Lana Wachowski

Lana Wachowski Biyografisi

Amerikalı yönetmen, senarist, prodüktör. Gerçek adı Laurence “larry” Wachowski’dir.

Yönetmen Wachowski Kardeşlerden Lana Wachowski , 21 Haziran 1965 tarihinde Şikago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri’nde Polonya asıllı Amerikalı bir ailenin ilk oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Anası Lynne hemşire, babası Ron ise işadamıydı. Gerçek adı Laurence Wachowski‘dir. Şikago’nun Beverly bölgesindeki Kellogg İlkokulu’nda eğitimine başladı. Performans sanatları ve fen müfredatı ile malum Whitney Young Lisesi’nde eğitimlerine devam etti. Liseden sonrasında Lana Wachowski, New York’daki Bard Koleji’ne; Andy Wachowski ise Boston’da Emerson Koleji’ne yazılmış, ikisi de mezuniyetten ilkin okulu bırakmışlardır.

Okulu bıraktıktan sonrasında iki kardeş 1993’de Şikago’da korku romanı yazarı Clive Barker tarafınca yazılmış Marvel Çizgi Romanı “Ectokid” için yazılar yazıp aynı anda boyama ve mimari işleri üstüne çalışmış oldukları bir ev işletmişlerdir. Ek olarak Clive Barker’ın Hellraiser ve Nightbreed adlı serilerini de EpicComics için yazıya geçirmişlerdir.

Kardeşi Andy Wachowski adını adam olarak 49 yıl kullandıktan sonrasında Mart 2016 ayında cinsiyet değişiklik yapma ameliyatı olup hanım olduktan sonrasında adını Lily Wachowski olarak değiştirdi.

Lana Wachowski de önceki adıyla Laurence “Larry” Wachowski’de 2007 senesinde cinsiyet değişiklik yapma ameliyatı olup hanım olduktan sonrasında Lana Wachowski adını almıştır.

Lana Wachowski – Larry Wachowski- öncesi ve sonrası

1999 senesinde Wachowski’ler, hepimizin bilmiş olduğu, Neo rolünü yapan Keanu Reeves’in rol almış olduğu, bilim kurgu ve aksiyon filmi Matrix’in ilk filmini tamamladıklarında film, Warner Bros. için eleştiri bir ticari başarı oldu. “En İyi Görsel Efektler” dalı da dahil olmak suretiyle 4 tane “Akademi Ödülü”nü kazanmıştır. Ondan sonra birçok aksiyon filmi için ana esin kaynağı oldu. Bu başarılarından sonrasında Wachowski Kardeşler 2003 senesinde Matrix’in öteki iki serisini de yayınladı.

Wachowski Kardeşler, tüm zamanların en başarı göstermiş üçlemelerinden kabul edilen Matrix serisi‘ne imza atmıştır. Matrix serisi, temel olarak The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions olmak suretiyle 3 beyaz perde filminden oluşur. Minik yaşlarda çizgi romanlara ve John Ronald Reuel Tolkien kitaplarına ilgi duymaya süregelen Wachowskiler, fantazi kurgunun en başarı göstermiş isimlerinden olmuşlardır. Blockbuster filmleri içinde hatırı sayılı bir yerde duran The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions haricinde The Animatrix ve yapımcılığını üstlendikleri V for Vendetta ile de tüm dünyada büyük ses getirmişlerdir.

Lise eğitimini tamamladıktan sonrasında Boston‘daki Emerson College‘de parlak bir talebe olarak eğitim hayatına devam etti. Başlangıçta sınavlarda gösterdiği performansı profesör Claire Andrade-Watkins tarafınca pek beğenilmese de sonraları sınıfının en başarı göstermiş öğrencilerinden biri oldu. Sadece kardeşi Larry’yle beraber yüksek öğrenimini yarıda bırakıp, okuldan ayrılma sonucu aldı ve iki kardeş marangozculuk halletmeye başladı. Matrix Trilogy’yi çekmek en büyük hayalleriydi ve o dönemde bir taraftan da filmin senaristliğini geliştirmeye çalışıyor ve çizgi roman emekleri yapıyorlardı.

John Ronald Reuel Tolkien‘in kitaplarıyla büyüyen Wachowski Kardeşler, çizgi roman geleneğini beyaz perde sanatında da kullanmalarıyla dikkat çektiler. Zira seri ve devamlılığı olan çoklu öykülerle ilgileniyorlardı. Kendileriyle meydana getirilen röportajlarda filmin bir finalle sona ermesinden ziyade devamının geleceğinin bilinmesinin seyircide coşku duygusunu tetiklediğini vurgulayan Wachowski Kardeşler, genel olarak filmlerin sonunun tahmin edilebilir olması durumunu fazlaca bunaltan buluyorlardı. Bu yüzden izleyicinin beklentileri yönünde ilerleyen filmler yapmaktan bilhassa kaçındılar.

Film endüstrisinde start almadan ilkin marangozluk haricinde ustalaşmış olarak çizgi roman işiyle de uğraşan Wachowski Kardeşler, bir dönem Marvel Comics adlı şirket için meşhur korku romancısı Clive Barker‘ın Ectokid adlı eseri üstünde çalıştılar. Takvimler 1993 yılını gösteriyordu ve ikili tam 2 yıl sonrasında senaristliğini yazdıkları Assassins / Suikast çemberi filmiyle Hollywood‘a adım attılar. Assassins’in oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Antonio Banderas benzer biçimde adlar dikkat çekiyordu ve Richard Donner‘ın yönetmenliğinde çekilen film, box-office testinden başarıyla geçti.

1996‘da ilk filmleri Bound / Garip İlişkiler filmi için kamera arkasına geçen Wachowski Kardeşler’in, Joe Pantoliano ve Jennifer Tilly‘nin başrollerini paylaştıkları yapımları 6 değişik festivalden ödülle döndü.

1999 senesinde öğrencilik yıllarından beri hayallerini kurmuş oldukları büyük projeleri Matrix Trilogy’nin ilk filmi olan The Matrix‘i hayata geçirdiler. Film, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster ve Joe Pantoliano benzer biçimde mühim adlardan oluşan oyuncu ekibi, bilim kurgu türüne getirmiş olduğu yenilikleri, efektleri, felsefesi ve bugüne dek meydana getirilen en orijinal filmlerden biri olması sebebiyle tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. The Matrix kontrolün bilgisayarların ve suni zekaların eline geçmiş olduğu fütüristik bir dünya ekseninde gerçeği ve illüzyonu tartışıyor, değişik felsefi akımlardan besleniyordu. Filmimizde kullanılan efektler uzun devam eden titiz çalışmaların ürünüydü ve her bir sahne için büyük uğraşlar verilmişti. İzleyiciye asla yaşamadığı türden değişik bir seyir deneyimi sunan Wachowski Kardeşler hem teknik hem de kurgusal açıdan bir ekolün sahibi olmuşlardı.

Dört yıl sonrasında serinin ikinci filmi olan The Matrix Reloaded seyirciyle buluştu ve aynı yıl benzer temaları kullandıkları animasyon yapım The Animatrix’in senaristliğini yazdılar. Gene 2003‘te izleyicinin büyük merakla beklediği serinin son filmi The Matrix Revolutions gösterime girdi ve Wachowski Kardeşler, tüm dünyayı bir efsaneleşmiş yapımla tanıştırmanın gururuyla Matrix Trilogy’yi tamamlamış oldular.

2005 senesinde David Lloyd‘un meşhur çizgi roman kahramanı V’ye beyaz perdede yaşam vermek için kolları sıvayan Wachowski Kardeşler, V for Vendetta‘nın senaristliğini yazdılar. Natalie Portman ve Hugo Weaving‘in başarı göstermiş oyunculukları ve James McTeigue‘in yönetiminde gene kült bir film beyaz perde tarihindeki yerini almış oldu. Film, illüstratör David Lloyd tarafınca roman için tasarlanmış Guy Fawkes maskesi ile de oldukça ünlenmiştir.

Wachowski Kardeşler, 2008 senesinde gösterime giren filmleri Speed Racer‘ın yapımcılığını, senaristliği yazdılar ve yönetmenliğini yaptılar.

2012 senesinde Tom Tykwer ile birlikte yönettikleri Bulut Atlası filmi gösterime girdi. 2014 senesinde gösterime giren ve baş rolerinde Channing Tatum, Mila Kunis ve Sean Bean’in olduğu Jüpiter Yükseliyor adlı bilimkurgu filminin senaristliğini yazıp yönettiler.

Lana Wachowski (Laurence “larry” Wachowski), 30 Ekim 1993 tarihinde Thea Bloom ile evlenmiş, 2002’de boşanmıştır. Ondan sonra Karin Winslow ile tertipli olarak görüşmeye başlamış ve 2009’da evliliğe ilk adımını atmıştır.

Kardeşi Lilly Wachowski ve kendisi öncesi ve sonrası.

Lana Wachowski’nin senaryo ekibinde olduğu 2020 senesinde çekimlerine başlanan Matrix 4 filminin yönetmen koltuğunda otururken Neil Patrick Harris ve Keanu Reeves‘e ilk kadrodan, Carrie Anne Moss (Trinity), Lambert Wilson (Merovingian) Jada Pinkett Smith (Niobe) birlikte rol alıyor.

Filmleri ve Dizileri :
Senarist :
2022 – Matrix 4 (Beyazperde Filmi)
2019-2020 -Work in Progress (TV Dizisi)
2015 – 2018 – Sense8 (TV Dizisi)
2016 – The Matrix (Short) (Beyazperde Filmi)
2015 – Jüpiter Yükseliyor (Beyazperde Filmi)
2012 – Bulut Atlası (Beyazperde Filmi)
2009 – CR: Enter the Matrix (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı (Beyazperde Filmi)
2005 – V for Vendetta (Beyazperde Filmi)
2005 – The Matrix: Path of Neo (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2005 – The Matrix Online (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Revolutions (Beyazperde Filmi)
2003 – Kid’s Story (Short) (Beyazperde Filmi)
2003 – The Second Renaissance Part II (Short) (Beyazperde Filmi)
2003 – Enter the Matrix (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Reloaded (Beyazperde Filmi)
2003 – The Animatrix (Video) (Beyazperde Filmi)
2003 – Final Flight of the Osiris (Short(Beyazperde Filmi)
2003 – The Second Renaissance Part I (Short) (Beyazperde Filmi)
1999 – The Matrix (Beyazperde Filmi)
1996 – Bound / Garip İlişkiler (Beyazperde Filmi)
1995 – Assassins / Suikast çemberi (Beyazperde Filmi)

Producer :
2019-2020 – Work in Progress (TV Dizisi)

2015 – Sense8 (TV Dizisi)
2015 – Jüpiter Yükseliyor (TV Dizisi)
2013 – Google Me Love (Kısa Film)
2012 – Bulut Atlası (Beyazperde Filmi)
2009 – Ninja’nin öcü (Beyazperde Filmi)
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı (Beyazperde Filmi)
2005 – V for Vendetta (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Revolutions (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Reloaded (Beyazperde Filmi)
2003 – The Animatrix (Video) (Beyazperde Filmi)
2001 – The Matrix Revisited (Video documentary) (Beyazperde Filmi)
1999 – The Matrix (Beyazperde Filmi)
1996 – Garip İlişkiler (Beyazperde Filmi)

Yönetmen :
2022 – Matrix 4 (Beyazperde Filmi)

2015 – Sense8 (TV Dizisi)
2015 – Jüpiter Yükseliyor (Beyazperde Filmi)
2012 – Bulut Atlası (Beyazperde Filmi)
2008 – Speed Racer / Süratli yarışçı ((Beyazperde Filmi)
2005 – The Matrix: Path of Neo (Beyazperde Filmi)
2005 – The Matrix Online (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Revolutions (Beyazperde Filmi)
2003 – Enter the Matrix (Video Game) (Beyazperde Filmi)
2003 – The Matrix Reloaded (Beyazperde Filmi)
1999 – The Matrix (Beyazperde Filmi)
1996 – Garip İlişkiler (Beyazperde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir