Kalp Eş Anlamlısı Nedir? (Kalbin Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları değişik olsa da manaları aynı olan kelimelere anlamdaş ya da eş anlamlı sözcükler denilmektedir. Türkçeyi daha iyi konuşabilmek ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için anlamdaş sözcüklere hakim olmamız büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu yüzden evlatlarımızın eğitiminde mühim olan eş anlamlı kelimeler içinde en oldukça aranan ise “Kalp eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem bu sözcüğün anlamdaşını hem de örnek cümleler içinde kullanımını vereceğiz.

Kalp kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Yürek

Türk Dil Kurumunun (TDK) sözlüğünde bu kelimeler “Vücuttaki kanların çeşitli organlara dağıtan bir yaşamsal organ” şeklinde anlamlandırılmıştır. Türkçede bu anlamı üstüne alan “Yürek” sözcüğüne karşın Arapçadan “Kalp” kelimesi dilimize aktarma edilmiştir. Bu durum aynı anlama gelen fakat yazılışları değişik olan iki sözcüğün varlığını ortaya çıkarmıştır. Böylelikle anlamdaş sözcükler oluşmuştur.

Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde bu sözcüklerin okunuşu değişik da olsa anlamları aynıdır. Bu yüzden bu iki sözcüğü cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir anlam bozukluğuna (ifade bozukluğu) yol açmayacaktır. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Kalp Eş Anlamlısı Örnekleri

Bu kadar fena bir haberi kalbi kaldıramadı.
Bu kadar fena bir haberi yüreği kaldıramadı.

Kalpsiz insanlardan her türlü ziyanı göreceğini böylelikle öğrenecekti.
Yüreksiz insanlardan her türlü ziyanı göreceğini böylelikle öğrenecekti.

Karşımıza hep kalbi temiz olanların çıkması dileğiyle…
Karşımıza hep yüreği temiz olanların çıkması dileğiyle…

NOT ⇒Kalp” sözcüğünün mecaz anlamdaki anlamdaşları ise “Sevgi ve Gönül” kelimeleridir.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha detaylı bilgiye ve anlamdaş kelimelerin tüm listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir