Larry Page

Larry Page Biyografisi

Sergey Brin ile birlikte Google’ın kurucularındandır. Google’ın CEO’sudur.

Stanford Üniversitesi‘nde doktora yaparken, arkadaşı Sergey Brin ile beraber Google arama motorunu oluşturdu.

Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde ABD, Michigan, East Lansing’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Lawrence Page’dir. Babasının adı Carl Victor Page, annesinin adı Gloria Page’dir. Larry dünyaya ulaştığında babası Michigan Eyalet Üniversitesi’nde suni zeka üstüne doktora emek harcamaları yapmaktaydı, anası ise aynı üniversitede programlama dersleri vermekteydi. İlkokulu ve ortaokulu, liseyi Michigan’da East Lansing Lisesi’nde okudu. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Arkasından da ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko‘nun 40 km güneydoğusunda bulunan hususi bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde Bilgisayar Bilimlerinde doktorasını yapmış oldu. Doktorasını burada yaparken arkadaşı Sergey Brin ile beraber Google arama motorunu oluşturdu ve 4 Eylül 1998 tarihinde Google şirketini kurdu.

Larry ve Sergey, 1995 yılının yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonrasında Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları çözümleme etmesi fikri üstüne kurulur. Bir yıl geçtikten sonrasında yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler tarafınca oldukca beğenilir ve ünleri hızla yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya adım atar. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşamış olduğu parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub’ı çalıştırmak için bir sunucuya gereksinimleri vardır fakat sunucular oldukca pahalı olduğundan Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan oldukca başarıya ulaşmış sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk veri merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. Ayrıca Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üstüne iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Fakat bu çeki öğrenim etmek Google Inc. şirketi yasal olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üstüne arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar ana para ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Web devini kurarlar.

7 Eylül 1998‘de Google Inc. California’da ki Menlo Park’da dünyaya açıldı. Günümüzde Google; web üstünden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır.

Larry Page şu anda Google’ın Ürünler Başkanı, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şu anda milyar dolarlık servetleri olmasına karşın son aşama mütevazı bir yaşam sürmektedirler. Mesela Brin hala iki odalı bir evde kiracı olarak oturmakta ve {hiç de} lüks olmayan Toyota marka bir otomobil kullanmaktadır.

Larry Page, 2014 yılı Ekim ayında Forbes’e gore 30.4 milyar dolar kişisel serveti ile en zenginler sıralamasında 19.dur. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne gore, 27 Aralık 2016 zamanı itibari ile dünyanın en varlıklı adların sıralamasında 40.7 milyar dolar kişisel serveti ile 10ncu sırada yer aldı.

Larry Page, ortağı Sergey Brin, Microsoft şirketinin kurucu Bill Gates ve Feysbuk’un kurucusu Mark Zuckerberg ile beraber yalnız kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biridir.

Larry Page, 2007 senesinde Lucinda Southworth ile evliliğe ilk adımını attı. 2009 ve 2011 doğumlu iki evladı vardır.

4 Aralık 2019 tarihinde teknoloji devi Google‘ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet‘teki başkanlık ve CEO‘luk görevlerinden ayrılacaklarını duyurdu. Page ve Brin, firmanın yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. Google‘ın CEO‘su Sundar Pichai ise Alphabet’in de CEO‘su olarak ikilinin yerini alacak.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir