Larry Niven

Larry Niven Biyografisi

Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula benzer biçimde pek oldukca prestijli ödülün sahibi olan A.B.D.’li bilimkurgu yazarı. En malum eseri Halka Dünya (Ringworld) olan yazar, bilimkurgu türüne bilimsel yaklaşım ve teorilerle gizemli bir serüven tutkusunu harmanlayan eserleri yardımıyla büyük katkılarda bulunmuştur.

Laurence van Cott Niven, 30 Nisan 1938 tarihinde, Los Angeles, A.B.D.’de dünyaya geldi. California Institute of Technology’de matematik okuyan Niven, ek olarak Washburn Üniversitesi’nde psikoloji alanında yan dal eğitimi görmüş oldu.

1964 senesinde, Merkür gezegeninin karanlık tarafında geçen The Coldest Place adlı kısa öykü, bilimsel bir keşfin öngörüsüyle yazılmıştı ve yazarın ilk gösterilen eseri oldu. Niven, 1966 tarihinde, ilk romanı olan World of Ptavvs’ı yayınlayarak bilimkurgu topluluğunda ün kazanmaya başladı.

Larry Niven’in en meşhur eseri Halka Dünya, 1970 senesinde gösterildi. Halka Dünya’da, daha sonraki eserlerinde şekillendirmeye devam etmiş olduğu ve de Malum Evren (Known Universe) adını verdiği bir bilimkurgu dünyası yarattı. İnsanların ve onlarla ilişki kuran öteki akıl sahibi canlıların yer almış olduğu bu dünya, Halka Dünya serisinin temel yapı taşını oluşturuyordu. İnsan, Kzin ve de Puppeteer adlı üç değişik ırkın, malum evrenin sınırları haricinde bulunan ve de kendilerinden oldukca daha gelişmiş olan suni bir dünya olan Halka Dünya’nın sırrını araştırmasını mevzu alan kitap, 1970 senesinde Nebula, 1971 senesinde ise Hugo ve Locus ödüllerini kazanmıştır. Halka Dünya’nın devam kitapları olan Halkadünya Mühendisleri 1980, Halkadünya Tahtı 1996 ve de serinin son kitabı Halkadünya’nın Evlatları 2004 senesinde gösterildi.

Halkadünya serisi haricinde The Patchwork Girl, Fleet of Worlds, Destroyer of Words benzer biçimde pek oldukca meşhur esere imza atan Niven, Steven Barnes, Edward M. Lerner benzer biçimde pek oldukca tanınmış yazarla ortak eserlere de imza attı.

Bimkurgu türünün haricinde da eserler veren Niven, imza attığı beş bilimkurgu olmayan romanın yanı sıra meşhur çizgiroman kahramanı Green Lantern’e de senaryo ve konsept olarak katkıda bulunmuş oldu ve de Green Lantern Manifestosu’nu kaleme aldı.

Halen Kaliforniya’da yaşamakta olan meşhur yazar, tanınmış bir bilimkurgu fanatiği olan Marilyn Joyce Wisowaty ile 1969 yılından bu yana evli.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir