Jacopo da Pontormo

Jacopo da Pontormo Biyografisi

Ressam Jacopo da Pontormo, Yüksek Rönesans’ın klasikçiliğinden uzaklaşarak kimi zaman erken maniyerizm olarak tanımlanan daha kişisel ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

Jacopo da Pontormo, 24 Mayıs 1494 tarihinde Empoli, İtalya’da ressam Bartolommeo Carrucci’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Jacopo Carucci’dir.

Jacopo da Pontormo, yaşam öyküsü yazarı Giorgio Vasari’ye bakılırsa Leonardo da Vinci’nin, peşinden da Mariotto Albertinelli ve Piero di Cosimo’nun yanında çıraklık yapmış oldu. İlk dönem yapıtlarına daha oldukça, 18 yaşlarında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto’nun tesirleri yansıdı.

1518 senesinde Floransa’daki 5. Miehele Visdomini Kilisesi altar panosunu tamamladı.

Jacopo da Pontormo, Michelangelo Buonarroti’nin sanatından esinlenerek ve çevre çizgilerine ağırlık vererek aydınlık bir fotoğraf üslubu ortaya koymuştur. Siluetleri vurgulamayı seven sanatçı maniyerist üslupla çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun huzursuz ve değişken karakteri, onu yeni deneylere itmiştir. Ara sıra Albrecht Dürer’in baskı resimlerinden de etkilenen ressam, hafifçe ve soğuk tonlar içeren bir renk yelpazesi içinde dolambaçlı biçimler ortaya koymuştur.

1545 yılından sonrasında San Lorenzo kilisesinin apsisini süslemiştir. Burada on yıl süresince şaşırtıcı ve grift, anıtsal bir tesir taşımayan ve hiçbir başarı kazanmayacak düzenlemeler üstünde çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun “Çarmıhtan İndiriliş” resmi önemlidir. Burada yapısalcı bir anlayışla dairesel bir hareket, kompozisyona egemendir. Renk tercihleri de natüralist bir eğilim göstermez ve böylece soyut resmin renk tercihlerine doğru gider. Maniyerist sanat ve onu tatbik eden sanatçılar, ilerici ve o denli de etkili bir Rönesans karşıtlığını kullanmışlardır. Pontormo da bundan yararlanmıştır.

Daha oldukça dinsel mevzuları işleyen Jacopo da Pontormo’nun yapmış olduğu birçok portre resimleri de vardır. 1521 senesinde Medici ailesi tarafınca Poggio a Caiano’daki villayı mitolojik temalı resimlerle bezemekle göreve getirildi. 1522- 1525 yıllarında Floransa civarlarındaki Certosa Manastıra için yapmış olduğu “Isa’nın Çektikleri” dizisinde o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları İtalya’da elden ele dolaşan Albrecht Dürer’den etkilendi. Olgunluk periyodu üslubunun en yetkin örneği bu dizinin derhal peşinden Floransa’daki Santa Felicità Kilisesi için yapmış olduğu “Isa’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.

Son yıllarında bir münzevi şeklinde yaşayan Jacopo da Pontormo’nun son 10 senesinde üstünde çalmış olduğu San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de yalnızca çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Michelangelo Buonarroti’nin tesirleri görülür.

Jacopo da Pontormo, 2 Ocak 1557 tarihinde Floransa, İtalya’da 63 yaşlarında ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir