Lale Belkıs

Lale Belkıs Biyografisi

Lale Belkıs, 28 Kasım 1938 tarihinde İstanbul Eyüp’te yedi odalı bir evde dünyaya gelmiştir. 12 yaşına kadar burada yaşadıktan sonrasında Moda’ya taşındılar. Gerçek adı Belkıs Durmaz’dır. Durmaz ailesinin altıncı ve son evladı olarak dünyaya geldi. Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünden mezun olmuştur. Babasının adı İsmail Durmaz, Çanakkale Savaşı’nda gazi olan bir muhabere subayı idi. Anası ise Hacer Durmaz.

Sanat hayatına 1953 senesinde manken olarak başladı. İlk Ulusal Manken ünvanına haizdir. Olgunlaşma Enstitüsünde düzenlenen defilede mankenlik yapması istenir. Defilede giydirilmiş olduğu bu giysiler iki aylık bir geziyle dünyanın pek fazlaca ülkesinde sergilenecektir ve Belkıs’ın da bu giysileri tanıtması istenir. 1954’te Kardeşlerinin de yardımıyla babasından gizli saklı olarak bu vapur yolculuğuna çıkar. Adını da değiştirir. Beyoğlu’nda manken Lale Belkıs rüzgârı esiyordur artık. İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Süreyya, Dwight David Eisenhower Türkiye’ye geldiklerinde Lale Belkıs defilelere ilk çağrılan isim olur.

Gelen film ve oyunculuk tekliflerine de hep ‘hayır’ der Lale Belkıs. Sonunda tiyatrocu Lale Oraloğlu’nun ısrarlarına karşı koyamaz ve 1960’da Pangaltı Tiyatrosu’nda sahnelenen ‘Evlilik Dolabı’ oyununda İsveçli bayanı oynamayı kabul eder. Eleştiriler olumludur.

Lale Oraloğlu da onun kadar ısrarcıdır. Onda görmüş olduğu ışığa inanmıştır ve ona emek verir. Diksiyon dersleri, oyunculuk dersleri verir. ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, ‘Fena Tohum’, ‘Hanımefendiler I-ıh Derse’ benzer biçimde pek fazlaca oyunda rol alır.

1962’de çıktıkları bir turnede Pekcan Koşar’la tanışır, Lale Belkıs ve Pekcan Koşar 1962 senesinde evlenirler. Bir oyunla başlayıp biten bir evliliktir fakat bu. Sonrasında grupla yollarını da ayırıp kendi tiyatrosunu kurar. Pekcan Koşar’la evlendikten sonrasında ‘Evlilik Dolabı’, ‘Boeing Boeing’, ‘Becerikli Kaynana’ benzer biçimde tiyatro oyunlarında rol adı. Oraloğlu, Dormen, Arena, Gong ve Ufak Tiyatro guruplarında çalıştı.

Bir süre İpek Film Stüdyosu’nda dublaj yapar. Sophia Loren, Ava Gardner, Cahide Sonku’yu seslendirir.

Beyazperdeye 1966’da ” Ölüm Tarlası ” filmiyle geçti. ” Bitmeyen Korku “, “Harun Reşit’in Gözdesi”, “Feride”, “Bir Demet Menekşe” benzer biçimde filmlerde oynadı. 1966’da ‘Ölüm Tarlası’ filmimizde oynayacak arkadaşı Kamuran Yüce’nin peşine takılır ve kumaş almak için gittiği Kilis’te ilk filmimizde oynar Lale Belkıs. Kilis’te geçen bir kaçakçılık hikâyesini özetleyen ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yapmış olduğu filmin senaristi Yaşar Kemal ondan fazlaca etkilenir ve ” Ölüm Tarlası ” filmimizde Falcı Emine rolünü oynaması için ısrar eder. Aynı yıl, ‘Bitmeyen Korku’ ve “Fatih’in Fedaisi” filmlerinde oynar.

Bir yıl sonrasında, gene Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Harun Reşid’in Gözdesi” filmimizde Ajda Pekkan’ı kırbaçlayan fena Butri rolündedir.

1984 tarihindeki Atıf Yılmaz klasiği ‘Dağınık Yatak’ o dönemde rol almış olduğu filmlerin en önemlisidir.

Müziğe 1967 senesinde başladı. Nota, solfej, şarkı çalıştı, şan eğitimi aldı. “Playboy”un da aralarında bulunmuş olduğu İstanbul’un en seçkin gece kulüplerinde sahneye çıktı. İngilizce ve Fransızca şarkılar söylemiş oldu.

Anılarını yazdığı “İpek Çoraplar” adlı kitabı vardır. Lale Belkıs, İstanbul’da Moda’daki evinde eşi “Ateş Böceği” Yalçın Otağı‘ile oturmuştur. Ek olarak yazları Datça’da Ak Tur Dinlence Köyü’nde yaşadılar.

Ödülleri: Lale Belkıs, 1970 senesinde, 7. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, “Kalbimin Efendisi” filmindeki görevi ile En İyi Destek Hanım Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.

Birliktelikleri :
1. Eşiyle olan evliliği:1962 senesinde tiyatro oyuncusu Pekcan Koşar ile evliliğe ilk adımını attı. Fakat bu kısa bir evlilikti.
2. Eşiyle olan evliliği: İkinci evliliğini 1975 senesinde Ateş böceği Yalçın Otağı ile yapmış oldu. Eşi 15 Ağustos 2014 günü vefat etti.

Lale Belkıs’ın evladı yoktur.

Kitapları :
2006 – İpek Çoraplar
Albümleri :
Fecri Ebcioğlu Sunar (karma) (Regal Plak)
Kadınca (Polydor Plak)
Kapılar (Marşandiz Plakçılık)
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 2 (karma) (Odeon Plak)
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 3 (karma) (Odeon Plak)
Bir Zamanlar 2 (karma) (Ossi Müzik)

Filmleri :
2015 – Cahide Devekuşu’nun Açık Eşiyle olan evliliği (Lale Belkıs) (Kısa Film)
2013 – Altındağlı (Neriman) (TV Dizisi)
2011 – Yaşam Devam Ediyor (TV Dizisi)
2010 – 70-80-90, Masum, Küstah, Fettan (Kendisi) (Beyazperde Filmi)
2007 – Beyaz Melek (Nebahat) (Beyazperde Filmi)
1993 – Aşk ve Gurur (Neriman)(Dizi)
1990 – Bir Yalnız Melek (Şermin)
1989 – Senenin Bayanı
1987 – Sözgelişi Muzaffer (TV Dizisi)
1984 – Dağınık Yatak (Tiraje)(Beyazperde Filmi)
1974 – Şiribim Şiribom(Beyazperde Filmi)
1973 – Bir demet menekşe
1972 – Çile
1972 – Paprika Gaddarın Aşkı
1972 – Sezercik Aslan Parçası
1971 – Sezercik Yavrum Benim
1971 – Feride
1970 – Kalbimin Efendisi
1970 – Aşktan da Üstün
1969 – Tarkan
1967 – Harun Reşid’in Gözdesi
1966 – Fatih’in Fedaisi
1966 – Bitmeyen Korku
1966 – Ölüm Tarlası
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir