Mabel Matiz

Mabel Matiz Biyografisi

Diş hekimi, Müzisyen, söz yazarı

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin Erdemli’de dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Fatih Karaca’dır. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını Mersin ilinin bir ilçesi olan Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde öğrenim görmüştür.

Mabel adını; Buket Uzuner‘in “Kumral Ada Mavi Tuna” adlı romanda yer edinen Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski yunanca kökenli argo bir kelimedir.

2003 senesinde Üniversite için İstanbul’a taşınarak başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2008 senesinde mezun oldu. 2011 senesinde da İstanbul Data Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans halletmeye başladı. Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri aldı. 2011’de İstanbul Data Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2014‘te yarıda bırakmıştır.

İlk albümünü çıkartmadan ilkin 2008 senesinde kendi şarkılarının demolarını web üstünden Mabel Matiz adıyla yayınlamasına karşın kişisel informasyon ve fotoğraflarına yer vermedi.

İlk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde “Mabel Matiz” isminde Zoom Kurumsal etiketiyle çıkarmıştır. 2011 senesinde meydana getirilen değerlendirmelerde ilk albümü, senenin en iyi ilk 10 albümü içinde gösterilmiş, albümde yer edinen “Arafta”, “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Kül Hece”, “Filler ve Çimen” ve “Barışırsa Ruhum” adlı şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni toplamıştır. “Diğeri” adlı şarkısını öldürülen gazeteci Hrant Dink için yazdığını söylemiştir.

Mabel Matiz kendi albümleri haricinde başka sanatçıların albümlerine de şarkılar vermektedir. Teoman’ın “Aşk ve Gurur” albümünde yer edinen “Sahilde Bir Sarhoş, Göksel’in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” ve Ceylan Ertem’in “Ütopyalar Güzeldir “ albümündeki “Cennetin Irmakları” adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz’e aittir.

2010 Aralık ayında Göksel’in Radyo Günleri konser serisinin ilk ayağı olan Salon İKSV konserinde konuk müzisyen olarak yer aldı. Bu, hem de Mabel Matiz olarak onun ilk sahne tecrübesiydi.

Mabel Matiz, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak suretiyle Anadolu’nun birçok şehrinde konser verdi. 2013 senesinde ikinci albümü “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Kurumsal etiketiyle piyasaya çıktı.

Mabel Matiz, kendi albümleri haricinde Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem benzer biçimde sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

Mabel Matiz uzun süre devam eden Yaşım Çocuk Türkiye turnesinin derhal arkasından 2014 yılının Ekim ayında yepyeni albümü “Gök Nerede”nin stüdyo kayıtlarına adım atmıştır. Kayıtları Ekim 2014 – Ocak 2015 tarihleri içinde Kadıköy Studio Bee ve Beyoğlu Babajim stüdyolarında tamamlanan “Gök Nerede”de 14 yepyeni Mabel Matiz şarkısı Şubat 2015 tarihinde müzikseverlerle buluşmuştur. Zoom / DMC etiketiyle piyasaya çıkan albümün prodüktörlüğünü ve tüm aranjmanlarını sanatçının “Yaşım Çocuk” ta da beraber çalmış olduğu Can Güngör üstlenmiştir. Albümde yer edinen 9 şarkının sözü ve müziği Mabel Matiz’e aittir. Üç şarkıyı müzisyen dostlarıyla beraber besteleyen Mabel Matiz’in bu yeni albümünde, usta besteci ve kıymetli söz yazarı Nazan Öncel’den de bir şarkı yer verilmiştir. Öncel’in 1992 yılı albümünde yer edinen “Bir Hadise Var”, “Gök Nerede”nin tek cover şarkısı olarak ön plana çıkmaktadır. Bestesi Rus besteci Evgeny Grinko’ya ilişik olan “Vals” ise Mabel Matiz’in yazdığı sözlerle beraber albümün tek uyarlama şarkısı olarak dikkat çekmiştir.

Ödülleri :
2015 – 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Albüm
2014 – 41. Altın Kelebek Ödülleri, Senenin En İyi Çıkış Icra eden Solisti
2013 – GQ Türkiye Men Of The Year, Senenin Müzisyeni
2013 – 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Cover Uyarlama (Sultan Süleyman)
2013 – Yıldız Teknik Üniversitesi 2013 Senenin Yıldızları, Senenin En Beğenilen Adam Şarkıcısı
2013 – Ege Üniversitesi 3. Medya Ödülleri, Senenin En İyi Çıkış Icra eden Sanatçısı
2013 – Haliç Üniversitesi 2013 Yılının En İyileri Ödülleri, En İyi Çıkış Icra eden Müzisyen
2013 – GQ Türkiye dergisinin Men Of The Year ödüllerinde “Senenin Müzisyeni” ödülü

Albümleri :
2011 – Mabel Matiz
2013 – Yaşım Çocuk
2015 – Gök Nerede
2016 – Mabel Matiz & Yaşım Çocuk

Single:
2014 – Kör Heves (Ceylan Ertem‘le düet)
2014 – Alaimisema (2014 Radio Edit)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir