Lakshmi Mittal

Lakshmi Mittal Biyografisi

Lakshmi Niwas Mittal, 1950 doğumlu Hintli milyarder iş adamı ve hayırsever. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal Steel Company‘nin başkanı ve en üst düzeydeki yöneticisi.

Forbes Dergisi‘nin “2006 Milyarderler Sıralaması“ne bakılırsa 27.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en varlıklı beşinci insanı. Sunday Times Gazetesinin “Zenginler Sıralaması”ne bakılırsa 14.8 milyar avroluk servetiyle, yaşamakta olduğu İngiltere‘nin, en varlıklı insanı.

Lakshmi Niwas Mittal, 15 Haziran 1950‘de Rajasthan‘ın Churu bölgesindeki Sadulpur‘da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını, Sadulpur’da geniş ailecek, büyükbabası tarafınca inşa edilen, çıklak beton zeminli ve hamaktan yapılmış yatakları olan evde geçirdi.

Marwari Agrawal soyundan olan yoksul ailesinde, büyükbabası ilk dönem bağımsız Hindistan‘da, Magwari’nin önder sanayi firmalarından olan Tarachand Ghanshyam Das‘da çalıştı. Babası ise bir çelik fabrikasına ortak oldu. Babasının işlerinin iyi gitmesi ve gelirinin artmasıyla, ailesi ve Lakshmi, Kalküta‘ya taşındı.

Arkadaşları tarafınca akıllı ve rakamlarla arası iyi biri olarak tanımlanan Lakshmi, 1969‘da tecim okumuş olduğu St. Xaviers Koleji‘nden mezun oldu. Şirketleri Mittal Steel çelik fabrikasında, babasıyla ve kardeşleriyle beraber çalışan Lakshmi, yaşamış olduğu düşünce farklılıkları sonucu, 1994‘de firmanın internasyonal operasyonlarını tek başına yönettiği ayrı bir kola ayrıldı.

K1sa süre sonrasında, dünyanın en büyük çelik üreticisi haline gelen; Romanya, Bosna Hersek, Cenup Afrika, Polonya, Endonezya, Kazakistan, ABD Birleşik Devletleri, Ukrayna ve öteki ülkelerde yatırımları bulunan Mittal Steel Company’nin, başkanı ve en üst düzeydeki yöneticisi oldu. Lakshmi’nin başkan olmasıyla, Mittal Steel, gemicilik ve madencilik üstüne de hayata geçirmeye başladı.

2002‘de adı, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile beraber Mittalgate (Garbagegate) olarak anılan politik bir skandala karıştı. Mittal’ın İngiliz İşçi Partisi‘ne yapmış olduğu birçok bağış ve bunun üstüne Blair’ın Romanya Başbakanı’na Mittal ile iş anlaşması yapılması için bir tavsiye mektubu yazdığı şüpheleri uzun süre tartışıldı. Yaşananların peşinden, 13 Temmuz 2005‘de İşçi Partisi’ne 2 milyon avro bağışladığı açıklandı.

2003‘de, oturmakta olduğu İngiltere Kensington Palace Gardens‘daki malikanesini, şimdiye kadar bir ev için verilmiş en yüksek tutarı ödeyerek 128 milyon dolara (70 milyon avro) Formula 1 patronu Burny Ecclestone‘dan satın aldı. Malikane, ondan ilkin de Reuters Haber Ajansı’nın kurucusu Paul Reuter‘a aitti.

Lakshimi Mittal, 2004 senesinde “En Varlıklı Avrupalı İş Adamı” seçildi. Aynı yıl Forbes Dergisi’nin “Milyarderler Sıralaması”nde 63. sırada olan Mittal, 2006 Mart ayında 5.sıraya terfi etti. Mittal ,servetinde on iki ay içinde gerçekleşen 18 milyon dolarlık artış miktarını, çelik fiyatlarındaki dalgalanmalara bağladı.

Mittal, iki çocuk sahibi. 2004’te kızının Versay Sarayı‘ndaki nişan töreni ve Vaux le Vicomte‘daki düğünü için 65 milyon dolar (30 milyon avro) harcadı. Bu harcamaların peşinden, kızının düğünü, dünya tarihindeki en pahalı düğün oldu. Oğlu Aditya‘da Mittal Steel’in yöneticisidir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir