Larry Ellison

Larry Ellison Biyografisi

Veritabanı yazılımı şirketi Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de bekâr bir anne olan Florance Spellman’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Lawrence Joseph Ellison’dır. 9 aylıkken zatürree geçirdikten sonrasında teyzesi Lilian ve dayısı Louis ile yaşaması için anası tarafınca Şikago‘ya gönderildi ve evlatlık alındı. Üvey babası olan Louis, zamanında Rusya‘dan gelen bir göçmen. Ellison soy adını ABD’ye girmiş olduğu yer olan Ellis Adası’na atfen almış. Emlak işiyle uğraşırken tüm malvarlığını Büyük Bunalım’da yitirmiş.

South Shore High School’dan mezun olduktan sonrasında 1962-1964 yıllarında University of Illinois at Urbana-Champaign’da Bilgisayar Tasarımcılığı bölümünde okurken anne söylediği teyzesi ölünce okuldan ayrıldı. 1964- 1966 yıllarında da Chicago Üniversitesinde okudu. Mezun olmadan okuldan ayrıldı. Sonrasında bu kısmı bitirebilmiş ve üzerine 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır. 1966 senesinde 22 yaşına vardığında teknoloji endüstrisinin çıkışa geçen üssü Silikon Vadisi’nin yanı başındaki Berkeley, Kaliforniya’ya taşındı.

Larry Ellison, Kaliforniya’ya ulaştıktan sonra iş hayatına atılarak Wells Fargo’dan mainframe üreticisi Amdahl’a kadar pek oldukca işte çalıştı ve bu sırada bilgisayar ve programlama becerilerini geliştirdi. 1970‘lerde CIA ile çalışan ve Oracle isminde bir veritabanı geliştirme kontratı bulunan Ampex’te çalıştı.

IBM’de çalışırken verinin depolanma ve getirilme yönetimde devrim yaparak bağıntısal veri tabanını kabul eden, Oxford mezunu İngiliz bilgisayar bilimcisi Edgar Codd‘un bir makalesini okuyan Ellison oldukca etkilendi. Larry Ellison, 1977 senesinde kendi şirketini kurmaya karar verdi. Ellison, ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile Software Development Laboratories adı altında ilk şirketini kurdu. 2000 dolar ana paraya haiz firmanın 1200 dolarını kendi cebinden tamamladı.

CIA‘deki projeden esinlenerek ilk yazılımlarının adını Oracle 2 koydular sadece Oracle 1 asla var olmadı. Bir nevi Ampex ile CIA’e yaptıkları ve asla günyüzüne çıkmayan iş başlangıç noktalarıydı.

1979 senesinde firmanın adını Codd’un makalesinde veri tabanı anlayışına verdiği isim olan bağıntısal doğrusu Relational olarak değiştirdiler. 1982 yılına gelindiğinde ise adı amiral gemisi ürünleri Oracle olarak değiştirdi.

Hızla büyüyen Oracle, 1986 senesinde halka arz edildi ve 55 milyon dolar toplamayı başararak internasyonal bir dev olmak için ilk adımını attı.

Larry Ellison’ın Forbes 2017 verilerine gore Net serveti 59,2 milyar dolardır. Sertifikalı bir pilot olan Larry Ellison boş zamanlarında tayyare kullanmak benzer biçimde zevkleriyle öne çıkıyor. Hatta 2 tane Sovyet yapımı Mikoyan MiG-29 jeti bulunuyor.

Larry Ellison, ABD istihbaratı CIA‘e yapmış olduğu bir projeyle iş yaşamına ilk adımını attı. Servetini yazılım şirketi olan Oracle yardımıyla kazanan Larry Ellison garip bir yaşam hikayesine haizdir.

2004 senesinde İK, tedarik zinciri, finans yönetimi benzer biçimde alanlara yazılım çıkaran PeopleSoft şirketini 10 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2009 senesinde ise IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir savaşım sonucu sunucu üreticisi olarak malum Sun Microsystems’i satın alarak Oracle bünyesine kattı. Böylelikle rakibi MySQL veritabanının da kontrolünü elde etmiş oldu.

1997 senesinde Apple’ın CEO görevindeki Steve Jobs tarafınca yönetim kuruluna alınmak istedi sadece kabul etmedi.

2010 senesinde 65 yaşını deviren Larry Ellison, yaşamını yaşamak için şirket yönetimi Mark Hurd ve Safra Catz benzer biçimde güvenilmiş olduğu insanlara devretti.

2012 senesinde Hawaii’de bulunan Lanai Adası’nın yüzde 98’ini ortalama 500 milyon dolar karşılığında satın aldı. Ada içindeki tüm otelleri de yenileyen Larry Ellison, adaya ulaşım için iki havayolu şirketi satın aldı. Four Seasons Oteli’nin civarlarındaki 21 mülkü de 41 milyon dolar ödeyerek almış olduğu belirtilen Larry Ellison temiz ve yenilenebilir enerji yatırımları yapmış olduğu talibi çevreci bir yaşam alanı deneyi olarak hazırlıyor. Bundan dolayı 2014 senesinde da Oracle’da yürüttüğü CEO görevinden resmen ayrıldı.

Lükse oldukça düşkün olan Larry Ellison, 2017 baharında Malibu Beach’te bulunan Milyarderler plajı olarak malum bölgedeki ev için tam 48 milyon dolar ödedi. Larry Ellison’un ilk almış olduğu ev ise San Francisco‘nun milyonerler mekanı Pacific Heights bölgesinde 1988 senesinde 3.9 milyon dolar ödeyerek almış olduğu bir evdir.

2004 senesinde 9 yılda yaptırdığı Woodside California’da bulunan ev 16. yüzyıl Japon İmparatorluk sarayından esinlenilerek 70 milyon dolara mâl oldu ve 9 hektar alana yayılıyor.

Ortağı Bob Miner 1994 senesinde öldükten sonrasında Larry Ellison bu lüksünden azca da olsa vazgeçti bilime daha ehemmiyet vermeye başladı.

Bilişim dünyasında gösterdiği devasa atılım onu büyük bir girişimci olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun yanında, bilhassa iş dünyasında düzenlenen bir oldukca seminer, söyleşi ve konferansa entelektüel kişiliği ile katılan Ellison, dünyanın bir oldukca yerine milyonlarca dolar yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiliği yardımıyla, Afrika’dan Asya Pasifik’e kadar bir oldukca ülkede desteğe muhtaç kişiler tarafınca tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya oldukca ehemmiyet vermediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben oturduğum yerden saniyede 200 dolar kazanıyorsam kimse aç kalmamalı” diyerek yardımsever kişiliğini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay benzer biçimde yardım kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison’u değişik kılan yanlarından bir tek biri.

Birliktelikleri :
1.eşi: 1967 senesinde Adda Quinn ile evliliğe ilk adımını attı. 1974 senesinde boşandı.
2.eşi: 1977 senesinde Nancy Wheeler Jenkins evliliğe ilk adımını attı. 1978 senesinde boşandı.
3.eşi: 1983 senesinde Barbara Boothe evliliğe ilk adımını attı. 1986 senesinde boşandı. David Ellison (d. 1983) isminde bir oğlu ve Megan Ellison (d. 1986) isminde bir kızı vardır.
4.eşi: 2003 senesinde Melanie Craft evliliğe ilk adımını attı. 2010 senesinde boşandı.
Larry Ellison, 2010 yılından beri model ve aktrist Nikita Kahn ile beraber yaşamaktadır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir