Kaan Çaydamlı

Kaan Çaydamlı Biyografisi

Kaan Çaydamlı,1964, İstanbul doğumlu, Kıbrıslı mühendis, yayıncı ve fotoğraf sanatçısı olarak biliniyor. 1986 senesinde İTÜ inşaat fakültesini tamamlamış oldu ve 13 yıl mühendis olarak çeşitli projelerde tasarımcı ve uygulamacı olarak çalıştı. Aile şirketi hala daha bu işleri yapıyor.

1989 senesinde ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI’nı kurdu. Yirmi yılı aşkın süredir yayıncılık hayatına devam eden bu oluşum, bugüne dek 300’ün üstünde değişik kitap ve oldukca sayıda mecmua yayınladı. Birçok yazarı ilk kere Türk okuruyla buluşturan bu marka, oldukca sayıda etkinlik ve film de üreterek değişik bir yayıncılık anlayışını oluşturdu.

1990’lı yılların başlangıcında ilk fotoğrafları sergilenen Kaan Çaydamlı oldukca sayıda ulusal ve internasyonal ödüle layık görüldü. Yurtdışında oldukca sayıda hususi çağrılı sergide fotoğrafları sergilendi. Enis Batur’un metinlerini yazdığı SON KARE adlı projesi kitap olarak yayımlandı ve çeşitli ülkelerde sergilendi. 2011 senesinde gösterilen KTN (Kişisel Toplantı Notları) adlı kitabı oldukca satanlar listelerine girdi. 2013 senesinde Mete Avunduk ile beraber yazdığı Kitab_ı Mente adlı kitabı gösterildi.

1995 senesinde Şehir FM’de ‘Gece Fanzini’ ve ‘Kitapsız’ isminde iki program hayata geçirmeye başladı. Bu yıllarda Mete Avunduk’la tanıştı ve radyo macerası beraber yaptıkları BNRP adlı ‘night caller’ formatlı bir programdan ‘KAYBEDENLER KULÜBÜ’ adlı bir programa dönüşerek uzun seneler oldukca dinlenenler içinde yer aldı. Kendine ilişik bir kültür yaratan bu program, 2000’li yılların başlangıcında Şehir FM’in kapanmasıyla beraber son buldu, fakat tesirleri ve takip edenleri asla eksilmeden bugünlere kadar ulaştı.

Bu program 2011 senesinde eski radyo kayıtlarından ve programcıların hayatından derlenen bir uzun metraj film olarak çekildi ve senenin en oldukca ses getiren filmi oldu.

Filmleri :
2011 – Kaybedenler Kulübü (Film)

2010 – Yaşamın Üç Karesi (Kısa film)
2008 – Devrim Otomobilleri (Mr. Burt) (Film)
2008 – Uluma (Kısa film) (Mehmet Ada Öztekin’le beraber yapımcısı olduğu kısa filmimizde kendisiyle meydana getirilen röportajla da yer verilmiştir.)
2004 – Buruk a’cı (Kısa film)

2003 – Demirhan Baylan (Video klip)

Kitapları :
2014 – Mustafa Nusa’nın Hikayesi
2014 – KTN – Kişisel Toplantı Notları
2014 – Kitab-ı Mente (Kaan Çaydamlı , Mete Avunduk)
2011 – Son Kare (Kaan Çaydamlı , Enis Batur )

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir