Kürk Mantolu Madonna Özet ve Karakterler Kısaca

Kürk Mantolu Madonna Özet Ve Karakterler

Edebiyatımızın en mühim eserleri içinde yer edinen Sabahattin Ali’nin yazmış olduğu Kürk Mantolu Madonna. Aradan geçen onca yıldan sonrasında hala daha büyük bir okuyucu kitlesi olan ve tüm dönemlerde de en fazla satışa haiz olan Türk romanları arasındadır. Bu sebeple bir taraftan öğrenciler öteki taraftan da şu ana kadar Sabahattin Ali ile tanışmış olan kişiler düşünce almak adına ilk olarak Kürk Mantolu Madonna eserine ilişik olan özeti okumayı seçiyorlar. Ikimiz de sizin için kısa bir Kürk Mantolu Madonna eserine ilişik olan karakterleri ve öteki tüm bilgilere ilişkin olarak sizlere detay hazırladık.

Edebiyatımızın ustalarından olan ozan ve yazar Sabahattin Ali’nin kesinlikle en fazla malum eseri Kürk Mantolu Madonna romanı olarak karşımıza çıkıyor. Türk Edebiyatı zamanı süresince hususi yeri sebebiyle okullarda da devamlı olarak okutulan ve öğretmenlerin bu yaratı üstünden ödevler verdikleri görülür. Ek olarak sınavlarda da sık sık karşımıza bu esere ilişik sorular çıkmaktadır. Kürk Mantolu Madonna eserinin iyi mi bir kitap olduğu, Kürk Mantolu Madonna kitabının hikayesi nedir benzer biçimde dört gözle beklenen soruları ve kitapla ilgili olarak ödev hazırlaması gerekenler Kürk Mantolu Madonna özetini araştırıyorlar. Sizin için bu mevzuda araştırmalar yaptık ve sizlerle paylaşıyoruz.

Kürk Mantolu Madonna Romanının Mevzusu:

Devamlı olarak başkalarının görmek istediği tarzda yaşamını sürdüren Raif Efendi, memnun olmadığı yaşamını tek bir anı yardımıyla değiştiğini görecektir. Bu anı ise Maria Puder isminde bir hanıma âşık olduğunda gerçekleşecektir. Babasının talep etmiş olduğu benzer biçimde Berlin’e giderek orada yer edinen bir sanat galerisinde fanatik kalmış olduğu bir tabloyu gören Raif Efendi, tablo içinde resmedilmiş olan hanım portresine bakarak bunun Andrea Del Sarto tarafınca resmedilmiş olan “Madonna delle Arpie” adlı tabloda yer edinen Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini aklından geçirir. Raif Efendi, bu olayın arkasından takıntı yaparak hayranı olduğu tablodaki yüzün ilişik olduğu sahibine denk gelecektir.

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Bu yaratı, Rasim’in işinden olarak arkasından da yeni bir iş bulmak için çabalamayla başlamaktadır. Devam eden bu arayış içinde bigün denk geldiği eski arkadaşı olan Hamdi’den yardım istemek vardır. Meydana getirilen yardım karşılık bulacaktır ve Rasim, bu durumdan utansa da Hamdi’nin müdür olduğu işyerinde işe başlaması için ona etmiş olduğu teklifi kabul edecektir. Rasim başladığı bu yeni işinde odasında yaşı büyük olan Raif Efendi isminde sessiz ve oldukça sakin olan bir insanla birlikte çalışacaktır. Neredeyse asla ağzını açmayan, kendisine verilen görevleri titiz bir halde yerine getiren Raif efendi, boş zamanlarında da gene çekmecesinde yer edinen kitabı okur.

Bu durum ise Raif Efendi’nin içine kapanık tavırları ve melankolik hali sebebiyle Rasim’de merak duygusu uyandırır. Raif Efendi bigün hasta olmuş ve işe gelmemiştir. İş yerinde yapılması ihtiyaç duyulan tercüme işi vardır ve ona ulaştırılması gerekir. Rasim, iş yerinin Almanca çevirilerini yapmakla görevli olan Raif Efendi’ye evrakları teslim etmesi gerekir. Arkasından onun evine doğru yola çıkar. Rasim’in kafasında büyük sual işaretleri vardır ve bunlar yanıt bulacaktır.

Rasim eve yetişir ve Raif Efendi’nin evine bakar. Burada karşısına çıkan görüntü onun niçin bu denli içine kapanık bulunduğunu ortaya koymaktadır. Oldukça acayip olan yaşlı adam kendisini sevmeyen eşiyle mutsuz bir evliliğin ortasında kalmıştır. Raif Efendi’nin almış olduğu üç kuruş maaş ile evindeki kalabalık saygı görmez ve hayata devam etmenin her bölümünde onu başkalarının yönlendirmesine izin vermektedir. Durum bu şekilde olunca da kendi isteklerini dile getiremez.

 

Raif Bey büyük bir hastalığa teslim olmuştur ve yataktan çıkamaz. Rasim ise onun bu durumuna üzülür ve işe gidemediği en fena zamanlarında yanından ayrılmaz. Ona eşi ve kızlarından daha oldukça yakın olur. Ölüme doğru yaklaştığını anladığı vakit, genç iş arkadaşına bir ricada bulunur ve ofisinde yer edinen çekmeceden eşyalarını ona getirmesini ve siyah defterini bularak onu yakmasını ister. Rasim ise onun sözlerine kulak verir ve o defteri yakmak adına ona söz verir.

Arkasından kitap Raif Efendi’nin defterine almış olduğu notlardan devam etmektedir. Raif, genç yaşta içine kapanık olan ve büyük yalnızlık içinde olan bir adamdır. Yaşamı süresince ona tek dost olan kitapları olmuştur. Babasına ilişik bir sabun fabrikası vardır ve Raif’in sabunculuk mevzusunda deneyim edinmesi adına onu Almanya’ya göndermiştir.

Raif Efendi, Almanya’ya ulaştığında bir sabun işletmesinde iş başı yapar. Vakit geçtikçe fabrikada işe gitme süresi azalmıştır. Fabrikaya gitme süresi azalan Raif Efendi, kendisini kentin sanat dünyası ve sanat dünyasının güzelliklerine doğru kaptırır. Günlük yaşamının büyük bölümünü parkları, sergileri ve Almanya’da bulunan değişik bölgeleri gezmeye harcar. Günün birinde bir sergiye gittiğinde burada Kürk Mantolu Madonna tablosuna denk gelir.

Tabloya ilk bakmış olduğu andan itibaren fanatik kalan Raif, o günden sonrasında serginin açılış saatinden kapanışına dek bu tabloyu seyretmiştir. Kürk Mantolu Madonna tablosu onu kendisine fanatik bırakmıştır. Yine Kürk Mantolu Madonna’ya bakmış olduğu bir günde, bir karı ona doğru yanaşmış ve tablodaki kadının birine benzetip benzetmediğini sormuştur. Raif Efendi ise utangaç bir adam olduğundan hanıma bakamamış ve onun annesine benzediğini söylemişti.

Raif Efendi, günlerden bigün sergide konuşmuş olduğu kürk mantolu hanıma sokakta denk gelir. Aradan bigün geçtikten sonrasında, bayanı tekrardan görmek umuduyla o yerde onun gelmesini bekler. Birazcık vakit geçtikten sonrasında hakikaten de bayanı görür. Hanımı Atlantis adlı bir gece kulübüne dek takip etmeye adım atar. Hanım kulübe girmiş olduğu anda Kürk Mantolu Madonna’nın içeride keman çalarak şarkı söylediğini görür. Şarkının bitmesinin arkasından hanım Raif Efendi’nin masasına doğru giderek buraya oturur ve kendini, Maria Puder olarak ona anlatır. Kürk Mantolu Madonna resmi ise onun otoportresi olarak çizilmiştir.

Yaşanmış olan bu vakadan itibaren Maria Puder ve Raif Efendi samimi bir arkadaşlık kurmaya adım atmıştır. Maria Puder’in boş bulmuş olduğu her anında ondan herhangi bir beklentisi olmasına gerek olmadığını, hiçbir adama bağlanarak âşık olmayı beceremediğini açıklar. Fakat Raif Efendi’nin bir kere kalbi ona ilişik olmuştur ve ona sırılsıklam aşık olmuştur.

Günlük olarak buluşup botanik parkları, sergileri, bahçeleri beraber gezerler. Birlikte gezdikleri bigün dayanamayarak Maria Puder de Raif Efendi’ye aşık bulunduğunu ona itiraf eder. Sadece her şeyin bir sonu vardır ve onların da birlikte mutlu oldukları vakit  sonlanmıştır. Günlerden bigün Raif Efendi, babasının ölüm haberini almış ve geri dönerek fabrikanın başına geçmesinin gerektiğine dair bir posta almıştır. Raif Efendi, fabrikada işleri düzene soktuğu vakit Maria Puder’i de yanına aldırmak için Türkiye’ye dönmüştür.

Uzun süre mektup ile birbirlerine yazarlar. Fakat ansızın Maria’dan ona gelen mektuplarda bir kesilme olmuştur. Raif Efendi, seneler süresince ondan habersiz şekilde yaşamış ve eskiden olduğu benzer biçimde içine kapanık olan haline döner.

Maria’dan on yıl süresince mektup ya da haber alamayan Raif Efendi, sokakta iki kişiye denk gelir. Bu kişilerden birisi Berlin’de kalmış olduğu pansiyonun sahibi olan Frau van Tiedemann’dır. Raif Efendi o kişiden Maria’nın hamile olduğu, bu durumu kendisine anlatamadığı ve doğum esnasında da öldüğünü öğrenmiştir. Öteki taraftan Raif Efendi o insanın yanında duran çocuk da Maria’nın ve kendisinin evladı bulunduğunu öğrenir. Fakat Frau von Tiedemann kızı da alarak trene biner ve Bağdat’a doğru yola çıkarlar.

 

Kitapta Yer Alan Ana Karakterler

Raif Efendi: Romanda bulunan aslolan kahraman olarak karşımıza çıkmaktadır. Raif Efendi içine kapanık, sessiz, sakin, ahlaklı ve sorunlarını başkalarını karşı belli etmeyen bir adamdır. Bu şekilde bir adam olmasının altında yatan sebep ise seneler öncesinde yitirmiş olduğu sevdasıdır.

Maria Puder: Raif’in büyük bir aşk beslediği hanımdır. Berlin’de bir kulüpte şarkıcılık yapmaktadır. İş yerindeki ortamdan etkilenerek erkeklere ve aşka olan inancını yitirmiş ve genç yaşta olmasına karşın ruhsal açıdan bitkindir. Bununla beraber insanları sevmesi imkansız bir duruma gelmiştir. Fakat Raif ile tanışınca bu durum değişmiştir. Raif’e her baktığında onu her gördüğünde aşka yeniden inanmaya adım atmıştır. İçinde mevcud kuvvetli ve tutkulu kadının ortaya çıkmasına Raif sebep olmuştur. Aşkı tüm tutkuları ile yaşamak istemektedir.  Gerçek şu ki ‘Kürk Mantolu Madonna’dır o.

Rasim: Raif’in işgören olduğu şirkette birlikte çalmış olduğu iş arkadaşıdır. Raif’in sessiz olması onun dikkatini çeker ve onu daha detaylı tanıdıkça sessiz olmasının öyküsünü öğrenmeye iş yapmaktadır.

Kürk Mantolu Madonna Imtihan Soruları

Kitabın ana düşüncesi nedir?

Kürk Mantolu Madonna romanı birbirinden değişik türlerde yorumlanabilmektedir. Kitabından çıkarılacak en iyi yorum ön yargıların yaşamımıza olan etkisidir.

Rasim, Raif efendiyi ilk tanımış olduğu vakit onun için ön yargılı olarak davranmış fakat tutmuş olduğu defterinde okudukları karşısında onun iç dünyasında ne fırtınaların kopmakta bulunduğunu, gönlünde yer edinen kara sevdanın acısını ortaya çıkarmıştır. Buradan yola çıkarak Rasim onu geç tanımanın pişmanlığını yaşamıştır.

Raif Efendi, ona yazılan mektuplar kesilince önyargılı davranarak Maria’nın onu terk etmiş olduğu düşüncesinin doğurduğu son fena bitmiştir. O da seneler süresince bu durumun pişmanlığını taşımıştır. İki vakaya da baktığımız vakit önyargı sebebiyle karşısında bulunan insanoğlu mevzusunda rahat hükümler vererek arkasından da bu durumların pişmanlığını yaşamak vardır.

Kitap ne vakit ve nerede yayımlanmıştır?

Kürk Mantolu Madonna ilk olarak Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940 tarihinde ve 8 Şubat 1941 tarihleri içinde 48 bölümlük bir tefrika roman şeklinde Büyük Öykü ismiyle yayımlanmıştır. Sabahattin Ali bu durumdan sonrasında askerde olduğu zamanlarda romanı tekrardan kaleme almış ve bu unutulmaz yaratı ilk kez 1943 senesinde İstanbul’da Remzi Kitabevi tarafınca basılmıştır.

Roman kaç sayfadır?

Romanın ilk baskısı 177 sayfa olarak karşımıza çıkıyor. 1943 tarihinden bugüne dek birçok yayınevi tarafınca oldukça oldukça kez basılmış ve haliyle basılan bu baskıların içinde sayfa sayısında farkların olduğu görülmektedir.

Romanın mevzusu nerede geçiyor?

Geçmişe ilişik ve şimdiki zamana ilişik olarak iki ayrı vakit diliminde iki ayrı öykü ile yazılan Kürk Mantolu Madonna temelinde iki mekan içinde geçiyor. Raif Efendi’nin yaşlılık periyodunun görüldüğü yer Ankara, gençliğine ilişik olan bölümler ise Almanya’nın başkenti olan Berlin’de geçiyor. Genç yaşlarının geçmiş olduğu zamanlarda oldukça küçük bir Havran’da görülüyor.

 

Kitap hangi görüş açısı ile yazılmıştır ve türü nedir?

Roman kahraman görüş açısı ile yazılmış ve türü aşk romanıdır.

Raif Efendi niçin Almanya’ya gitti?

Sabun üretimi meydana getiren babası, oğlunun işi öğrenmesi amacıyla onu Almanya’ya gönderdi.

Raif Efendinin babasıyla olan ilişkisi nasıldı? Babasının ölmesi ona ne hissettirdi?

Raif Efendi başından beri babasının olmadığı benzer biçimde yaşamak durumunda kalmıştı. Babalık terimi onu adına soyut bir şeydi. Çocuklarına karşı fena, soğuk ve sert olan biri olarak ona bakıyordu. Oluşan boşluğu değil de onun yokluğunu hissedeceğini aktarmıştır.

Raif Efendi ve Kürk Mantolu Madonna iyi mi tanışma fırsatı buldular?

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de bir fotoğraf galerisinde, Kürk Mantolu bir kadının portresinin önünde denk geldiler ve burada tanışma fırsatı buldular.

Raif Bey ve Maria niçin ayrıldı?

Raif Bey, babasının öldüğü haberini aldıktan sonrasında fabrikayı yürütmesi için bir telgraf alır eve döner. Maria da Raif Bey’in çocuğunu doğurduğu esnada yaşamını yitirmiş, Raif Bey ise yaşamının bir çok kısmını bu durumu bilmeden yaşamıştır.

Raif Efendi, Maria Puder’in kuzeniyle karşılaştığında ondan ne öğrenmiştir?

Raif Efendi Maria’nın kuzenine denk vardığında Maria Puder’in doğum yapmış olduğu esnada yaşamını kaybettiğini ve kuzeninin yanında yer edinen kızın da Maria Puder ve onun evladı bulunduğunu öğrenmiştir.

Etiketler

Kürk Mantolu Madonna Özeti kürk mantolu madonna sözleri sabahattin ali kürk mantolu madonna

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir