Larry King

Larry King Biyografisi

Larry King, Time Dergisi tarafınca, “Mikrofonun ustası” ve “Tv tarihinin en müthiş talk-showcusu” olarak adlandırılan, CNN’deki, dünyanın ilk canlı gösterim bağlantılı tv programı The Larry King Live’ın, Emmy Ödüllü sunucusu.

Aslolan adı, Lawrence Harvey Zeiger olan meşhur talk-show sunucusu Larry King, 19 Kasım 1933 tarihinde, Brooklyn, New York, ABD’da hayata merhaba dedi. Okuldan sonrasında Florida radyo istasyonuna girdi. 1960’larda mahalli talk-showlara başladı. King, hemen hemen ülke çapında yayına başlamamışken, Miami’de popüler bir medya siması olmuştu. WIOD-Radio ve WTVJ-TV’de yapmış olduğu söyleşi programlarıyla ünlenen King, 1970’lerde Miami Herald için yazılar yazmaya başladı.

1978’de ülke çapında bir radyo programına başladı. 1978-1994 seneleri içinde, King’in sesi milyonlarca radyo dinleyicisi tarafınca Mutual Radio’da, The Larry King Show’la dinlendi.

Larry King Live, ilk olarak 1985 senesinde CNN’de, ünlülerle sohbet etmiş olduğu, politik ve güncel konuların işlendiği bir program olarak başladı. King’in programına dünyanın her tarafınca seyirciler bağlanmakta, mevzu hakkında yorum bildirebilmekteydiler. Haftasonu programlarında kariyer ve başarı öykülerini derinlemesine ele alan King, 1994’de, ilk günlük eşzamanlı Radyo/Tv talk-showunu sundu.

1993’deki, başkan yardımcısı Al Gore ve Ross Perot’un münazaralarının yayınlandığı The Larry King Live Show, Körfez Savaşı hakkında program dışarıda bırakıldığında, CNN tarihinin en yüksek reytingli programıdır.

1993 senesinde, The National Association of Radio Talk Show Hosts, King’i, “Senenin Talk-showcusu” seçerken, George Washington Üniveristesi, New England Institute of Technology, Brooklyn College ve The Pratt Institute’den de onur dereceleri aldı. 1994’de The American Friends of Hebrew University’nin, Scopus Ödülü’ne layık görülen King, 1996’da gösterim hayatındaki başarısı adına, American Academy of Achievement’in Golden Plate ödülüyle onurlandırıldı.

Mayıs 1997’de yayıncılık yaşamının 40. yılını kutlayan Larry King adına, Hollywood, Walk of Fame’de bir yıldız kondu. King, 40 yılı aşkın meslek yaşamının geride kalan bölümünde, Richard Nixon yönetiminden bu zamana kadar ki tüm yaşayan Amerikan başkanları ve first ladylerini de kapsayan 40,000 kişiyle röportaj yapmış oldu. En mühim başarılarından biri de, 1992 ve 1996 senelerindeki başkanlık seçimleri sırasındaki kapsamlı politik röportajlarıdır.

2000’de, nörobilim mevzusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla, Harvard Üniversitesi’nin Mahoney Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı yıl, Larry King Live, Başkan ve başkan yardımcısı adaylarının röportajları, gelecek planlarının ele alındığı en yüksek reytingli program olmuştu. King, otuz yedi günlük 2000 seçimleri hakkında program maratonunda, içlerinde George W. Bush ve Laura Bush, Al Gore ve Tipper Gore, cumhuriyetçi Dick Chaney ve demokrat Joe Lieberman’ın da bulunmuş olduğu, ilk röportajlarını veren 348 konukla konuşmuştur. 2000 senesinin öteki dikkat çeken konukları içinde, Nelson Mandela, Dalai Lama, Bill Gates, John ve Patsy Ramsey, eski dedektif Steve Thomas, III. Bob Jones, ve 30 senedir ilk birlikte röportajlarını veren Mary Tyler Moore ve Dick Van Dyke benzer biçimde adlar vardır.

2001’de, King, azınlıklarla ilgili programlarıyla, Lincoln University of Missouri’nin, “Muhteşem Halkla İlişkiler” ödülünün sahibi olurken, depresyonu ele almış olduğu programlarıyla da American Foundation for Suicide Prevention’s Public Service Award’ı kazanmıştır.

2001’de Mardi Gras’da, XXXIII. Bacchus’a taç takan King’e New Orleans’ın anahtarı verildi.

“Gösterim tarihinin Muhammed Ali’si” diye tanımlanan King, tv ve radyodaki başarılarıyla, George Foster Peabody’nin “Yayıncılıkta mükemmellik”, habercilik, belgesel ve röportaj dallarında Emmy, on kere kazanılmış olduğu CableACE’nin “En İyi Talk-show Sunuculuğu” benzer biçimde de ülkesinin önde gelen yayıncılık ödüllerine layık görüldü. Programlarında cemiyet problemlerine çoğunlukla değinen King, bu mevzuda bir oldukca üniversite ve derneğin ödülünü aldı. Hemen sonra March of Dimes Franklin Delano Roosevelt Ödülü‘nü aldı.

King, programına davet etmiş olduğu, Barbra Streisand, Al Pacino, Marlon Brando, Eric Clapton, Monaco Prensi Albert, Madonna, Gordon B. Hinckley, Jim Carrey, Mikhail Gorbachev, Stephen Hawking, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Elizabeth Taylor, Diana Ross, Pete Rose, Sting, George Burns, Yaser Arafat, Tom Cruise, Margaret Thatcher, Michael Jordan, Prince Rogers Nelson, Sammy Davis, Bob Hope, Cal Ripkin Jr. ve Bette Davis benzer biçimde dünyaca meşhur isimlerle adından söz ettirmeye ve bu işte bir numara bulunduğunu vurgulamaya devam etmektedir.

Entertainment Tonight’ın “usta röportajcı” diye adlandırdığı King, Ghostbusters, Primary Colors, Contact, The Kid, The Contender ve America’s Sweethearts’ın da aralarında bulunmuş olduğu on sekiz filmimizde rol aldı. Murphy Brown, Frasier and Murder One benzer biçimde diziler de King’in oynadığı dizilerdir.

Larry King Cardiac Foundation’ı kuran ve böylece kafi maddi durumu olmayıp, kalp hastası olan insanlara yardım etmeyi amaçlayan King, bunun yanı sıra ve Amerikan Kalp Vakfı’yla da bağlantı içindeydi.

Andy, Larry Jr., Chaia, Chance ve Cannon adlarında beş çoçuk babası olan King, sekizinci eşi kadın oyuncu Shawn Southwick-King’le, 1997 Eylül’ünde evliliğe ilk adımını attı. On bir kitap yazan King’in, ilk kitapları, 1988’de yazdığı, Tell It to the King ve 1995’de gösterilen, The Best of Larry King Live’dir. King, ABD’nın haftalık gazetesi USA Today’de de bir köşeye haizdir.

Larry King 2010 senesinde CNN‘den ayrılmıştır ve Mayıs 2013’den itibaren Russia Today (RT) televizyonunda program yapmaktadır.

Birliktelikleri :

1.eşi: Frada Miller (1952-1953)
2.eşi: Annette Kaye (1961-1961) , oğlu Larry King Jr. (d.1961)
3.eşi: Alene Akins (1961-1963), oğlu Andy King (d.1962)
4.eşi: Mickey Sutphin (1964–1967)
5.eşi: Alene Akins (1967–1972). Kızı Chaia King (d.1969)
6.eşi: Sharon Lepore (1976–1984)
7.eşi: Julie Alexander (1989–1992)
8.eşi: Shawn Southwick (1997-günümüz). evlatları Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999)

Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999), Chaia King (d.1969), Andy King (d.1962), Larry King Jr. (d.1961) adlarında 5 evladı vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir