Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Yazma Aşamaları

Tarihin en eski yazışma aracı olarak kabul edebileceğimiz mektuplar gelişen teknoloji ile bugün popülerliğini yitirmiş olsa da hala önemini korumaktadır. Bilhassa duyguların ve düşüncelerin karşı tarafa ifade edilmesinde hiçbir tür mektubun yerini tutmamaktadır. Bu yazımızda “Mektup iyi mi yazılır?” sorusuna yanıt vererek yazışma ve komünikasyon tarihimizde mühim bir yer tutan bu türün yazma aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Mektup Yazma Aşamaları

1. Yazılış Amacını Belirlemek – Muhatap Belirleme

Ilk olarak yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey mektubun kime yazılacağını belirlemektir. Gönderilecek kişinin kısaca muhatabın belirlenmesiyle beraber amacın da belirlenmesi içeriğin belirlenmesinde mühim rol oynamaktadır.

2. Mevzunun (İçeriğin) Belirlenmesi

Yazılış amacının belirlenmesinin arkasından mektubun içeriğini belirlemek gerekir. İçeriği yazacak kişinin karşı tarafa aktaracağı mevzuları bir taslak halinde oluşturmalıdır.

3. Hitap Kısmı

Mektuplar yazıldığı kişiye hitapla başlamaktadır. Hitaplar da yazılacak kişiye, gönderici ile alıcı arasındaki ilişkiye gore değişebilmektedir. Hitaplardan sonrasında virgülün (,) konulması da unutulmamalıdır.

4. Giriş Kısmı

Hitaptan sonraki bölümdür. Burada şahıs kendini tanıtır, yazma amacını belirtir ve öncesinden bir mektup var ise ondan bahsedilebilir.

5. Gelişme Kısmı

Her metinde olduğu şeklinde bu türde de aslolan anlatılmak istenen, göndericinin karşı tarafa aktarmak istedikleri her şey gelişme bölümünde dile getirilir. Mektubun en mühim ve uzun kısmını gelişme kısmı oluşturmaktadır.

6. Netice Kısmı

Gönderici, netice bölümünde söyleyeceklerini toparlar ve karşı tarafla olan samimiyetine gore sevgi, saygı ve slm sözcükleriyle yazısına son verir. 

7. Ad-Soyad ve Adres Yazımı

Mektubun mühim noktalarından biri de göndericinin ad-soyad bilgileriyle ona ulaşılabilecek bir adresin yazılmış olmasıdır. Ad-soyad kısmı mektubun sağ alt köşesine yazılmalıdır. Mektubun yazıldığı tarih de mektubun sağ üst tarafına yazılır. Adres ise sol alt bölüme yazılmalıdır.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonrasında yapılacak ilk şey mektubu gözden geçirip var ise ifade bozuklukları ile yazım yanlışlarını düzeltmek olmalıdır. Ek olarak noktalama işaretlerinin de doğru kullanılıp kullanılmadığının dikkatli bir halde gözden geçirilmesi gerekir.

Son aşama ise mektubun karşı tarafa gönderilmesidir. Mektup bir zarf içine konulmalı ve zarfın sol üst kısmına gönderenin adı ve soyadıyla beraber adresi yazılmalıdır. Bu bölüme göndericinin adresinin yazılması hem alıcının ihtimaller içinde bir cevapta göndericiye ulaşmasını hem de zarfın alıcıya ulaşamaması durumlarında iadesi için son aşama önemlidir. Zarfın sağ alt köşesine alıcının ad-soyad bilgisiyle adresi doğru bir halde yazılmalıdır.

Ek olarak Bkz ⇒ Mektup Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir