MALCOM X (El Hac Malik El Şahbaz) (1925-1965)

“İster kurşun atıyor olun ister oy, hedefinizi iyi seçiniz. Kuklayı değil kuklacıyı vurmalısınız.”

El Hac Malik El Şahbaz

Hristiyan bir vaizin oğlu olan Malcom, ufak yaşta babasını ırkçı bir hücum sonucu yitirmiştir. Ailesi dağılmış ve öteki kardeşleri şeklinde devlet korumasına alınarak ıslah evinde kalmaya adım atmıştır.

Ortaokulda avukat olmaya karar vermiş, en sevilmiş olduğu öğretmeninden siyah olduğundan bu hayalini gerçekleştiremeyeceğine dair almış olduğu tepki, kendisini fazlaca derinden yaralamıştır.

II. Dünya Savaşı’na çağrıldığında sıhhat sorunlarını gerekçe göstererek muharebeye katılmamıştır. 21 yaşlarında girmiş olduğu hapishaneden kardeşi yardımıyla Müslüman olarak çıkmıştır. Elijah Muhammed’in İslam bildiri fikirleri ile kendisini geliştirmiştir. 1965’te uğramış olduğu bir suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. ABD’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde İslam’ı ve adaleti özetleyen coşkulu konuşmaları etkili olmuştur. Bu konuşmalarından biri de 1964’te Oxford Birliği Münakaşa Derneğinde yapmış olduğu konuşmadır.

Daha ilkin de söylediğim şeklinde:

– Ben, bir Müslüman’ım.
– Tanrı’a (C.C.) inanıyorum.
– Hz. Muhammed’e (S.A.V.) inanıyorum.
– Tüm peygamberlere inanıyorum.

Bu dine inanmakla birlikte şunu vurgulamak isterim ki ben, bununla beraber Amerikalı bir zenciyim ve öyleki bir toplumda yaşıyorum ki bu toplumun toplumsal düzeni, siyah insanın köleleştirilmesine dayanmakta. Bundan dolayı biz, yanlış deri rengine sahibiz. Biz, insan değiliz! Ya kara talihimizin yakıcı oklarıyla çile çekmek, hakarete maruz kalmak ya da mesuliyet alıp yıkım dalgalarına karşı koymak, karşıcılık ederek bu kötülüklere son vermek… Ben mesuliyet alıp kötülüğe karşı koymayı takdir ederim. Eğer mesuliyet alırsanız galip gelirsiniz fakat boş boş oturur, güce haiz olanın kendiliğinden değişmesini beklerseniz daha fazlaca beklersiniz. (…)

Hangi renkten olursanız olun bu rezil durumu değişiklik yapmak isteyen her insanın yanında yer alacağım. Teşekkür ederim.

TDV İslam Ansiklopedisi 2003, Cilt 27, s.483-484

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir