Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Bulantı İçin Ne Yapılır ?

Mide Bulantısı ,Günümüzde birçok kişinin şikâyet etmiş olduğu sıhhat problemlerinden biri de mide bulantısı olmaktadır. Onlarca nedene bağlı olarak ortaya çıkan mide bulantısı problemi kimi süre problem teşkil etmeyecek nedenlerle belirir. Kimi süre ise ciddi manada dikkate alınması ve bir an ilkin doktora görünmenin gerektiği hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Mide bulantısı en oldukça sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıksa da kimi zaman öteki organlardan da kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bilhassa mide bulantısı ile birlikte baş dönmesi de olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda uzman bir hekime görünmek gerekir. Probleminin ne işe yaradığını öğrenmek açısından bu durum yabana atılmamalıdır. Aksi takdirde ciddi sıhhat problemi var ise ileriki zamanlarda erken teşhis imkânı kalmayacak ve fena hastalıklara yakalanma riski ortaya çıkacaktır.

Mide bulantımızı kimi zaman yediğimiz yiyecekler sebebi ile bazense bir hastalığın emaresi olarak görmekte devamlı için yarar var. Mide bulantısı sebepleri de çoğu zaman aşağıda paylaştığımız sebepler yer alırken Bayanlarda ise gebelik durumu kaynaklı bir vaka olarak görmek (coşku yapmadan ) bir kontrol alıp kontrol yapmak ve en sağlıklısı kan ve idrar tahlili ile en yakın sıhhat kuruluşundan teyid etmek daha mantıklı olacaktır.

 

Mide Bulantısı Niçin Olur ? Mide Ağrısı

Gün içinde tüketilen gıdalardan kaynaklı sebepler

Alkol ve nikotin içeren ürünlerin fazla tüketilmesi

Kafein seçimi içeceklerin haddinden daha çok olarak içilmesi

Hekim tavsiyesi olmayan ilaçları tüketme yada fazla sayıda tüketme

Mide rahatsızlığı olan Gastrit

Mide de oluşan Ülser

Apandisit rahatsızlığı

 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Iyi mi Geçer

Günlük hayatta bir ekip mide bulantısı olabilir. Fakat bu durum artık düzgüsel olmaktan çıkmış ise acilen uzman bir hekime görünmek yararlı olacaktır. Bilhassa bozuk besin tüketimi yapıldıysa yada mide ile ilgili bir problem var ise bu durum ciddi manada dikkate alınmalı ve derhal hastaneye gidilmelidir. Mide bulantısı devamlı için geçici olmayabilir. Bilhassa migren hastası olanların mide bulantısı ile birlikte baş ağrısına da maruz kaldıkları görülür. Migren hastaları bu durumu sık sık yaşarlar. Fakat migren teşhisi konulmamış ise doktora giderek nedenini öğrenmek gerekir. Mide bulantısına iyi gelen Bir çok kimseler tarafınca merak edilir. Bizde sizler için iyi gelecek şeyleri sıraladık.

 

Zencefil

Yazımızda da belirtildiği benzer biçimde bilhassa sindirim sistemi kaynaklı ortaya çıkan mide bulantısı için zencefil hakkaten yararlı bir bitkidir. Zencefil kısa sürede mide bulantısını geçirme özelliğine haizdir. Sindirim sisteminin düzenini sağlar ve kısa süre içinde mide bulantısı ortadan kalkar. Kuru ve toz şeklinde zencefil tercih edilerek bununla birlikte mide ağrısından da kurtulmak mümkündür.

 

 

Papatya ve Rezene Çayı

Bu iki çay da mide bulantısı rahatsızlığında oldukça etkilidir. İçerisine suni tatlandırıcı yerine bir miktar bal konularak içilmesi mide bulantısına çözüm olabilir. Bu ürünler tamamen organik ürünlerdir ve kısa sürede mide bulantısını sorununu çözer.

 

Nane ve Limon Çayı

Çay şeklinde tüketimi yapılabilir. Fakat bu çay türü herkeste aynı tepkiyi vermez. Bu sebeple dikkatli olmak gerekir. Limonu dilin haline getirerek nane ile kaynatmak ve hafifçe soğuması sağlandıktan sonrasında tüketimi yapılabilir.

 

Temiz Havada Derin Nefes Almak

Gün süresince çeşitli hava koşullarına maruz kalıyoruz. Bu da bizde mide bulantısı meydana getiren durumlardan biridir. Bu problemi çözmek için temiz havaya haiz bir yerde tertipli olarak derin nefes almak ve vermek mide bulantısı problemi için etkili bir yöntemdir. Bu problem en oldukça fazla oranda alkol alan ve haddinden fazla yiyecek yiyenlerde beliren bir sorundur. Temiz hava bu sorunları çözmeye destek verir.

 

 

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Mide bulantısı kadar bazı durumlarda Mide Ağrısı’da karşılaşılan durumlar içinde yerini almaktadır. Bu durumlarda ise mide ağrımızı hafifletmek için gene sizlere kendi denediğim ve yararlı olan yöntemlerden bahsedeceğim. Ilk olarak belirtmekte yarar var aşağıda yer edinen yoğurt ve patates karışımı tarifim devamlı tercih ettiğim yöntemdir. Fakat evinizde yada en yakın şartlarda kolay olan şartları değerlendirebilirsiniz. 

 

Elma sirkesi ;

Elma sirkesi bilhassa kabızlık , yağlı sindirimi zor besinlerin sindirimi mevzusunda destek olduğu benzer biçimde mide ağrılarında da başarı göstermiş bir tedbir olarak görülmektedir. Çoğu zaman bir bardak su içinde 2 – 3 yiyecek kaşığı elma sirkesi karıştırıp içtiğim süre hem midemde bulunan şişlik ve ağrıyı hafifletip bir süre sonunda ağrı kayboluyor. Fakat belirtmekte yarar var elma sirkesinin organik olmasına ve bir günde bu karışımdan en fazla 3 bardak içebileceğinizi ihmal etmeyin. Gastrit rahatsızlığı olan kişiler ve ekşi yiyecekler midenize dokunuyorsa elma sirkesi size yarar sağlamayacaktır. 

 

Patates ;

Kabuklu bir halde güzelce haşlanmış olan patates gene mide ağrısına iyi gelen aşağıda belirttiğim tercih sebebim olan yoğurt ile beraber aç karnına tüketilmesi durumunda oldukça yararlı bir halde mide ağrınızı dindirmeye yarayacaktır. 

 

Yoğurt:

Bilhassa imkanınız var ise organik yoğurt (Evde meydana getirilen ev yoğurdu da olabilir) mide dostu bir besindir. Yoğurt probiyotik tesiri sebebi ile mide ağrısını geçirme mevzusunda başarılıdır. Mümkünse günde 1 öğünde 1 kase yoğurt tüketilmesi mide ağrısı durumunu ortadan kaldırabilir. 

 

Ek olarak kendi denediğim bir yöntemide sizlerle paylaşmak isterim Mide ağrısı şikayeti olan arkadaşlarımız için Aç karnına haşlanmış patates ve yoğurt yemelerininde mide ağrısına faydası olacağını düşünüyorum. Burada paylaştığım yöntem tedavi yöntemi olmayıp yalnız kısa süreli bir çözüm önerisidir. Sağlığınız devamlı mühim olup lütfen en yakın sıhhat kuruluşuna başvurup ilgili bölümde bulunan tabip ile lüzumlu durumlarda ilaç tedavisi yada doktorun tavsiyesi ile çözüm sağlayabilirsiniz.

Etiketler

mide ağrısına ne iyi gelir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir