Maharishi Mahesh Yogi

Maharishi Mahesh Yogi Biyografisi

Guru Maharishi Mahesh Yogi, Transandantal Meditasyon tekniğini geliştirmesi ve Dünya genelinde yayması ile malum Hint’dir.

Maharishi Mahesh Yogi, 12 Ocak 1918 tarihinde İngiliz idaresi altındaki Hindistan’da Madhya Pradesh eyaletinde yer edinen Jabalpur’da “Kayastha” kastına (orta sınıfı temsil eden kast) mensup olan bir orman bekçisinin dört çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Maheş Prasad Varma’dır. 1942 senesinde Hindistan’da Allahabad Üniversitesi‘nden fizik ve matematik bölümünden mezun oldu.

1941 yılından itibaren Hindistan‘ın o dönemki ruhani liderlerinden Brahmananda Saraswati‘nin müridi olup yönetimsel sekreterliğini halletmeye başladı ve “Bal Brahmaçari Maheş” adını aldı. 13 yıl süresince gurusunun yanında eğitim gördükten sonrasında 1953 senesinde Saraswati’nin ölümü sonrasında Himalayalar‘daki Uttarkashi şehrine giderek iki yıl süresince inzivaya çekildi. 1955 senesinde Uttarkashi’den ayrılıp “Maharishi Mahesh Yogi” adını alarak Transandantal Meditasyon tekniğini Dünya genelinde yaymak için ilkin iki yıl süresince Hindistan’ı dolaştı.

Maharishi’nin Veda Bilimi ve Teknolojisinin zihin alanındaki tekniği olan Transandantal Meditasyon programı, insanoğlunun kendisini geliştirmesi için dünyada en yaygın şekilde uygulanan ve üstünde en fazla araştırma meydana getirilen programdır. Maharishiye bakılırsa her insanin içinde ölçülmesi olanaksız olan zeka ve mutluluk bulunuyordu. Ve bu potansiyeli keşfetmek ve yaşamak her insanoğlunun hakkıydı. Ek olarak bu tekniği her yaşlarındaki, her kültürdeki, her seviyedeki insan öğrenebilirdi.

Bu sebeple Transandantal Meditasyon tekniğini yaymak için 1957 senesinde ilk dünya turu Rangoon, Burma‘da (şimdi Myanmar) başladı ve Tayland, Malaya, Singapur, Hong Kong ve Hawaii ülkelerini içeriyordu . 1959 baharında Hawaii‘ye geldi. 1959 senesinde Honolulu, San Francisco, Los Angeles, Boston, New York ve Londra‘da Transandantal Meditasyon tekniği öğretti. Los Angeles‘ta yazar Helena Olson‘ın evinde kaldı.

Maharishi Mahesh Yogi, 1960 senesinde Hindistan, Fransa, İsviçre, İngiltere, İskoçya, Norveç, İsveç, Almanya, Hollanda, İtalya, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda ve Afrika‘daki birçok şehre gitti. 1961 senesinde, ABD, Avusturya, İsveç, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hindistan, Kenya, İngiltere ve Kanada’yı dolaştı. 1962 senesinde dünya turu Avrupa, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda da devam etti. 1963‘te Avrupa, Asya, Şimal ABD ve Hindistan‘daki şehirleri gezdi . Maharishi Mahesh Yogi’nin 1964‘teki beşinci dünya turu, Şimal ABD, Avrupa ve Hindistan‘daki birçok şehre ziyaretlerden oluşuyordu.

1960’ların sonlarında ve 1970’li yılların başlangıcında Maharishi Mahesh Yogi, “the Beatles” grubunun ruhani danışmanı olarak da çalıştı. The Beatles, the Beach Boys ve birçok ünlünün Dünya barışının yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla öğretilerini benimsemesi ve kendisini desteklemesiyle düşünürün ünü kısa sürede yayıldı.

Maharishi Mahesh Yogi’nin 1963 senesinde yazdığı “Varlık Bilimi ve Yaşama Sanatı” adlı kitabı 15 dile çevrilmiş ve dünyada 1 milyondan fazla satmıştır.

1971 senesinde ABD Birleşik Devletleri, Iowa, Fairfield’da “Maharishi Internasyonal Üniversitesi”ni kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi, 1990 yılından itibaren Hollanda’nın güneydoğu kesiminde bir kasaba olan Vlodrop’a yerleşip Transandantal Meditasyon hareketinin merkezini buraya kurdu.

Maharishi Mahesh Yogi’nin tekniği stresi azaltmaya ve sıhhatli yaşam sürmeye yarıyordu. 1955 senesinde bunu tanıtmaya başladı. Çeşitli mukaddes sayılan sözlerin tekrarlanmasıyla meydana getirilen sessiz meditasyon insana iç huzuru sağlıyordu. Daha ileri aşamalara gelenler ise “yoga uçuşunu” deniyordu. Maharishi Mahesh Yogi, bunun dünya barışına katkı elde eden pozitif bir enerji yaydığını söylüyordu. Beyaz bir kaftan giyen ve çiçeklerden oluşan bir çelenk takan Maharishi Mahesh Yogi, doksan yaşlarında Hollanda’da ölene kadar hareketin lideri ve sözcüsü oldu.

Maharishi Mahesh Yogi’ni mesajı, hepimiz için “iyilik”ti.

Maharishi Mahesh Yogi, 5 Şubat 2008 tarihinde Transandantal meditasyon hareketinin merkezinin de bulunmuş olduğu Hollanda’daki Vlodrop köyündeki evinde 90 yaşlarında ölmüştür.

Kitapları :

1963 – Varlık Bilimi ve Yaşama Sanatı

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir