Kahraman Bakış Açısı

Anlatmaya bağlı metinlerde yazar, vakaları okuyucuya aktaran bir anlatıcı kurgular. Kurgulanan anlatıcı vakaları çeşitli pencerelerden görür ve yazarın izin verdiği kadarını okura ulaştırır. Anlatıcının bakmış olduğu pencerelerden doğrusu bakış açılarından birisi de “Kahraman Bakış Açısı“dır.

Kahraman Bakış Açısı

Bu bakış açısında anlatıcı olayların içinde yer edinen kahramanlardan birisidir ve bizzat hikayeyi yaşayan biri olarak birinci ağızdan vakaları okuyucuya aktarır. Kahraman bakış açısında vakalar bir insan için geçerli olabilecek görme, duyma, hissetme, yaşama ve düşünme şeklinde özellikler çerçevesinde anlatılır. Bunun haricinde insan kabiliyetlerini aşan herhangi bir ifade söz mevzusu olmaz.

Kahraman görüş açısı ile vakalarla okuyucuyu buluşturan kahraman, anlatıdaki olayların merkezinde yer edinen bir şahıs olabileceği daha geri planda bırakılan bir şahıs de olabilir.

Bu bakış açısının en belirgin özelliği ise birinci ağızdan yapılmasıdır. Şu demek oluyor ki öteki bakış açılarında üçüncü ağız kullanılırken burada birinci ağız (ben ağzı) ile “Ben yaptım, gördüm, seviyordum, geldim” şeklinde bir ifade söz mevzusudur. Bu biçim ifade ise bizlere bu metin türünün daha oldukca “Otobiyografik” bir özelliğe haiz bulunduğunu gösterir. Şu demek oluyor ki mesela mektup, otobiyografi, günlük ve hatıra tarzında yazılan roman ve hikayelerde ifade kahraman diliyle yapılmaktadır.

Öteki bakış açılarına gore olayların içinde yer edinen kahramanın vakaları aktarması okuyucu tarafınca daha samimi bulunur. Bu yüzden yazar ile okur arasındaki yazışma daha kuvvetli olmaktadır.

Bu ifade tarzında anlatıcının doğrusu kahramanın olayın bilinmeyen yüzlerini anlatması pek mümkün olmadığı şeklinde kahramanın gelecekte ne olacağıyla ilgili ipucu vermesi de mümkün olmamaktadır. Şu demek oluyor ki imkanları oldukça kısıtlı olan bir bakış açısıdır.

Kahraman Bakış Açısı Örneği

Üç günden beridir hastanede yatıyordum. Artık buradaki hastalarla, yakınlarla ve doktorlarla dost gibi olmuştuk. Geçenlerde göreve yeni başlamış olan doktorla da uzunca muhabbet etmiş dertleşme fırsatını bulmuştum. Sadece geçen günler içinde hastalığımın aynı şekilde devam etmesi yavaştan canımı sıkmaya başladı. Muayeneye gelen doktorların yüzündeki o umutsuzluğu görebiliyordum. Her geçen gün kontrole gelen doktorlar daha süratli bir halde yanımdan ayrılıyor, yüzüme pek bakmıyorlardı.

Bakış Açıları I İlahi Bakış Açısı I Gözlemci Bakış Açısı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir