Madame Tussauds

Madame Tussauds Biyografisi

Londra‘da, balmumundan figürlerin yer almış olduğu Madame Tussaud Müzesi‘nin Fransız asıllı kurucusudur. Londra’daki ana müze haricinde New York, Las Vegas, Hong Kong, Bangkok, Sidney, Şangay, Berlin, Washington DC., Hollywood ve Amsterdam’da şubeleri bulunan dünyanın en meşhur mumya müzesini yaratan hanım Madame Tussaud’dır.

Marie Tussaud, 1 Aralık 1761, Fransa, Strasbourg’da Marie Grosholtz olarak dünyaya gelmiştir. Asker olan babası Joseph Grosholtz o doğmadan Fransa-Prusya harbinde öldü. 1761 senesinde anası Anne-Marie Walder onunla İsviçre’ye giderek Bern’de amcası Dr. Philippe Curtius’un evinde yerleşirler. Tabip Philippe Curtius, balmumundan anatomik heykeller yapmaktadır. Meşhur simaların büstlerini yaparak bu işten para kazanmaktadır. 1765 senesinde Dr. Philippe Curtius, onları İsviçre’de bırakarak Paris’e göç eder, iki yıl sonrasında da 6 yaşına gelmiş olan Marie Tussaud’u ve annesini yanına alır. Süre içinde Marie Tussaud onun çırağı olur ve 17 yaşına gelene kadar balmumundan heykel yapmayı öğrenir ve Voltaire ve Benjamin Franklin şeklinde ünlülerin büstlerini yapmıştır.

1780’de Versailles Sarayı‘nda Kral XVI. Louis‘nin kız kardeşi Elisabeth’ in sanat öğretmeni oldu.

14 Temmuz 1789‘da, Paris’de Fransiz ihtilali başladığı süre halk Bastil’i işgal eder. Hapishanenin müdürü öldürülür ve kellesi sokaklarda teşhir edilerek Curtius’un evine getirilir. Curtius evde yoktur. Marie ve anası kapıyı açarlar ve kelleyi alırlar. Büstünün yapılmasını isterler, Marie için istenileni yapmamak söz mevzusu değildir.

Daha sonraki günlerde ve yıllarda giyotin ile kesilen başlardan ünlülerin balmumundan büstlerini yaptırırlar. Bunların içlerinde Kral XVI. Louis ve kraliçe Marie Antoinette dahil, saraydaki günlerinden tanımış olduğu asiller de vardır. Kucağına almış olduğu bu başların ifadesiz yüzlerine plaster yayıp kalıplarını almakta, sonrasında evde bu kalıplardan büstlerini yapmak durumundadır.

Marie’nin yapıtlarını binlerce insan izlemeye gelmektedir. Geçmişte asillerle olan ilişkisi sebebiyle yakalayarak hapse atılır. Boynu tıraşlanarak giyotine hazırlanmış olur fakat son anda Curtius onu özgür bıraktırmayı başarır.

Dr. Philippe Curtius 1794’te ölünce onun iki balmumu müzesini ve stüdyosunu devraldı. Marie, kendinden 8 yaş ufak François Tussaud ile 1795 senesinde evliliğe ilk adımını attı, Joseph ve François isminde iki oğlu oldu. Bir süre sonrasında boşandı. Devraldığı stüdyonun fazlaca borcu vardır. 1802 senesinde Marie ailesini geçindirebilmek için, Curtius’un arkadaşı Paul de Philstal adlı bir işadamından yapıtlarını İngiltere’ye götürerek orada bir sergi açma teklif edilir. Ve Londra’daki Lyceum tiyatrosunda “Büyülü Fener” adlı gösterisi ile beraber sergilenen yapıtlar anında ünlenerek para kazanmaya başlayınca Philstal kârın yarısını ister. Bunun üstüne Marie Tussaud sergisini seyyah hale getirmeye karar verir. İngiltere‘de kent, kasaba ve köylerinde toplantı salonları kiralayarak yapıtlarını sergiler. Oğulları ile beraber 33 yıl sergiyi gezici olarak yürütür.

1835 senesinde 74 yaşlarındayken Londra’da Baker Street’teki devamlı yerine yerleşir.

Marie Tussaud’un son olarak yapmış olduğu eseri 1842 senesinde yapmış olduğu kendi büstüdür ve hâlâ sergide yer verilmiştir. Müze 1884 senesinde Marylebone Yolu’ndaki bugünkü yerine taşındı. 1967 senesinde da Tussaud Ailesi tarafınca hususi yatırımcılara satıldı.

Oğulları Joseph ve François sergiyi devam ettirdiler. 1925’te bir yangın sonucu yapıtların bir çok ziyan oldu. 1931 senesinde olan zelzelede yalnız katil Dr. Crippen’ın heykeli ikiye bölünür. II. Dünya Savaşı esnasında bombalanan sergide kurtulan bir-iki yapıttan biri Adolf Hitler’inkidir.

Marie Tussaud, 16 Nisan 1850 tarihinde Londra’da 89 yaşlarında ölmüştür.

250 Senelik Görkemli Tarih

Dünyanın en meşhur Balmumu Heykel Müzesi markası Madame Tussauds 250 yıl ilkin ilk Londra’da açıldığı günden beri milyonlarca insan tarafınca ziyaret edilmiştir ve bugün hala popülerliğini korumaktadır.

Madame Tussauds’nun bu senelerce süre gelen başarısının altında pek fazlaca sebep bulunmaktadır fakat bunlardan en önemlisi insanların kalbinde yatan merak duygusudur, Madame Tussauds markası senelerdir insanları merak ettirmeye devam etmiştir.

Madame Tussauds’ya gelenler; geçmişten günümüze bir fazlaca ünlünün içinde eşi olmayan, duygu yüklü bir seyahat deneyimliyorlar. Madame Tussauds’yu ziyaret edenler zamanı ve kültürel kahramanlarla ve geçmişten bugüne sanat, spor ve politika dünyasının en meşhur adları ile yakın temas kurma fırsatını yakalıyor. Madame Tussauds tarihin unutulmaz anlarını ve isimlerini ölümsüzleştirerek tüm ziyaretçilerini geçmişten bugüne bir yolculuğa çıkarıyor.

Tanınmış bir balmumu sanatçısı Dr. Philippe Curtius’ın gündelikçisinin kızı olan Marie’nin çocukluğu Fransa’da geçti. Balmumundan heykel yapmayı genç yaşta öğrendikten sonrasında, 20 yaşlarında Fransa Kralı’nın kız kardeşine sanat dersleri vermeye başladı. Marie, 8 yıl süresince meşhur Versailles Sarayı’nda kraliyet ailesinin yanında yaşadı ve çalıştı. Bu zamanda Marie ve anası Taht’a olan bağlılıklarının sorgulanmasının arkasından hapse atıldılar. Buna rağmen, Marie’nin becerileri ve Dr. Curtius’un Ulusal Askerler üstündeki tesiri onları kurtardı. Özgür kaldıktan sonrasında, giyotin kurbanlarına ölüm maskeleri üretmeye zorlandı. Marie 1795’te François Tussaud ile evliliğe ilk adımını attı ve Fransız Devrimi’nden kısa bir süre sonrasında Joseph ve Francis isminde iki oğlu oldu. Sonrasında Dr. Curtius yaşamını kaybedince sergisi Madame Tussauds’a miras kaldı ve o da yeni izleyici arayışıyla Londra’nın yolunu tuttu. Burayı 30 yılı aşkın bir süre köşe nahiye gezdi. En fazlaca istenen heykeller içinde kraliyet mensupları, politikacılar, devrimciler ve katiller yer alıyordu.

Gündem Madame Tussauds Sergisi ile Takip Ediliyordu.
O günlerde haberler daha fazlaca kulaktan kulağa dolaşarak yayılırdı. Madame Tussauds Sergisi de İngiltere’de gezindiği bu seneler süresince adeta ayaklı gazete muamelesi görmüş, bayağı insanlarla ünlüleri bir araya getirmesiyle oldukça dikkat çekmiştir. Madame Tussauds, Avrupa’da gündelik yaşamın içinde Fransız Devrimi ve Napolyon Savaşlarını fazlaca iyi bir halde sergilediğinden insanların fazlaca fazla ilgisini çekiyordu.
Bilhassa Marie’nin “Korku Odası Sergisi”, izleyicilerinin hayal gücüne dokunduğu, Dr. Curtius’un “Hırsızlar Mağarası”ndan modellenen tüyler ürpertici bir sergiydi.
1835 senesinde Madame Tussauds, Baker Street Bazaar, Londra’da, durağan(durgun) bir eve kavuşmuştur.

Figür Yapım Aşaması
1. Detaylı Ölçü Alma ve Fotoğraflama
İlk olarak figürü yapılacak kişinin en ince detayına kadar yüzlerce ölçüsü alınır ve hangi pozuna istinaden figürüne yaşam verilecekse meşhur o pozdayken pek fazlaca değişik açıdan fotoğrafı çekilir.

2. Figürün Kalıbının Çıkarılması
Her bir figür alınan ölçüler doğrultusunda muhteşem bir halde kilden yontulur. Yontma işleminde 150 kilogramlık kil kullanılır!

3. Kalıbın Hazırlanması
Üstün kaliteli bir alçı kullanılarak kişinin başının ‘parçalı kalıbı’ çıkarılır. Bu, sonrasında balmumu ve Japon balmumu karışımının döküleceği kil yüzeyinin kopyasını oluşturur. Baş kalıpları fazlaca sayıda ayrı parçadan oluştuğu için oldukça dayanıklıdır. Elimizde 200 yıl öncesinden alçıdan parçalı kalıplarımız mevcut ve bu orijinal kalıplardan birçok kez yeni balmumu kalıbı çıkarılabilir.

4.Balmumunun Dökülmesi
Boyayla renklendirilen ve 74°C’ye ısıtılan erimiş balmumu kalıba dökülür. Arkasından balmumu 1,5 santimetre’lik kalınlığa ulaşıp sertleşinceye kadara soğumaya bırakılır. Balmumu kalıp içinden artan sıvı balmumu, dökülür.

5. Kalıbın Çıkarılması
1½ saat soğutulduktan sonrasında, kalıbın parçaları balmumundan meydana getirilen baştan dikkatlice ayrılır. Bu aşamada balmumu yüzeyde, kalıp parçalarının aralarındaki birleşme yerlerinden meydana gelen çıkıntılar oluşur. Heykeltıraş bu tarz şeyleri dikkatlice düzeltir. Baştaki balmumundan gözler, akrilik gözlere yer açmak için eritilir. Eğer görünecekse, dişler için de aynı işlem uygulanır.

6. Saçların Takılması
Uzman saç stilistleri ünlünün saçlarını en ince ayrıntısına kadar kopyalar. Etik bir halde insanlardan elde edilmiş saçlar teker teker başa takılır ve yoldam vermek için kesilir. Bu aşama inanılmaz derecede duyarlı ve karmaşık bir işlemdir ve tüm saçların takılması ortalama 6 hafta sürer.

7. Makyaj
Bunların arkasından figür bir makyaj ekibi tarafınca renklendirilir. Sahici bir ten renginin oluşturulması için yirmi değişik renk kullanılır. Ten rengine yarısaydamlılık, gerçekçi bir doku ve renk katmak amacıyla renk katmanları oluşturmak için yüz kısmında on kat yağlı boya kullanılır. Her bir çil, ben, kırışıklık ve gamze tüm ayrıntılarıyla öykünmek edilir!

8. Heykelin Son Hali
Genel olarak, bir Madame Tussauds balmumu figürünün uzmanlıkla şekillendirilmesi, kalıbının hazırlanması ve renklendirilmesi dört ay sürer; figürlerin her biri ortalama 300.000$ değerindedir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir