Jacob Rothschild

Jacob Rothschild Biyografisi

Jacob Rothschild, 4. Baron Rothschild, OM, GBE, CVO, FRCA İngiliz bir yatırım bankacısı ve önde gelen Rothschild bankacılık ailesinin bir üyesidir. Ek olarak Yahudi Siyaset Araştırmaları Enstitüsü onursal başkanıdır.

Jacob Rothschild, 29 Nisan 1936 tarihinde Berkshire, İngiltere’de bir Yahudi aile olan Victor Rothschild, Barbara Judith Hutchinson çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Nathaniel Charles Jacob Rothschild’dir. Eton Kolejinde eğitim aldı. Rothschild kelimesi Almanca “kırmızı kalkan” anlamına gelir. Rothschild ailesinin ilk dedesinin dükkânında kırmızı bir kalkan asılıydı. Ailenin adı buradan gelmektedir. Kalkan, ailenin armasının ortasında da görülmektedir. Bu soyad Almanya‘da epey yaygın olsa da sahiplerinin bir çok bu aileyle bağlantılı değildir.

Rothschild ailesi 18. yüzyılın sonlarından başlayarak Avrupa‘nın çeşitli merkezlerinde bankalar kuran Yahudi kökenli Alman bir ailedir. Ailenin Avusturya ayağının beş nesli 1816 senesinde Habsburg İmparatoru II. Francis tarafınca miras sistemiyle geçen baronluk verilmesiyle Avusturya soylusu duyuru edilmiştir. Ailenin İngiliz ayağı ise Kraliçe Victoria‘nın izniyle Avusturya‘da haiz oldukları Baron unvanını İngiltere‘de de kullanma olanağına kavuşmuştur. 19. yüzyıl süresince ailenin, en büyük hususi ve çağıl tarihin en büyük servetini oluşturduğu öne sürülmektedir.

Jacob Rothschild, 4. Baron Rothschild, OM, GBE, CVO, FRCA İngiliz bir yatırım bankacısı ve önde gelen Rothschild bankacılık ailesinin bir üyesidir. Ek olarak Yahudi Siyaset Araştırmaları Enstitüsü onursal başkanıdır.

Jacob Rothschild, 1961 senesinde Serena Dunn Rothschild ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi 2019 senesinde vefat etti. Nathaniel Philip Rothschild (d.1971), Hannah Rothschild (d. 1962), Emily Magda Rothschild Freeman-Attwood (d. 1967), Beth Matilda Rothschild Tomassini (d. 1964) adlarında evlatları oldu.

Resmi tarihe bakılırsa ailenin kökleri 16’ncı yüzyıl Almanya‘sına dayanıyor. Aşkenaz denilen şimal Avrupa Yahudilerindendir. Ailenin ortaya çıkışı Almanya’dır. Soylarının hazar Yahudilerine kadar uzandığı öne sürülmüştür. Roth schıld Almanca kırmızı kalkan anlamına gelmektedir. Ailenin de simgesini oluşturmaktadır. Aile alman prenslerinin paralarını yöneterek servet edinmişti. Fakat aileyi dünya gündemine taşıyacak şahıs Mayer Amschel Rothschıld idi (23 Şubat 1744 – 19 Eylül 1812). Fazlaca parlak zeka bir insan olan Mayer Amschel Rothschıld ailesinin dünyanın 1 numaralı varlıklı ailesi olmasının temellerini attı. Bunlardan ilki 5 oğlunu Londra, Paris, Frankfurt, Napoli ve Viyana’ya göndererek ilk internasyonal firmanın kurucusu oldu.
Mayer Amschel Rothschild’in oğulları ve gittikleri şehirler şöyleydi:
Amschel Mayer Rothschild (1773–1855): Frankfurt, çocuksuz öldü, miras Salomon ve Calmann’ın çocuklarına kaldı.
Salomon Mayer Rothschild (1774–1855): Viyana
Nathan Mayer Rothschild (1777–1836): Londra
Calmann Mayer Rothschild (1788–1855): Napoli
Jakob Mayer Rothschild (1792–1868): Paris

Bu sayede hem kuvvet ve kudretini arttırmış oldu. Mahalli sıkıntılardan firmanın daha azca etkilenmesini sağlamış oldu. İletişimin zor olduğu o dönem koşullarında mühim merkezlerdeki temsilcilikler vasıtasıyla herkesten ilkin haberdar oldu ve planlarını ona bakılırsa yapmış oldu. Aile vakit içinde krallara bile faizle borç para verecek kadar büyük bir servetin sahibi oldu. Amschel ölmeden ilkin aile servetinin bölünmemesi için 4 kaide belirledi. Bu kurallar halen geçerlidir. Bu kurallara uymayan aile üyeleri mirastan yoksun bırakılırlar ve dışlanırlar.
Bu 4 kaide şöyledir:
1-) Büyük oğlun en büyük oğlu servetin ve ailenin lideri olacaktır.
2-) Kuzenler arası evlilik. Aile servetinin dışarı çıkmaması için ön koşuldur.
3-) Aile Servetinin gizli saklı tutulması ve bölünmemesi. Onun için aile serveti 500 varlıklı sıralamasında asla göremezsiniz.
4-) Aile içi ortaklıklar kurulmuş ve bu ortaklıklar M.A. Rothschıld and sons çatısı altında toplanmış Ve Londra’dadır. Halen bu merkez etkin haldedir.
Bunun yanı sıra Rothschıldlerin başarılarının ve servetlerinin büyümesindeki koşullar şunlardır: Devletlere borç para verip kendilerine bağımlı hale getirmeleri, merkez bankaları ve para basma yetkilerini ele geçirip ülkeleri tahakküm altına almaları, savaşları finanse ederek büyük servetler elde etmeleri, tabanca, mühim madenler, uyuşturucu, petrol, ana besin maddeleri şeklinde ürünlerin kontrolünü ellerinde tutmaları.

1815’te Waterloo Muharebesi’nin bitmesine yakın Rothschildler ellerindeki hisseleri satmaya başlıyor, Bu hamle, savaşı Napolyon’un kazanılmış olduğu şeklinde yorumlanınca ürkü satışlar başlıyor. Hepimiz aynı anda satışa geçmiş olduğu için fiyatlar fikir Rothschildler de tüm hisse senetlerini topluyor. Sadece sonradan Napolyon Bonapart’un savaşı kaybetmiş olduğu ve Rothschildler’in tüm piyasayı ele geçirdiği anlaşılıyor. BP, Shell, De Beers, HSBC, ABN Amro Bank, Rio Tinto şeklinde dünyanın en büyük finans, enerji ve madencilik şirketleri Rothschildler’in girişimleri içinde sayılıyor.

Ek olarak bu aile dünya Yahudilerinin hamisidir. Siyonizmin ve illuminatinin kurucuları ve destekleyicileri olduğu iddia edilir.

Günümüzde Rothschild ailesinin lideri yaşça en büyük evlat olan Baron Jacob Rothschild’dir. 4. Baron Rothschild olarak ailenin liderliğini yapmakta, kendisinden sonrasında da en büyük evlat olarak oğlu Nathaniel Philip Rothschild 5. Baron olarak ailenin liderliğini yürütecektir.

Rothschild ailesi son 200 senedir, dünyanın en varlıklı ve nüfuzlu ailesidir. Tek başına birkaç büyük devlet kadar güçlüdür. 2007 senesinde, servetleri 3-4 trilyon dolar, denetim ettikleri para ise 8-10 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. İngiltere Merkez Bankası’nı ortalama 80 yıl süresince yönetmişlerdir. HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, J.P.Morgan-Chase, De Beers, Rio Tinto, Ing Group ve Avıva en fazlaca tanınan ve malum şirketleridir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir