Lassa Virüsü Nedir ?

Nijerya’da ortaya çıkan ve bugüne dek 41 şahıs Lassa virüsü sebebiyle yaşamlarını yitirdi. Nijerya’da hayvanlar üstünden insanlara geçebilen Lassa virüsü sebebiyle acil durum diye deklare edildi. Lassa Virüsü, Batı Afrika bölgesinde görülmekte ve öldürücü riski olan bir hastalıktır. Nijerya’da 1969 senesinde hastanede görevli olan iki hemşirenin ölümü dünya tarafınca fark edilmiştir. İki hemşirenin yaşamlarını kaybettikleri şehrin adı ise Lassa’dır. Bu virüs adını görüldüğü ilk şehirden almaktadır.

Nijerya, Gine, Liberya ve Sierra Leone devletlerinde bu virüs yaygın olarak görülmektedir. Batı Afrika içinde bir yılda 100 bin ile 300 bin içinde virüsten etkilenirken, neredeyse 5 bin kişide Lassa virüsünden yaşamını kaybetmektedir.

Lassa virüsü hayvanlardan kaynaklı ve kemirgenler tarafınca da taşınmaktadır. Kemirgen hayvanlar insan yaşamına oldukça yakın olması açısından insanlara besin solunumu yada yutma şeklinde yollar ile bulaşabilmektedir. Lassa virüsü, 5-21 günlük kuluçka dönemine haizdir. Virüs emareleri ise başlangıç olarak ateş, halsizlik ve baş ağrısı olarak görülmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir