Kayı Alpi Samsa Çavuş

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Kayı Boyu Alplerinden Samsa Alp (Samsa Çavuş)

Ertuğrul ve Osman Gazi’nin sadık dost ve tabanca arkadaşlarındandır. Osmanlı devletinde Çavuş ünvanını kullanan ilk kişidir.

Samsa Çavuş’un Ertuğrul Gazi ile beraber kendisine bağlı aşiret ve obalarla Söğüt’e geldiği rivayet olunmaktadır. Sadece Samsa Çavuş’un ailesi oldukça kalabalık olduğundan İnegöl Rumlarının tazyikinden bunalarak Söğüt’ten ayrılmış ve Mudurnu yöresine göç etmiştir. O, buradaki Rumlara müdara (dini ve huzuru için dünyalık verme ve güler yüz gösterme) ile varlığını ve geçimini sürdürmeye adım atmıştır.

Kayılar Bayrağı

Osman Gazi Sarıkaya ve Sorgun üstüne sefere çıktığında Samsa Çavuş’la karşılaştı. Samsa Çavuş baba dostu bu genç muharibe her bakımdan destek oldu. Onları Bolu yolu üstünde yer edinen Taraklı, Göynük ve Mudurnu taraflarına götürdü. Osman Gazi buraları idaresi altına aldıktan sonrasında Samsa Çavuş’a itaat etmelerini buyurup geri döndü.

Osman Gazi 17 yıl sonrasında Sakarya yönünde ikinci seferine çıktığında gene Samsa Çavuş yardımcısıydı. Lefke ve Çadırlı’ya vardıklarında her iki kalenin tekfurları da aman dileyerek kalelerini teslim ettiler. Samsa Çavuş bu iki kalenin özgü olarak kendisine bırakılmasını rica edince Osman Gazi:
Bu doğru bir hareket olmaz. Zira bizlere itaat edenlerin mülklerini ellerinden alırsak, sonrasında bizlere kimse itaat etmez ve daima savaşmaya zorunlu oluruz, diyerek ricasını kabul etmeyip tekfurları yerlerinde bıraktı. Samsa Çavuş’a ise kendi haslarından Yenişehir civarlarındaki bir kaleyi vererek gönlünü hoş eyledi.” Burası halen Çavuş köyü adıyla anılmaktadır. Peşinden Mekece, Akhisar ve Karaçepiş hisarları feth olundu.

Samsa Çavuş bundan sonrasında fetihlerde daha etken bir rol almaya adım atmıştır. 1317’de Orhan Gazi ile sefere çıkarak İznik yolu üstündeki Karatekin hisarının fethinde bulunmuş oldu. Orhan Gazi fetih edilmesi müteakip Samsa Çavuş’u kalenin komutanlığına atadı. Samsa Çavuş bundan sonrasında gazileriyle sürekli surette İznik üstüne akın hareketlerinde bulunmuş oldu. Kalenin fethini kolaylaştıracak faaliyetler içinde oldu.

731/1330 senesinde Bizans ile meydana getirilen Pelekanon meydan muharebesine de katılan21 Samsa Çavuş’un bu tarihten azca sonrasında vefat etmiş olduğu sanılmaktadır. Kabri Mudurnu civarlarında Hacı Musalar köyündedir.

Uç beyliği Kayıları daha yakından tanımak için Kayılar Zamanı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir