M. Stanley Whittingham

M. Stanley Whittingham Biyografisi

M. Stanley Whittingham, Akira Yoshino ve John B. Goodenough ile beraber 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu.

M. Stanley Whittingham, 1941 senesinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 1951-1960 yılları aralığında Lincolnshire’daki Stamford School’da okudu. 1960 senesinde başladığı Oxford Üniversitesinde kimya bölümünden 1964 senesinde lisans derecesi ile mezun oldu. Yüksek lisansını gene Oxford Üniversitesinde yaparak 1967 senesinde tamamladıktan sonrasında da 1968 senesinde da doktorasını tamamladı.

M. Stanley Whittingham, doktora sonrası tamamladıktan sonrasında ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi‘nde 1972 yılına kadar vazife yapmış oldu.

M. Stanley Whittingham, 1972’den 1984’e kadar Exxon Research & Engineering Company’de çalıştı. Hemen sonra dört yıl süresince Binghamton Üniversitesi’nde profesör olarak vazife yapmış oldu. Beş yıl dekan yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. Altı yıl süresince New York Eyalet Üniversitesi Araştırma Vakfı Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Binghamton Üniversitesi‘nde Seçkin Kimya ve Araç-gereç Bilimi ve Mühendisliği Profesörü olan M. Stanley Whittingham, interkalasyon elektrotları terimini keşfederek lityum pillerin gelişimi tarihinde mühim bir adım attı.

1971 senesinde Elektrokimyasal Derneği’nden Genç Yazar Ödülü, Pil Araştırma Ödülü aldı ve 2004 senesinde lityum pil yardımıyla bilim ve teknolojiye katkılarından dolayı 2006 senesinde derneğin üyesi seçildi.

2012 senesinde Whittingham, Lityum Pil Malzemesi Araştırmalarına Yaşam Boyu Katkı için IBA Yeager Ödülü’nü aldı ve 2013 senesinde Araç-gereç Araştırmaları Derneği Üyesi seçildi. 2015 senesinde Reuters tarafınca, Whittingham “enerji depolama malzemeleri için alt katkı kimyasının uygulamayı öncülük etmiş olduğu için.” Ulusal Mühendislik Akademisi’ne seçildi. Pantentini almış olduğu 16 değişik buluş bulunuyor.

M. Stanley Whittingham, New York Eyalet Üniversitesi’nde İspanyolca Profesörü Dr. Georgina Whittingham ile evlidir.

İngiliz kimyager M. Stanley Whittingham’ın daha ilkin yapmış olduğu lityum-iyon şarj edilebilir pillerin kapasitesini Amerikalı kimyager John B. Goodenough daha da geliştirerek iki katına çıkardı ve 2001 senesinde da Japon kimyager Akira Yoshino da akü yapımında ilave iyileştirmeler yapmış oldu. Akira Yoshino da bataryalardaki saf haldeki lityumu bütünüyle çıkarıp, bataryaları yalnızca lityum iyonlarıyla çalışabilir hale getirdi. Bu buluş, bataryaların ergonomik hayatta yaygın kullanımını mümkün hale getirdi.

M. Stanley Whittingham, Akira Yoshino ve John B. Goodenough ile beraber lityum iyon bataryaların buluş edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından dolayı 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu. Ödülün yanı sıra 9 milyon İsveç Kronu (ortalama 1 milyon dolar) para armağanının da sahibi oldular.

Ödülleri :
2019 – Nobel Kimya Ödülü
2018 – Turnbull Ödülü Araç-gereç Araştırmaları Derneği
2018 – Ulusal Mühendislik Akademisi
2017 – Internasyonal Katı Hal İyonları Derneği’nden Kıdemli Bilim Adamı Ödülü
2015 – Thomson Reuters Ödülü
2010 – Amerikan Kimya Derneği’nden Yaşam Boyu Katkılar Ödülü
2007 – New York Eyalet Üniversitesi, Burs ve Yaratıcı Etkinliklerde Mükemmellik Ödülü ve Üstün Araştırma Ödülü

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir