Jack Dorsey

Jack Dorsey Biyografisi

İş adamı, programcı

Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square‘un kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu sadece bitirmeden okuldan ayrıldı. Hemen sonra New York Üniversitesine devam etti fakat buradan da bitirmeden ayrıldı. Emek harcama hayatına başladığında Kaliforniya‘ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 senesinde Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 şahıs”den biri seçildi. Jack Dorsey, en popüler toplumsal ağların başlangıcında olan büyük bir başarı gösteren Twitter’ın yaratıcısıdır. Ek olarak Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da vazife yapmaktadır.

Google, Twitter’ı satın almak istemiş fakat kesinlikle satmak istemediğini belirtmiştir. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üstüne izahat meydana getiren Jack Dorsey, “Bu teklif bana gore bir hakarettir, siz bu şekilde minik bir paraya Twitter’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile beraber Twitter macerası; kullananların durumlarını dostlarıyla iyi mi en kolay paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla birlikte telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğan oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda ilk tweet’i Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” (“twttr’ımı kuruyorum.”) yazmıştır.

2006’da kurulan Twitter’ın 2008’de 8 çalışanı vardı. 2015 senesinde ise 600’den fazla şahıs Twitter için çalışıyor. Twitter, atılan her tweet’ten 0,043 TL kazanıyor.

Jack Dorsey, 2006 senesinde Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. Hemen hemen Türkiye’ye gelmemiş olan Square : Bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi benzer biçimde minik işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla (Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini elde eden bir sistem Square.

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco’da ikamet etmektedir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir