Kanal İstanbul Nedir?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aylardır merakla beklenen Deli Projeyi deklare etti : KANAL İSTANBUL

Peki nedir bu Kanal İstanbul ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Deli Proje’sini Karadeniz’den Marmara’ya bağlanan bir kanal olarak deklare etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kurultay Merkezi’nde, kamuoyunda ”deli proje” olarak adlandırılan ”Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023” projesini deklare etti. Erdoğan, İstanbul Boğazı’na alternatif bir su yolu ve buna bağlı bir kent planlamasını içeriyor.

 Başbakan’ın sözleri şu şekilde ;

Dünyada içinden dere geçen nice şehirler vardır. İçinden deniz geçen yegane kent İstanbul’dur. Başlattığımız projemizde, İstanbul artık içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşüyor. Bu projeyle birlikte iki yarımada bir ada oluşuyor. Anadolu Yakası esasen bir yarımada.

Fakat şimdi bir ada oluşacak. Bu projeyle birlikte bir yarımada daha oluşacak. İstanbul’un Avrupa yakasında, İstanbul’un batısında, Karadeniz ile Marmara denizinin arasına ortalama 45-50 km uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul’umuza Kanal İstanbul’u kazandırıyoruz. Yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz.

Kanalın su derinliği ortalama 25 metre olacak. Su yüzeyinde genişlik ortalama 145-150 metre civarında olacak. Kanaldan bugün dünyadaki en büyük gemiler geçebiliyor. Fakat bizim kanallardan 300’lük gemiler geçebilecek. Kanal üstüne inşa edeceğimiz köprülerle kara ve demir yolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak. Üçüncü köprü de bu kanalın üstünden geçecek. Kanalın inşası esnasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, bunun yanında da sönmüş maden ocakları var, bu maden ocakların bir kısmını göller olarak kullanırken, bir kısmının da kapatılma noktasında değerlendireceğiz. Bu proje İstanbul’u Türkiye’yi başta ülkemiz olmak suretiyle dünyayı yakından ilgilendirmektedir.

Bazen meydana gelen kazalar Boğaz’ı adeta cehenneme çevirdi. Türkiye ulusal gelirinin yüzde 40’ını elde eden İstanbul’u bu şekilde büyük bir tehditten kurtarıyor, İstanbulluların can güvenliğini sağlamak, kültür varlıklarımızı muhafaza etmek adına bu buyük adımlarımızı atıyoruz. Kanal İstanbul ile boğaz trafiğini tamamen sona erdiriyoruz.

İstanbul Boğazı, su sporlarının yapılacağı, şehir içi ulaşımın kolaylaşacağı bir doğa varlığı olarak eskiye geri dönecek. Marmara’da demirleyen gemilerden artık büyük oranda kurtuluyoruz. Çeşitliliği de böylece muhafaza altına alıyoruz. Kanal İstanbul’dan günde 150-160 gemisinin geçmesini hedefliyoruz. Kanal vapur trafiğini yavaşlatmayacak, tam tersine hızlandıracaktır.

Doğal olarak bunlar düzenlemede oldukça daha değişik ölçütlerde olacak. Kurultay, festival,fuarmerkezleriyle, spor tesisleriyle, konutlarıyla yeni bir yaşam merkezinin ortaya çıkmasını sağlayacak. İstanbul’un en büyük havalimanını bu bölgede gerçekleştireceğiz. Hedefimiz 60 milyon yıl kapasiteye haiz bir havalimanı. Kanal ve çevresi turistleri cezBederken, bu yeni projeyle beraber İstanbul Boğazı’da eskisinden oldukça değişik çekim alanı oluşturacak. Kanalın suyu durgun olmayacak. Kanal İstanbul’un yer altı ve yer üstü kaynaklarına zarar vermeyecek. İstanbul’da bir su sorununa asla sebep olmayacak.

Kanalın finansmanı mevzusunda hiçbir sorun söz mevzusu değildir. Ortalama iki yıl süresince etüd emekleri yapılacak bu çalışmalarda baş yapıcılarından mühendisine tüm arkeologlarına kadar oldukça sayıda bilim adamı ve uzman bu projede vazife alacak. Kanalın inşaatı da on binlerce vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak. Etüd çalışmalarında her türlü pozitif yönde tavsiye alınacak. STK’larımızla, üniversitelerimizle ortak proje yürüteceğiz.

Şu an itibariyle kanalla ilgili bir oldukça detay ortaya çıkmış durumda. Maliyet hesaplarının bir kısmı yapılmış durumda. Sadece spekülasyonlara meydan vermemek adına şu an onlara girmeyeceğim. 12 Haziran seçimlerinin arkasından etüd çalışmalarını başlatacak, ve ağırlıklı gömü arazileri kullanılmak suretiyle bunu gerçekleştiriyoruz.

İstanbul’un Türkiye’nin dünyanın hizmetine bu şekilde bir projeyi sunmak inşallah Ak Parti’ye nasip olacaktır bunu o şekilde görüyorum. Ben bu görkemli projenin bu deli projenin ülkemize milletimize İstanbul’umuza hayırlı olmasını rabbimden temenni ediyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir