M. Night Shyamalan

M. Night Shyamalan Biyografisi

Hintli yönetmen ve senaryo yazarı. Bu dünya ile ötekisi içinde gidip gelen kahramanların korku ve gerilim öyküleriyle ünlenen M. Night Shyamalan, Alfred Joseph Hitchcock’un yeni nesil varisi olarak kabul edilmektedir. Milyonlarca dolarlık gişe başarıları elde etmiş olduğu Altıncı His, Köyve İşaretler filmlerinin yönetmenliğini yapmış, ek olarak yönettiği her filmin senaristliğini da kendisi yazıp, yapımcılığını üstlenmiştir.

6 Ağustos 1970’te Hindistan’ın Pondicherry şehrinde dünyaya geldi. Babası Nelliate Shyamalan kardiyolog, anası Jayalakshmi Shyamalan ise doğum uzmanıydı. Veena Shyamalan isminde bir kardeşi de olan M. Night Shyamalan, Philadelphia’nın heybetli banliyösü Penn Valley’de büyüdü. Film yapmak tutkusunu hissettiğinde, ilk kamerasına haiz olduğu 8 yaşındaydı. Shyamalan, ailesinin armağan etmiş olduğu kamerasıyla 17 yaşına kadar 45 tane kısa film çekti. Katolik okulundaki eğitiminden sonrasında, beyaz perde aşkıyla kendini Tisch School of the Arts’ta film yapımı üstüne tahsil görmeye başlarken buldu.

1992’de mezun olduktan sonrasında aynı yıl, ilk uzun metrajlı filmi “Praying with Anger”’ı çekti. 1998’de onun ilk mühim teatral eforu olarak vasıflandırılan ve çekimlerini eğitim görmüş olduğu Katolik okulunda gerçekleştirdiği “Wide Awake”’ için kamera arkasına geçti. Film genç bir Katolik öğrencinin büyükbabasının vefatıyla başa çıkma çabasını mevzu alıyordu ve Robert Loggia, Rosie O’Donnell, Dana Delanyve Denis Leary’den oluşan oyuncu ekibiyle box-office filmler arasına girmesi uzun sürmedi.

1999 senesinde çekmiş olduğu The Sixth Sense (Altıncı His), yönetmene ciddi bir gişe kazancı getirmekle kalmadı, geniş kitlelerce tanınmasını sağlamış oldu ve eleştirmenler tarafınca oldukça beğenildi. 6 dalda oskara aday gösterilen Altıncı His, ek olarak değişik film festivallerinden almış olduğu 30 ödülün de sahibi oldu. Haley Joel Osment ve Bruce Willis’in başrollerini paylaşmış olduğu, başarıya doymayan bu filminden sonrasında Shyamalan, 2000 senesinde bir öteki doğaüstü gerilim filmi olan Unbreakable’ı (Ölümsüz) çekti. Ölümsüz, Shyamalan’ın kült klasiklerinden biri olarak kabul edildi ve yönetmen filmini tüm filmleri içindeki favorisi olarak gösterdi. Ölümsüz’de gene Bruce Willis’le çalıştı.

2002’de, karısının ağlatısal bir kaza sonucu ölmesi yüzünden inançlarını yitiren eski bir rahibin ruhani sorgulamalarını, bilimkurgu ve gerilim ekseninde işleyen filmi Signs’ı çekti. Mel Gibson ve Joaquin Phoenix’in başrollerini paylaştıkları filmimizde, dünyayı salgın eden uzaylılar teması ilk kez felsefik ve spiritüel bir yaklaşımla ele alınıyordu.

Shyamalan, gerilim, bilimkurgu, düşlem ve drama türlerini sentezlediği çalışmalarında oldukca katmanlı ve varlıklı bir ifade sunuyordu. 2004 tarihindeki The Village (Köy) filmimizde öteki filmlerinden değişik olarak gerilim temasını bireyler üstünden değil de toplumsal bir eksende ele aldı. Kitlesel bir korku fenomeni yarattığı Köy filmimizde, sorgulanmadan benimsenmiş korkuların neticelerini tartışıyordu. Film değişik okumalara haiz olduğu, oldukca katmanlılık ihtiva ettiği için üstünde uzun süre konuşuldu.

2006 senesinde Lady In The Water(Sudaki Kız) filmi için kamera arkasına geçti Shyamalan. Paul Giamatti, Köy filmimizde de beraber çalmış olduğu Bryce Dallas Howard, ve Jeffrey Wright’ın başrollerini paylaşmış olduğu film, Philadelphia’daki bir apartmanda gelişen gerçeküstü vakalar hakkındaydı. Bir su perisini gerçek kişiler, gerçek mekanlar ve gerçek bir süre diliminde konumlandırmak sinematografi, sanat yönetimi ve görsel anlamda oldukça sıkıntılı olmasına karşın, Shyamalan teknik olarak bu sorunların üstesinden bu filmimizde başarıyla geldi. Sadece film tüm bu pozitif özelliklerine karşın beklenen ilgiyi göremedi ve negatif eleştiriler aldı.

Çocukluk idolü olan Alfred Joseph Hitchcock benzer biçimde yönettiği filmlerinde görünmesi, yönetmenin her filmimizde dikkat çeken bir dinsel tören olmuştur. Kendisiyle meydana getirilen bir röportajda, Hitchcock’un filmleriyle ilgili olarak “Gerilimle ilgili neler yapmak istediğimden oldukca, neler yapmamam gerektiği mevzusunda müthiş dersler aldığım başyapıtlardı.” ifadesini kullanmıştır.

Kendi Ağzından

“Ben ürpermeyi oldukca seviyorum. Yaşamın her anında bir coşku olduğuna inanıyorum. Bu yüzden ürperti hissedemeyeceğim bir film yapmak bana zor geliyor. Fakat belli de olmaz her an her şeyi yapabilirim.”

“Minik yaşlarımda aile büyüklerinin anlattığı masallarla büyüdüm ben. Küçücük bir çocukken bile büyük keyif aldığımı hatırlıyorum. Her çocuk da böyledir sanırım. Evde de çarşaflarla filan hayaletler yapardım, ev halkını korkutmaya bayılırdım. Sanırım gizem, bilinmeyen şeyler her çocuk benzer biçimde benim de ilgimi çekiyordu. Sonrasında da herhangi bir öyküyü bu şekilde iyi mi anlatırım diye düşündüm hep.”

“Korku benim beyaz perde dilim. Fakat aslına bakarsak sevgi filmleri yapıyorum ben. İnanç da oldukca mühim doğal ki, inanarak
var olabiliyoruz…”

1993 senesinde Bhavna Vaswani ile evliliğe ilk adımını attı.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2019 – Glass (Beyaz perde Filmi)
2017 – Parçalanmış (Beyaz perde Filmi)
2015 – Ziyaret (Beyaz perde Filmi)
2013 – Dünya: Yeni Bir Başlangıç (Beyaz perde Filmi)
2010 – Son Hava Bükücü (Beyaz perde Filmi)
2008 – The Happening / Mistik Vaka (Beyaz perde Filmi)
2006 – Sudaki Kız (Beyaz perde Filmi)
2004 – The Village / Köy (Beyaz perde Filmi)
2002 – Signs / İşaretler (Beyaz perde Filmi)
2000 – Ölümsüz (Beyaz perde Filmi)
1999 – The Sixth Sense / Altıncı His (Beyaz perde Filmi)
1998 – Uyanış (Beyaz perde Filmi)

Senaryo :
2019 – Glass (Beyaz perde Filmi)
2017 – Parçalanmış (Beyaz perde Filmi)
2015 – Ziyaret (Beyaz perde Filmi)
2010 – Şeytan (Beyaz perde Filmi)
2010 – Son Hava Bükücü (Beyaz perde Filmi)
2008 – Mistik Vaka (Beyaz perde Filmi)
2006 – Sudaki Kız (Beyaz perde Filmi)
2004 – Köy (Beyaz perde Filmi)
2002 – İşaretler (Beyaz perde Filmi)
2000 – Ölümsüz (Beyaz perde Filmi)
1999 – Minik Kardeşim (Beyaz perde Filmi)
1999 – Altıncı His (Beyaz perde Filmi)
1998 – Uyanış (Beyaz perde Filmi)

Yapımcı :
2019 – Glass (Beyaz perde Filmi)
2015 – Ziyaret (Beyaz perde Filmi)
2015 – Wayward Pines (TV Dizisi)

Oyuncu :
2002 – İşaretler (Ray Reddy) (Beyaz perde Filmi)
2000 – Ölümsüz (Beyaz perde Filmi)
1999 – Altıncı His (Dr. Hill) (Beyaz perde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir