Lady Gaga

Lady Gaga Biyografisi

Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga, 28 Mart 1986‘da Yonkers, New York’ta, İtalyan bir baba ve Yunan bir anneden oluşan bir aileden dünyaya gelmiştir. ABD‘li müzisyen, söz yazarı ve müzisyendir. 4 yaşlarında piyano çalmaya başladı ve piyano ile ilk bestesini 13 yaşlarında yapmış oldu. 14 yaşına vardığında gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.

11 yaşlarında iken Manhattan’daki Juilliard School’na gönderildi, sonrasında Convent of the Sacred Heart adlı Katolik okuluna devam etti. 17 yaşlarında, New York Üniversitesi’nin Tisch School of the Arts kısmına girerek dünya üstünde bir tek yirmi kişinin haiz olabildiği, erken kabul edilme hakkını kazanmıştır. Burada müzik eğitimi alarak sanat, din, toplumsal bilimler ve politika hakkında denemeler yazarak söz yazarlığı kabiliyetini geliştirdi. Bir süre sonrasında Gaga, bu okuldan ayrılarak müzik kariyerine odaklanmayı tercih etti.

Kariyerinin ilk yıllarında striptiz kulüplerinde “go-go” dansı yapmış oldu. New Kids On The Block, Pussycat Dolls benzer biçimde grupların arkasında dans etme fırsatı buldu.

2008 senesinde Lady Gaga, Los Angeles‘a yerleşti.19 Ağustos 2008 tarihinde “The Fame” adını taşıyan ilk stüdyo albümünün piyasaya sundu ve kısa sürede 2 milyon kopyanın üstünde sattı. Onu meşhur eden şarkısının adı Beautiful Dirty Rich idi.

New Kids on the Block ve Pussycat Dolls gruplarının konser turnelerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren sanatçı, 2009’un başlangıcında The Fame Ball Tour adındaki kendi turnesini başlattı. 2009’un dördüncü çeyreğine gelindiğinde Gaga, ikinci stüdyo albümü “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümünün başarısı yardımıyla Lady Gaga, The Monster Ball Tour adlı ikinci turnesini başlattı.Şarkıcının toplam 5 Grammy Ödülü ve 2 Guinness rekoru bulunmaktadır.

Tarzını oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna’yı örnek aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace’yi ise esin perisi olarak adlandırıyor.

Deli şarkıcının kamuoyunu şaşırtan bir öteki açıklaması ise cinsiyetiyle ilgili. Bir dönem hermafrodit kısaca çift cinsiyetli bulunduğunu belirten sanatçı buna karşılık devamlı kendisini hanım benzer biçimde hissettiğini söylüyor.

Söylediği şarkılar kadar teatral sahne şovu, shock art diye tabir edilen sahne performansları, kendi tasarladığı kostümleri de oldukca dikkat çekti. Rock ve Pop müzik kadar tiyatroyu da oldukca sevilmiş olduğu için sahne şovunun hiçbir süre müziğinin peşinde kalmasını istemiyordu. Müzikle tiyatroyu iyi mi bir araya getirebileceğini David Bowie ve Queen konserlerini izleyerek öğrendi. Queen klasiği Radio Gaga’dan esinlenerek sahne adı olarak Lady GaGa’yı seçti.

2011 senesinde 53. Grammy Ödüllerinde Lady Gaga 3 ödüle aday gösterilmiş ve üçünü de almıştır.

Lady Gaga‘nın 2011’e kadar dünya genelinde 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmaktadır. Haziran 2010’da piyasaya çıkan Forbes dergisine nazaran dünyadaki en kuvvetli ve etkili 100 meşhur içinde gösterilen Gaga, ek olarak Twitter’da 22 milyonu, Feysbuk’ta 50 milyonu aşan takipçi sayısıyla, yaşayan insanoğlu içinde bu toplumsal ağlarda en oldukca seyircisi olan kullanıcı oldu.

2010 Haiti depremi’nin arkasından ortaya çıkan seferberlik esnasında Gaga, turnesi kapsamındaki 24 Ocak konserinin tüm gelirlerini Haiti’ye aktardı. Bağışlanan miktar 500.000 doların üzerindeydi.

14 Eylül 2014 Pazar günü, “Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball” turnesi kapsamında 21 tır ve 144 kişilik ekibiyle İstanbul’a geldi ve 16 Eylül 2014 tarihinde İTÜ Stadyumu’nda konser verdi.

Ödülleri:
2016 – 73. Altın Küre Ödülleri – En iyi hanım oyuncu – mini dizi (American Horror Story)

Albümleri :
2008 – The Fame
2009 – The Fame Monster
2011 – Born This Way

2013 – ARTPOP
2014 – Cheek to Cheek (Tony Bennett ile beraber)

Konser Turları :
2009 – The Fame Ball Tour
2009–2010 – The Monster Ball Tour
2012–2013 – The Born This Way Ball Tour

2014 – artRave: The ARTPOP Ball

Filmleri :
Yapımcı:
2011 – Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden (TV Filmi)

Oyuncu :
2018 – A Yıldız Is Born / Bir Yıldız Doğuyor ( Ally) (Beyazperde Filmi)
2016 – American Crime Story (Donatella Versace) (TV Dizisi)
2014 – Muppets Aranıyor (Kendisi) (Beyazperde Filmi)
2014 – Kingsman: Gizli saklı Servis (Lady Gaga) (Beyazperde Filmi)
2014 – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Hanım (Bertha) (Beyazperde Filmi)
2013 – Who the F**K Is Arthur Fogel (Herself) (Beyazperde Filmi)
2013 – Ustura Dönüyor (La Chameleón) (Beyazperde Filmi)
2012 – The Zen of Bennett (Kendisi) (Beyazperde Filmi)
2012 – Siyah Giyen Adamlar 3 ((Oyuncu) Alien) (Beyazperde Filmi)
2012 – Katy Perry: Part of Me
2011 – Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden
2011 – American Horror Story (Kontes) (TV Dizisi)
2009 – Live From Studio Five (Kendisi) (Tv Programı) (2 Bölüm)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir