Madame de la Fayette

Madame de la Fayette Biyografisi

Edebiyatın en eski romanlarından biri ve Fransa’nın ilk zamanı romanı olan La Princesse de Clèves “Cleves Prensesi” (Prenses de Cleves) adlı yazarıdır.

Madame de la Fayette, 18 Mart 1634 tarihinde Fransa, Paris‘te ufak fakat varlıklı bir asil ailede dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Marie-Madeleine Pioche de La Vergne’dır. Hususi tahsil ve eğitim görmüş oldu. Yirmi bir yaşlarındayken kendisinden yirmi yaş daha büyük olan Kont Francois Motier La Fayette ile evlenince büyük bir servet ve mühim bir unvan (La Fayette kontesi) edindi.

Kocası zamanının büyük bir bölümünü Auvergne’deki arazisinde geçirirken, Madame de La Fayette de Paris edebiyat çevrelerine devam etti. Ayrıca Madame de Sevigne (1926-1696), Jean Regnault de Segrais ve bilhassa François de La Rochefoucauld ile yakın dostluk kurdu.

Madame de la Fayette, Paris’e taşınınca salonlarında sürecinin en kıymetli sanatçılarını ağırlamak, onlarla düşünsel ve sanatla alakalı beğenileri paylaşmak fırsatlarını buldu (bilhassa François de La Rochefoucauld 1613-1680). Bayanların yazarlık benliğinin toplumca kabul edilmediği bir dönemde ürün verdiği için bazı eserleri imzasız yayımlandı, ikisi de Jean Regnault de Segrais’in adıyla çıktı.

Geleneksel kalıplarda yazdığı iki romanstan sonrasında başyapıtı Prenses de Cleves’i 1678 senesinde imzasız olarak yayımladı. 16. yüzyılın ortalarında geçen roman, yazarın yaşamış olduğu devrin davranış biçimlerini yansıtmakla beraber kahramanlık romanslarından kati olarak ayrılan ilk ciddi Fransız tarihsel romanıydı.

1680 senesinde François de La Rochefoucauld‘un ve 1683 senesinde kocasının ölümü La Fayette’in daha sonraki yıllarda daha azca etken bir toplumsal yaşam sürmesine niçin oldu. Üç yaratı ölümden sonrasında gösterildi: La Comtesse de Tende (1718), Histoire d’Henriette d’Angleterre (1720) ve Memoires de la Cour de France (1731).

Baş eseri, klasisizmin roman türündeki en başarı göstermiş örneği olan, ruh çözümlemeleriyle dikkat çekici, insancıl değeriyle akla ve sağduyuya dayalı Princesse de Cleves’dir (Türkçeye çevrildi). Eşine ruh yüceliğiyle bağlıyken tutkuyla, duyarlıkla aşık olmaya başladığı bir başka adama yenilmemek için Cleves prensesinin kendi kendisiyle giriştiği irade ve nefis çatışması, son zamanların en olgun psikoloji örneğini oluşturur. Tüm mektupları, yazışmaları sadece 1942’de bir araya getirilip yayımlandı. Princesse de Cleves, Jean Cocteau’nun senaryosuyla 1961 senesinde filme alındı.

Madame de la Fayette, 15 Şubat 1655 tarihinde Kont Francois Motier La Fayette ile evliliğe ilk adımını attı. Bir süre onun Auvergne’deki malikânesinde yaşadı. 1659’da kocasından ayrılarak Paris‘e döndü. René-Armand Motier de La Fayette ve Louis Motier de La Fayette adlarında iki evladı oldu. 1683 senesinde kocası öldü.

Madame de la Fayette, 25 Mayıs 1693 tarihinde Paris, Fransa’da 59 yaşlarında ölmüştür.

Kitapları :
1622 – La Princesse de Montpensier
1671 – Zaïde
1678 – Prenses de Cleves
1718 – La Comtesse de Tende
1720 – Histoire d’Henriette d’Angleterre
1731 – Memoires de la Cour de France

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir