Mahidevran Sultan

Mahidevran Sultan Biyografisi

Mahidevran Sultan, 1498 senesinde dünyaya gelmiştir. İlk adının Bosfor olduğu ve bazı kaynaklarda adı Gülbahar olarak da geçmektedir. Çerkez kökenlidir. Şehzade Mustafa (d.1515), Şehzade Ahmed ve Raziye Sultan’nın annesidir. Mahidevran’ın Akile Hatun ve Belkıs isminde iki kız kardeşi ve bir de paşa olan adam kardeşi vardı, adı da Mustafa.

Kanuni Sultan Süleyman daha Manisa’da Saruhan Sancak Beyi iken 1514 senesinde Mahidevran (Gülbahar) ile nikâhlı eşi olarak evliliğe ilk adımını attı. 1515 senesinde Süleyman’ın en büyük adam evladı olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirmesinin arkasından Mahidevran adını aldı.

1520 eylülünde Şehzade Süleyman’ın babası Osmanlı padişahı I. Selim’in vefat etmesinin arkasından Süleyman’ın Osmanlı padişahı olması üstüne, Mahidevran evladı Mustafa ile beraber İstanbul’a geldi. Sultan’ın, kendine âşık bulunduğunu sanan Mahidevran, Hürrem’in saraya gelmesinden sonrasında tüm huzurunu yitirmiş. İstanbul’da harem hayatında, Mahidevran’ın oldukca nüfuzlu bir rakibi vardı; Hürrem Sultan. Iki hanım içinde ki mücadelede Mahidevran’ın Hürrem’i dövdüğünde durumu daha fena oldu.

Şehzade Mustafa erişkinlik dönemine erişince Osmanlı geleneklerine uygun olarak Saruhan Sancak Beyi olarak göreve getirildi. Gene anane olduğu suretiyle anası Mahidevran Sultan da oğluyla beraber Saruhan’a gitti.

Şehzade Mustafa’nın Amasya ve Karaman’daki valiliklerinde de onun yanında bulunmuş oldu. 6 Ekim 1553 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman, Konya’da bulunan oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi organize ettiği inancıyla boğdurttu. Mustafa’nın cenazesi Bursa’ya gönderilirken, Mahidevran ile Mustafa’nın kızı ve cariyeleri de Bursa’ya sürüldü. Bursa’da yaşamış olduğu evin kirasını ödeyemez duruma geldi ve birçok yere borçlandı. Hürrem sarayı eline geçirince Mahidevran’ın kardeşi Mustafa Paşa’yı Malatya’ya sürdürmüş. Bursa’daki zor günleri yalnız Mustafa Paşa’nın gönderilmiş olduğu yardımlar yardımıyla geçirebilmişler.

Mahidevran Haseki Sultanın, uzun ömrü sıkıntılar içinde geçmiş. Sonunda Hürrem Sultan’ın, oğlu II. Selim Sultan tarafınca maaşa bağlanmış, 3 Şubat 1581 tarihinde, 82 yaşlarında yalnız başına yaşamını yitirmiş ve oğlunun yanına gömülmüştür.

Kendisine verilen ödenekle geçinen Mahidevran, oğlu Mustafa’nın Bursa Muradiye’deki mezarının üzerine Mustafa-i Cedit Türbesi’ni yaptırırken, türbenin bakımı için evinin yanında iki değirmen ve yüz bin dirhem gümüş para vakfetti.

2003 senesinde gösterilen “Hürrem Sultan” adlı Türk tv dizisinde Mahidevran Sultan’ı Hatice Aslan canlandırdı. 2011 yılından itibaren gösterilen “Görkemli Yüzyıl” adlı Türk dizisinde ise Mahidevran Sultan’ı Nur Fettahoğlu canlandırmaktadır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir