Kadir Has

Kadir Özgü Biyografisi

Kayserili hayırsever iş adamı.

Kadir Özgü (Hasoğlu) ; 20 Eylül 1921de Nuri-Zekiye Hasoğlu’nun evlatları olarak Kayseri’de dünyaya geldi. Hasoğlu ailesi Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kayseri’den Adana’ya taşındı. Baba Nuri Özgü, Çukurova’da ticaretle meşgul oldu. Hemen sonra, Türkiye’nin en büyük sanayicileri arasına girerek, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’nin ilk ulusal sanayici unvanını kazanan Nuri Özgü, “Ulusal Mensucat Fabrikası” ile sonrasında da Akbank’ın kurucuları içinde yer aldı.

Kadir Özgü, ilk öğrenimini Adana’da tamamladı. Orta tahsil için İstanbul’a gönderilen Özgü, ortaokul ve liseyi Hususi Boğaziçi Lisesi’nde tamamladı.

1942 senesinde Boğaziçi Lisesi’nden mezun oldu ve Kayseri’nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli’nin kızı Rezan hanım ile 1942 senesinde evliliğe ilk adımını attı, aynı dönemde iş hayatına da atıldı. Babasının izinden giderek girişimci ruhu, çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle Adana’nın sayılı işadamlarından biri haline geldi.

1960 senesinde İstanbul’a taşınan Kadir Özgü; burada ağırlıkla otomotiv sanayine yönelik işlerde birçok başarıya imza atarak, İstanbul’da da saygı duyulan önder iş adamları arasına girdi. Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası’nı kurdu ve bu kurumun uzun seneler yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevini yürüttü. 1964 senesinde Amerikalıların dünyaca meşhur “Coca Cola” firmasının Türkiye Temsilcisi olan Kadir Özgü ,ülkemizdeki ilk Coca-Cola fabrikasını kurdu.

Koç ailesi ile Bursa’da Karsan adıyla Peugeot marka minibüs fabrikasının ortakları içinde yer aldı. Fransızların meşhur Michelin Lastikleri’nin Türkiye dağıtımcılığını üstlendi. Sabancı Ailesi’nden sonrasında Akbank’ın en büyük kurucu hissesine sahipti.

İş hayatındaki başarılarının arkasından, kendi deyişiyle; ülkesinden kazandıklarını gene ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borcu olduğuna inanan Kadir Özgü, “vatan borcunu” ödemek için 1980’li yıllarda sistemli bir halde bilhassa eğitim alanında hayır işlerine ağırlık verdi. Babası Nuri Özgü’ı kendisine örnek aldı ve Nuri Beyin, “Bir okul yaptırmak, bin kişiyi hapishaneye düşmekten kurtarmış olur” sözü, daima rehberi oldu.

1991 senesinde eşiyle kurduğu Kadir Özgü Vakfı (HASVAK) ile başta eğitim ve sıhhat olmak suretiyle, ülke kalkınmasına yönelik oldukça mühim hayır işlerini gerçekleştirmiş oldu. Vasiyeti gereği eşiyle tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar. 1992 senesinde ilk kurum çalışmalarına başlanan, 1997 senesinde ise resmen kurulan, kendi adını taşıyan üniversiteden “gerçekleşen en büyük imgesel” olarak bahseden Kadir Özgü, 2007’deki vefatına kadar üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığı görevini yürütmüştür.

1997 senesinde, devrin Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel tarafınca, Türkiye’ye yapmış olduğu hizmetler sebebiyle kendisine “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verilmiştir. Ek olarak çeşitli kurumlardan yüzü aşkın teşekkür ödülleri ve belgeleri kendisine takdim edilmiştir. 1997’de Marmara Üniversitesi ve KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi; 1998’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; 1999’da Erciyes Üniversitesi tarafınca Fahri Doktora beratları verilmiştir.

Kadir Özgü, 22 Mart 2007 tarihinde kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde 86 yaşlarında vefat etti.

Kayseri’de yapılmış olan 33.000 kişilik yeni stadyuma onun adı verildi. Stadın adı Kadir Özgü Stadyumu oldu.

İş adamı Kadir Özgü, 1980’li yılların sonunda ticari faaliyetlerini tasfiye etmeye başladı. Aynı dönemde hayır işlerine yönelen ve kendisini yoğun bir halde hayır işlerine adayan Özgü, ayrıca Kayseri’de 4 tane ilköğretim okulu inşa ettirdi. Özgü, ek olarak, merhum babası Nuri Özgü tarafınca yaptırılan bir ilkokulun da onarımını gerçekleştirmiş oldu.

Erciyes Üniversitesi’ne de Merkez Kütüphanesi, Enstitüler Binası ve Mediko-Toplumsal Merkezi Binası yaptırarak armağan eden Kadir Özgü, ek olarak Kayseri’de babası tarafınca inşa ettirilen Nuri Özgü Camii’nin onarımını yaptırıp, bu cami için bir de imam lojmanı inşa ettirdi.

Kadir Özgü, İstanbul’un Küçükyalı semtinde de 4 okul yaptırarak halkın hizmetine sundu. Ek olarak Marmara Üniversitesi’ne Tıp Fakültesi Hastanesi, Acil Merkezi ve Hemodiyaliz Merkezi inşa ettiren Özgü, İstanbul’un Maltepe semtinde, Kızılay Tıp Merkezi’nin yapımına da büyük katkıda bulunmuş oldu.

İstanbul Pendik’teki Öğretmen Dinlenme Evi’ni de büyük bağışla inşa ettiren Kadir Özgü, ek olarak Gebze’de etkinlik gösteren Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) için Teknopark yaptırdı.

Hayırsever iş adamı Kadir Özgü, oldukça büyük bir bağışla Kadir Özgü Üniversitesi’nin 1999-2000 tahsil senesinde eğitime başlamasını sağlamış oldu.

İstanbul’un Cibali ve Bahçelievler semtleri ile Selimpaşa beldesindeki kampüslerde eğitim veren Kadir Özgü Üniversitesi, kısa sürede Türkiye’nin saygı duyulan ve uygar yüksek tahsil kurumları içinde yer aldı.

KADİR HAS AİLESİNİN BAĞIŞLARI…
Kadir Özgü ve Rezan Özgü, 1991 senesinde “Türk Eğitimine özgü Kadir Özgü Vakfı’nı (HASVAK)” kurdular.

Kadir Özgü ailesi’nin bağışlarıyla yapılanlar içinde, Kadir Özgü Üniversitesi, Kadir Özgü Anadolu Lisesi, Rezan Özgü Lisesi, Kadir Özgü İlkögretim Okulu, Kadir-Rezan Özgü İlkögretim Okulu, KASEV Kadir-Rezan Özgü İlkögretim Okulu, Marmara Üniversitesi Kadir Özgü Hastanesi, Marmara Üniversitesi Rezan Özgü Acil Merkezi, Marmara Üniversitesi Kadir Özgü Hemodiyaliz Merkezi, Kızılay Kadir-Rezan Özgü Tıp Merkezi, TÜBİTAK Gebze Teknopark Kadir Özgü Merkez Binası, Nuri-Zekiye Özgü İlköğretim Okulu, Kayseri Kadir-Rezan Özgü İlköğretim Okulu, Erciyes Üniversitesi Kadir Özgü Merkez Kütüphanesi, Erciyes Üniversitesi Nuri-Zekiye Özgü Enstitüler Binası, Erciyes Üniversitesi Mahmut Özgü Mediko-sosyal Merkezi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Özgü Kültür Parkı, Nuri Özgü Camii, Adana Nuri-Zekiye Özgü İlköğretim Okulu ve Trabzon Kadir Özgü Teknik Lisesi içeriyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir