Lider Eş Anlamlısı

Yazılışları ve okunuşları oldukça değişik olsa da aynı manaları karşılayan sözcüklere eş anlamlı kelimeler denilmektedir. Dilimize hakim olmak böylelikle ferdin kendisini en doğru ve şekilde ifade etmesinin mühim koşullarından anlamdaş sözcükler evlatlarımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Bu yazımızda öğrencilerin çoğunlukla aramış olduğu ve lügatımızda oldukça yaygın olan “Önder Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?” sorusunun yanıtını cümleler içinde örnek kullanımlarıyla bulabileceksiniz.

Önder Eş Anlamlısı ⇒ Önder, Şef 

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Önder” kelimesinin anlamı “Bir partinin, kuruluşun ya da bir hareketin en üst düzeydeki yöneticisi olan kimse” şeklinde geçmektedir. Bu sözcük dilimize Fransızcadan geçmekle beraber anlamdaşı olan “Önder” kelimesi ise Türkçe kökenlidir. Dolayısıyla Türkçemizde yer edinen bu kelimeye karşın Fransızcadan aynı anlamdaki sözcüğün dilimize aktarma edilmesiyle eş anlamlı kelime varlığı ortaya çıkmıştır.

Not ⇒ Bu iki kelimenin yazılışı ve okunuşu birbirinden oldukça değişik olsa da aynı anlama geldiklerinden cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabileceğini ihmal etmeyin. Cümle içinde birbirinin yerine kullanmanız herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu aşağıdaki örneklerde inceleyebilirsiniz.

Önder Eş Anlamlısı Örnekleri

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin emsalsiz en mühim lideridir.
Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin emsalsiz en mühim önderidir.

Futbol ekibi kaptanının liderliğinde başarıdan başarıya koşuyordu.
Futbol ekibi kaptanının önderliğinde başarıdan başarıya koşuyordu.

Kendisi kabul etmese de bu hareketin lideri olarak kabul görüyordu.
Kendisi kabul etmese de bu hareketin önderi olarak kabul görüyordu.
Kendisi kabul etmese de bu hareketin şefi olarak kabul görüyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ülkemiz kısa sürede oldukça iyi bölgelere gelmişti.
Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ülkemiz kısa sürede oldukça iyi bölgelere gelmişti.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha çok bilgiye ve Türkçemizde çoğunlukla kullandığımız en bilindik anlamdaş sözcüklerin tam sıralaması için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir