Milli Sporlarımız Nelerdir?

Bu yazımızda bazı ulusal sporlarımızın neler bulunduğunu hatırlayacağız ..

Bu başlıkta özetlemek gerekirse bazı ulusal sporlarımızın doğrusu ata sporlarımızın isimlerini hatırlayacağız.

Ilk olarak Ulusal Spor terimini açalım ;

Millî spor, bir milletin kültürünün parçası olarak kabul edilen sporlar için kullanılan terimdir.

Aşağıda Türklerin ulusal sporlarından aklımıza gelenlere değindik. Hatırlayamadığımız ulusal sporlarımız olduysa lütfen mevzu altından ekleyiniz.

İşte bazı Ulusal sporlarımız ;

ATÇILIK – BİNİCİLİK : Atı Türkler evcilleştirmişlerdir ve eski çağlarda devamlı atlarla haşır neşir olmuşlardır.Türkler için at, mukaddes ve olmazsa olmaz bir unsurdur. At sırtında doğar, at sırtında savaşır, at sırtında ölürlerdi. Günümüzde de çeşitli binicilik kulüpleri ve hipodromlarda bu spor devam ettirilmektedir.Gazi Koşusu,dünyaca ünlüdür.

CİRİT :  Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur. 16. yüzyılda Osmanlı Türkleri tarafınca bir Harp Oyunu olarak kabul edildi. 19. yüzyılda tüm Osmanlı ülkesi ve saraylarının en büyük şov sporu ve oyunu oldu. Cirit, aynı süre tehlikeli bir oyun olduğundan 1826 senesinde II. Mahmut tarafınca yasak edildi. Fakat ondan sonra gene Osmanlı Ülkesi’nin başta gelen meydan ve cenk oyunu olarak her tarafa yayıldı. 40-50 yıl öncesine değin Anadolu’da yaygın bir oyun olmasına rağmen son yıllarda Erzincan,Uşak, Sivas, Söğüt, Kars, Erzurum ve Bayburt yörelerinde yaşamaya devam ediyor.

OKÇULUK : Güreş,binicilik,avcılık ve cirit şeklinde Türklerde gelenekselleşmiş bir spordur.

GÜREŞ : Geleneksel bir Türk sporu olan güreşin Türkler tarafınca M.Ö. 5. yüzyıldan beri yapıldığı bilinmektedir. Türklerde  en mühim karşılaşması Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir.

Bunların yanı sıra Türklerde Kılıç Sporları ve Avcılık da ilerlemiştir.

Türklerde Atlı spor faaliyetlerinin isimlerinden bazıları da şöyledir ;

Gökbörü /Oğlak Oyunu
Kızbörü
Beyge
Çöğen-Çevgen
Cirit
Cündi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir