Jack Lemmon

Jack Lemmon Biyografisi

Amerikalı erkek oyuncu ve müzisyen.

Jack Lemmon ; babası ile adları aynıdır. Aslolan adı John Uhler Lemmon III. ;Massachusetts eyaleti ,Boston şehrinin Newton banliyösünde Wellesley Hastanesinin asansöründe dünyaya gelmiştir., Mildred Burgess Larue ve John Uhler Lemmon II çiftinin tek evlatları olarak 8 Şubat 1925 de dünyaya geldi. Newton John Ward İlköğretim Okuluna gitti. Ortaokul ve liseyi Rivers Country Day School’da okudu. Sonrasında Phillips Andover Akademisi lisesine gitti, 18 yaşlarında 1943 de mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde okurken tiyatroyla ilgilendi,Harvard Hasty Pudding Kulübü başkanı oldu.

Jack Lemmon ; kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Ek olarak, armonika, organ ve kontrbas enstrümanlarını da kullanmasını bilirdi.

Bilhassa komedilerde başarı elde eden ABD’li beyaz perde oyuncusu. 2.Dünya Savaşı esnasında, ABD Deniz Kuvvetleri’nde kontakt subayı olarak askerliğini yaptıktan sonrasında New York kenti’ndeki gece kulüplerinde piyano çalarak bir müzisyen olarak çalıştı. 1940’ların ve 50’lerin başlarında radyo, tv ve tiyatro prodüksiyonlarında oynadı.

Beyazperde hayatına başladığı yıllarda Lemmon soyadını limonla karıştırılmaması için Lennon olarak değişiklik yapmak istemiş yöneticiler , fakat o da bu sefer Lenin ile karıştırılır diye kabul etmemiş.

1954’te, başrollerini Judy Holliday’le paylaşmış olduğu It Should Happen to You filmiyle beyaz perde oyunculuğuna başladı. Ertesi yıl destek adam oyuncu (1955) Oscar’ını kazanılmış olduğu Mister Roberts filmiyle ün kazanmıştır. 1966’da The Fortune Cookie’de beraber oynadığı Walter Matthau ile başarı göstermiş bir ikili oluşturdu. 1973’te Save The Tiger filmiyle en iyi adam oyuncu branşında Oscar kazanmıştır. 1979 tarihindeki China Syndrome ve 1982 yapımı Costa Gavras’ın yönettiği Missing filmleriyle Cannes Film Festivali’nde iki kez en iyi adam oyuncu seçildi. Beyazperde yaşamı süresince yedi kez en iyi adam oyuncu Oscar’ına aday yayınlandı. 1988 senesinde Amerikan Film Enstitüsü kendisine Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi . Wine and Roses (1962) filmindeki görevi, onun en sevilmiş olduğu rollerden biri oldu . 1996 senesinde , 46. Internasyonal Berlin Film Festivali Onursal Altın Ayı ödülü Lemmon’a verildi. Tuesdays with Morrie (1999) filmindeki ,ölmekte olan bir üniversite profesörü rolüyle bir Emmy Ödülü almıştır. Gülünç ve ciddi rolleri arasındaki ustaca hareketli, o Hollywood’un en oldukça yönlü ve deneyimli oyuncularından biri bulunduğunu kanıtladı.

Lemmon, pek oldukça efsanevi adlar ile çalıştı, Marilyn Monroe , Natalie Wood, Betty Grable, Janet Leigh, Shirley MacLaine, Romy Schneider, Doris Day, Kim Novak , Judy Holliday, Rita Hayworth , Virna Lisi, Ann – Margret,Sophia Loren ve oldukça daha fazlası. Bununla birlikte Tony Curtis , Ernie Kovacs , Walter Matthau ve Kevin Spacey ile yakın dost oldu .

Empire (UK) dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” sıralamasında 47. sırada. [Ekim 1997]

Lemmon iki kez evliliğe ilk adımını attı .

1950 yılının Mayıs ayında Jack Lemmon, oyuncu Cynthia Stone(d. Şubat 26, 1926), ile evliliğe ilk adımını attı. Onların bir oğulları oldu ,Chris Lemmon (d. 1954),Çift 1956 senesinde boşandı. İkinci karısı kadın oyuncu Felicia Farr ile 1962 senesinde evliliğe ilk adımını attı, 1966 senesinde Courtney isminde bir kız evlatları oldu.

Lemmon, 1960’ların sonlarında bir alkolik bulunduğunu itiraf etti. (Kaynak: Los Angeles Tomes Obituary)

Jack Lemmon; oldukça sevilmiş olduğu ve çoğunlukla birlikte çalışmış oldukları arkadaşı Walter Matthau’nun ölümünden bir yıl dört gün sonrasında vefat etti ve onun yanına defnedildi .

Jack Lemmon; 27 Haziran 2001 tarihinde , kolon kanseri ve Mesane kanseri hastalığı yüzünden (76 yaşlarında) Los Angeles , Kaliforniya , ABD’de öldü.

Jack Lemmon , 60’tan fazla filmimizde oynadı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir