Küreselleşen Dünyada Eğlence Kültüründe Yaşanan Değişim

Küreselleşme sürecinde yaşanmış olan ekonomik, sosyokültürel ve bilimsel gelişmeler, eğlence kültürü içinde yer edinen müzik ve bilgisayar oyunlarında değişimlere yol açmıştır.

Bu sürecin özelliklerini yansıtan ve toplumda karşılık gören müzik tarzları ve bilgisayar oyunları, eğlence kültürünün araçları olmuştur. Müzik yüzyıllar içinde o günkü zamana, insanlara, toplumlara gore kendini dönüştürerek, yenileyerek ve geliştirerek günümüze kadar gelmiştir. Bu değişimle ortaya çıkan pek fazlaca müzik türünden biri de hip hoptur.

1970’lerin sonunda kültürel altyapısını tamamlayan ve bir toplumsal kimlik olarak ortaya çıktığında ABD’yı tesiri altına alan hip hop tüm dünyaya yayılmıştır. Ronald Reegan döneminde tüm dünyada yaşanmış olan ekonomik darboğaz, ABD’de bilhassa gettolarda yaşayan siyahları etkilemiştir.

Hip hop kültürünün taşıyıcı unsurları olan graffiti (grafiti), break dance (brek dans), DJ’lik ve rap (rep) fazlaca kısa bir zamanda tüm ABD’da toplumsal karşıcılık aracı olarak gelişmişti.

Rhytm and poem (ritim ve şiir ya da ritmik şiir) yada rhytmic African poetry (ritmik Afrika şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu kabul edilen rap, kelime olarak İngilizcede “ağır eleştiri” anlamındadır. Rap çoğunlukla süratli ritimle söylenen sözlerden oluşur ve argo ifadeler bol miktarda kullanılır. Hip hop ve rap müzik söyleyen yada dinleyen insanoğlu çoğu zaman rahatlık adına bolca giysiler giyerler. Akon, Timbaland (Timbılend), Eminem, 50 Cent (Fifti Sent), Snoop Dogg (Snop Dog), Usher (Aşır), Missy Elliot (Misy Elyıt) bu türün dünyada öne çıkan isimleridir.

Yirminci yüzyılın ortalarında yaygınlaşan pop müzik hareketini doğuran etkenlerin başlangıcında sanayileşmiş toplumların koşullandırdığı kuşakların yeni açılımları vardır. Ses kaydı tekniğinin gelişiminden büyük oranda pop müzikçiler yararlanmıştır.

Dünya plak pazarında pop müziğin %95 oranında bir satış oranı olmuştur. Dünyada bu türün öne çıkan adları Michael Jackson (Maykıl Ceksın), Madonna, Lady Gaga (Leydi Gaga), Beyonce (Biyons), Mariah Carey (Mariyah Keri) ve Justin Timberlake’tir (Castın Timbirlek).

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Sanal Evren

Sanal alemde oyunlar, konsol oyunları, PC oyunları ve online (çevrim içi) oyunlar şeklinde alt türlere ayrılmaktadır. Dijital oyunlar, tematik ve teknolojik özelliklerine gore ağ, aksiyon, serüven, motor sporları, rol yapma/canlandırma oyunları, simülasyon, spor ve strateji oyunları olarak sınıflandırılmaktadır.

Günümüzde Genel Ağ üstünden oynanan ve çoklu oyuncular ile oynanan yeni dijital oyunlar üretilmektedir. Son dönemlerde cep telefonları da çevrim içi ve çevrim dışı dijital oyunların oynandığı araçlar hâline gelmiştir.

Oynayanı eğlendirmesi, başarısını ödüllendirmesi, gelişim hissi vermesi ve sosyalleşme ihtiyacını karşılaması oyunların pozitif özellikleridir. Oyunların hanımefendilere, aileye ve küçüklere gore farklılaşması da giderek daha çok insana hitap etmesini sağlamaktadır. Bunun yanında pedagoglar, sertlik içeren bilgisayar oyunlarını oynayan evlatların gerçek hayatta da bunu devam ettirdiğini, sanal dünyada sorunlarını tek tuşla çözen çoçuğun gerçek dünyadaki sorunlarını çözemediğini, bunun da evladı saldırganlaştırıp şiddete yönlendirdiğini İfade etmektedirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir