Kayı Alpi Konur Alp

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Kayı Boyu Alplerinden Konur Alp

Osman Gazi’nin en meşhur tabanca arkadaşlarındandır. Muhtemelen başlangıçtan itibaren tüm savaşlarında bulunmuş olmalıdır. Sadece adı ilk kez Orhan Gazi ile beraber katılmış olduğu Akyazı ve Kocaeli üstüne düzenlenen seferde geçer. Osman Gazi artık gaza hareketinin başına oğlu Orhan Bey’i getirirken en meşhur ve güvenilmiş olduğu kumandanlarını da ona yoldaş etmiştir. Nitekim kaynaklarda yirmi senelik sadakat ve cenk ile deneyim edilmiş en cesaretli tabanca arkadaşlarından dördünü Köse Mihal, Abdurrahman, Konur Alp ve Akçakoca’yı ona kattı, denilmektedir.

Kayılar Bayrağı

Bu seferde Kara Çepiş ve Alp/Ebe suyu hisarları alındı. Kendisine Kara Çepiş hisarı verilen Konur Alp, Akyazı cihetine akınlarla göreve getirildi. Akyazı’da Tuzpazarı’nı zaptettikten sonrasında Uzuncabel’de düşmanlarla iki gün kanlı çarpışmalar yapmış oldu. Bursa’nın alındığı sırada Konur Alp de Akyazı, Konurapa/Konrapa (Düzce), Bolu ve Mudurnu’yu Türklerin idaresine katıyordu.

Bursa fethedildikten sonrasında Orhan Gazi Konur Alp, Akçakoca ve Gazi Abdurrahman benzer biçimde tecrübeli beylerini İstanbul yolu üstündeki kalelerin fethiyle görevlendirdi. Bu komutanlar kısa sürede ve kolaylıkla Kandıra, Samandıra ve Aydos benzer biçimde müstahkem mevkileri zaptettiler.

Konur Alp, İznik fethinin hazırlıkları esnasında muhtemelen 1328 senesinde vefat etti. Naşı Konurapa’ya defnedildi. Hammer’in ifadesiyle harp sevkiyatlarında onlarca defa çiğnedikleri topraklar şimdi onun na’şını örtüyordu.

Uç beyliği Kayıları daha yakından tanımak için Kayılar Zamanı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir