Masal Masal İçinde Kitap Özeti

Artık sizlere kucak dolusu içerikler ve bilhassa kendi merak ettiğim yada sizlerinde beğeneceğini düşündüğüm kitap özetlerini paylaşmaya başladım. Bugün ilk kitap özetimiz 1995 senesinde gösterilen öykü kitabı ve Ahmet Umut tarafınca yazılan kitabın özetini paylaşmak isterim. Masal Masal içinde isminde kitabın özeti aşağıda sizlerle.

 

Masal Masal İçinde Özet

Ülkelerden birinde halkın çokça sevilmiş olduğu padişahları vardır. Sadece bu padişah kendisini övmeyi fazlaca fazla sevmektedir ve onunla oldukça eski bir dostluğu olan vezir, onun bu duruşuna fazlaca üzülür ve bu yüzden de ona yapmış olduğu hatayı bırakması amacıyla değişik bir şehirde yaşamını sürdürmüş olan Kör Insanın yaşam öyküsünü anlatmaya adım atar ve bu hikayeye padişah inanmaz. Bu vaka üstüne vezir, yanına padişahı da alıp yola koyulurlar.

Bir süre gittikten sonrasında Kör Insanın yanına yetişirler ve kendisinden padişaha yaşam öyküsünü anlatmasını talep ederler. Sadece Kör Adam, bulundukları yerden 2 gün devam eden mesafede yaşamını sürdüren kuyumcunun pazarın orta kısmında her pazar günleri buraya gelmiş olarak bir altın yumurtayı alıp toz hale getirerek insanların üstüne attığını anlatır, aslına bakarsak onu sattığını söylemesi gerekir ve söylemez. Bu vakadan sonrasında da kendilerinden Kuyumcu’nun öyküsünü öğrenerek gelip ona anlatmaları halinde de kendisinin de onlara kendi hikâyesini anlatacağını ifade eder.

Ondan sonra yeniden yola çıkarlar ve Kuyumcu’nun yanına varırlar. Peşinden ona öyküsünü anlatmasını söylerler. Gene değişik bir durumla karşı karşıya bırakılırlar. Kuyumcu onlara bulundukları yerden 3 gün süreyle uzak olan Demirci’nin öyküsünü bilmek istediğini, eğer onun hikâyesini öğrenip gelirlerse ve kendisine anlatırlarsa o da kendi öyküsünü anlatacağını dile getirir.

Bu durumu da kabul ederler ve düşerler yola. Gene birazcık gittikten sonrasında Demirci’nin yanına yetişirler. Burada karşılaştıkları durumun peşinden ondan öyküsünü anlatmasını isterler. Sadece demirci de bulundukları yerden 4 gün kadar uzak mesafede yer edinen şehirde bir Müezzin bulunduğunu ve onun hikâyesini merak ettiğini ve onun niçin ezan okuyamadığını öğrenmek istediğini söyler. Ona giderek hikâyesini öğrendikten sonrasında kendisine anlatırlarsa kendi öyküsünü onlarla paylaşacağını dile getirir.

Padişah ve vezir yeniden yola koyulur ve Müezzinin yanına gelip ona hikâyesini anlatmasını talep ederler. Gene karşılarına daha ilkin denk geldiği talepten isteyen bir şahıs çıkmıştır. Bulundukları bölgeden 5 günlük mesafe kadar uzakta yer edinen şehirde bir şapkacının bulunduğunu ve onun hikâyesini öğrenmek istediğini, yanına giderek hikâyesini öğrenerek kendisine anlatmaları halinde de kendi öyküsünü paylaşacağını ifade eder. Padişah ve vezir birlikte gene yola koyulmuştur ve şapkacının yanına ulaştıkları süre ona öyküsünü merak ederler.

Şapkacı ise onlara öğrenmiş oldukları tüm hikayeleri geri döndüklerinde anlatmaları mevzusunda onlardan söz vermelerini ister ve kendi öyküsünü paylaşacağını söyler. Ondan sonra hikayeyi anlatmaya adım atmıştır.

Öğrendikleri her hikayeyi geldikleri yollardan dönerek teker teker anlatırlar ve böylece yeni hikayeler öğrenmiş olurlar. Son olarak Köradam’ın da öyküsünü öğrenmelerinin peşinden Şapkacıya döndüklerinde öğrendikleri hikayeyi ona anlatacağını söyler vezir. Sadece padişah ona gitmesini, tüm ülkeye bir buyrultu yayınlamasını ve tüm herkesi saraya çağrı etmesini söylemiştir.

Hikâyesini dinlediği her bir şahıs saraya gelir ve padişah yanında bulunan dalkavukları saraydan kovarak onların yerine hikâyesini dinlediği kişileri alır. Sebebi ise onlardan öğrenmesi ihtiyaç duyulan ve öğrendiklerini sürekli olarak anımsamak amacıyla yanı başlangıcında olmalarını istemesidir. Açgözlülük, paylaşıldı olma, har vurup harman savurmak, sabırsızlık ve kıskançlık benzer biçimde duygularım insanlara ne benzer biçimde şeyleri kaybettirdiğinin en güzel örnekleri olmuştur bu 5 insan. Bu sebeple de padişah devamlı olarak bu kişilerin yanında olmasını ve kendisine rehber olmasını emretmiştir. Meydana getirilen teklifle bu 5 kişinin de yaşam öykülerindeki kâbuslar ortadan kalkacak ve onlar için muhteşem bir olanak olacaktır. Söz mevzusu günden itibaren ülkedeki yönetim fazlaca daha iyi seviyelere gelmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir