling’de yer aldı. Meşhur İngiliz güldürmen Steven Moffat tarafında yazılan Coupling, 20002004 yılları aralığında, dört sürem süresince, İngiliz BBC kanalında gösterildi. Jack Davenport’un, Steve Taylor adlı ana karakteri canlandırdığı güldürü dizisi, internasyonal bir başarı kazanmıştır ve Amerikan, Yunan uyarlamaları yapılmış oldu.

Jack Davenport, ilk filmi 2003 senesinde gösterilen Karayip Korsanları serisinin tüm filmlerinde, Commodore Norrington adlı karakteri canlandırdı. Serinin ilk filmi Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003 senesinde, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest 2006 senesinde ve son film olan Pirates of the Caribbean: At World’s End 2007 senesinde gösterime girdi ve üç filmimizde büyük bir ticari başarı kazanmıştır.

2008 senesinde, ABC kanalında gösterilen ve de Robert J. Sawyer’ın 1999 tarihindeki aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan bilimkurgu dizisi FlashForward’ın ekibine katılan Jack Davenport, dizide Dr. Lloyd Simcoe adındaki baş karakteri canlandırdı.

Jack Davenport, 1 Mayıs 2000 tarihinden bu yana oyuncu Michelle Gomez ile evlidir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir