Jacob Grimm

Jacob Grimm Biyografisi

Kardeşi Wilhelm Grimm ile birlikte değindiği eserlerle tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Wilhelm ile birlikte kaleme aldıkları eserler yardımıyla Grimm Kardeşler adıyla tanınmış olsa da, kardeşinden bağımsız olarak değindiği hukuk ve filozofi alanındaki eserleri ile de periyodunun mühim bilginleri içinde yerini almıştır.

Jacob Ludwig Carl Grimm, 4 Ocak 1785 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş ufak olan kardeşi ile birlikte büyüyen Jacob Grim, Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 senesinde Malburg Üniversitesi’ne kabul edildi. Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Kendisinden bir yaş ufak olan kardeşi Willhelm Grim ise, abisinin okumuş olduğu okullara ondan bir yıl sonrasında girdi ve aynı derecelerde o okulları da başarıyla tamamladı.

18081829 yılları aralığında Kassel’de kütüphane memuru olarak vazife yapa Wilhelm Grimm, sonrasında ise Kassel Kütüphanesi’nde üst düzeyli işyar olarak çalışmaya başladı; 1830 senesinde ise profesör ünvanını kazanmıştır.

18371841 yılları aralığında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle birlikte Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Jacob Grimm, bu grupla birlikte anayasaya zarar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun tüm elemanları August tarafınca üniversiteden uzaklaştırıldı. Grupta Jacob’un yanı sıra kardeşi Willhelm’de bulunmaktaydı.

Dünya genelinde kardeşi ile birlikte yapmış olduğu çalışmalarla tanınsa da, Jacob Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de bilimsel nitelikli çevrelerce büyük ilgi görmüş oldu. Alman yiğitlik destanları ve folklor hikayeleri üstüne uzmanlaşan Jacob Grimm, ek olarak kardeşiyle birlikte Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, devasa bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu. Jacob Grimm’in edebiyata kazandırdığı ve Grim Kanunu olarak malum dilbilimi kuralları, halen Alman Dili’nin temellerini oluşturmaktadır.

Wilhelm Karl Grimm, 20 Eylül 1863 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir. Jacob Grimm’in kişisel eşyaları ve de kişisel kitaplığı ve kişisel el yazması notları, halen Berlin Devlet Kütüphanesi’nde sergilenmektedir.

Kardeşi Willhelm ile birlikte değindiği eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını elde eden masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Eserleri

Alman Grameri

Eski Hukuk Eserleri

Alman Mitolojisi
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir