Magic Johnson

Magic Johnson Biyografisi

National Basketball Association takımlarından Los Angeles Lakers’da oyun kurucu pozisyonunda forma giymiş ABD’li efsaneleşmiş basketbolcudur.

Magic Johnson, 14 Ağustos 1959 tarihinde Lansing, Michigan, ABD’de dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Earvin Johnson Jr.’dır. Tam 9 kardeşi vardı ve çocuklukları zor geçti. General Motors fabrikasında çalışan babasının ve bir okulda kütüphanede görevli olan annesinin maaşlarıyla sıkıntılı dönemler geçirse de o yüzünden asla noksan olmayan tebessümüyle ve basket tutkusuyla bu tür sorunları dert etmiyordu. Basketbol yaşamı Everett lisesinde başlamış olan ve 2,06 m. Uzunluğunda olan Magic Johnson, bilhassa lise son sınıftayken 28.8 sayı ve 16.8 şeklinde oldukça yüksek averajlarla oynayıp dikkatleri üstüne çekti. 15 yaşlarında Everett Lisesi’nde oynarken 36 sayı, 16 ribaund, 16 asistlik görkemli bir performans gösterince maçı izlemeye gelen Lansing State gazetesinin spor yazarlarından Fred Stabley ona “Magic” diye hitap etmiş ve o zamana kadar June Bug–Cicada (Ağustos Böceği) denilen Earvin’in lakabı artık Magic olmuştu.

Sonrasında Michigan State Üniversitesine devam eden yıldız oyuncu 1978-1979 sezonunda okulu Michigan ile beraber NCAA şampiyonluğuna ulaştı ve 1979 Draftlarında 1. basit seçildiği Los Angeles Lakers’a geldi. Michigan State Üniversitesi’nde çaylak sezonunda 17.0 sayı, 7.9 ribaund, 7.4 asistlik performansıyla takımına Big Ten şampiyonluğunu kazandırdı. Sophomore sezonunda ise Magic patlayarak NCAA finallerinde tüm zamanların en oldukça seyredilen NCAA maçı olarak bu zamanı maçta Larry Bird’lü Indiana State’i 75–64 yenerek ilk ve tek NCAA şampiyonluğunu kazanıyordu. Bu maçın daha sonradan öncesiz rakibi olacağı Larry Bird’le yapmış olduğu kısaca bir anlamda Magic–Bird düellosunun ilk maçı oluşundan dolayı mazide ayrı bir yere ve öneme haiz.

Magic Johnson Oynadığı dönemlerde çeşitli şampiyonluklar ve ilki çaylak sezonunda olmak suretiyle üç kez NBA Finalleri En Kıymetli Oyuncu Ödülü kazanmıştır

1980 yılından beri Lakers’da beş kez NBA Şampiyonluğu kazanan Magic Johnson 8 Kasım 1991 gününde HIV virüsü taşıdığının açıklanmasının arkasından derhal basketbolu bıraktığını deklare etti. Fakat 1992 senesinde All-Yıldız Maçı için geri döndü ve bu maçla All-Yıldız MVP ödülünün sahibi oldu. Oyuncu arkadaşlarının protestoları sonrası yine basketbolu bıraktı. 1994 senesinde Lakers’la 16 maçlık kısa bir coachluk deneyimi yaşamıştır. Sadece 4 yıl sonrasında, 1996 senesinde, yine geri döndü ve üçüncü ve son kez emekliye ayrılmadan ilkin Lakers ile 32 maç oynadı.

Magic tamamını Los Angeles Lakers ekibi ile geçirdiği 13 senelik esrarengiz kariyerinde bir sürü başarı elde etti. Ekibi ile 5 NBA şampiyonluğu yaşadı ve 32 numaralı forması Los Angeles Lakers tarafınca emekli edildi.

O dönemlerde gosteri amaçlı takımlar kuran ve takımlar satın alan Magic Johnson, Magic All-Stars adlı gosteri takımıyla devletimizde Ülkerspor’la bir gosteri maçı yapmıştı. Gene büyüsünü konuşturan Magic maçı 30 sayı, 13 ribaund, 19 asistle tamamladı. Kendileri Lakers’ın ortaklarındandır ve Staples Center’ da bronzdan yapılmış devasa bir heykeli bulunmaktadır.

Magic Johnson 1996 senesinde NBA’in 50 yılı anısına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 senesinde Basketball Hall of Fame’e girdi. Ek olarak 2007 senesinde ESPN tarafınca NBA tarihinin en iyi oyun kurucusu seçildi.

Basketbolu bırakmasının arkasından HIV/AIDS karşıtı güvenli cinsellik etkinlikleri ile, yardımseverlik kampanyalarına katıldı.

Magic Johnson, 1991 senesinde Earlitha Kelly ile evliliğe ilk adımını attı. Elisa Johnson (d.1995), Earvin III Johnson (d.1992), Andre Johnson (d.1981) adlarında üç evladı vardır.

Magic Johnson 1996 senesinde NBA’in 50 yılı anısına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 senesinde Basketball Hall of Fame’e girdi.

Öncesiz rakibi ve dostu Larry Bird onun için: “Hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu bulunduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O devamlı her insanın üstündeydi ve hep de orada duracak” tanımlamasını yapmaktan çekinmiyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir