Mülteci Sorunu ve Bu Soruna Devletlerin Yaklaşımı

2016 yılı sonu itibarıyla dünyada 65,6 milyon insan yurtlarından zorla göç ettirilmiştir. Bunlardan 40,3 milyonu kendi ülkeleri içinde göç ederken 22,5 milyonu sığınmacı durumuna düşmüştür.

Dünya genelinde ise 2,8 milyon insan sığınmacı durumundadır. Türkiye, kendisine sığınan mültecilere 2017 yılı sonu itibarıyla 24 milyar TL’si (6 milyar dolar) devlet kaynaklarından olmak suretiyle toplamda 95 milyar TL civarında yardımda bulunmuştur. Meydana getirilen yardımlar Türk milletinin ensar-muhacir kardeşliği ruhu ile yapılmış, kardeş hakkının yükümlülüğü olarak görülmüştür.

Irak: Gitmekten başka seçeneğimiz yoktu. Bundan dolayı orası artık çocuklarımız için güvenli değildi. Her şeyi; elbiselerimizi, mobilyalarımızı hatta yiyeceklerimizi bile geride bıraktık.” Nafa Cihad-Iraklı bir baba

Irak’ın 2 Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgaliyle süregelen süreçte ABD, BMGK’nin 678 sayılı sonucuna dayanarak 16 Ocak 1991’de Çöl Fırtınası Harekâtı ile Irak’a hava saldırısında bulunmuş oldu. Koalisyon güçleriyle beraber 24 Şubat 1991’de kara harekâtına başladı.

El Kural ve kitle imha silahları bahane edilerek başlatılan ikinci Irak Harekâtı 20 Mart 2003’te ABD-İngiltere ortaklığında başlatıldı. Ortalama 200 bin askerin katılmış olduğu bu harp sonrasında Saddam Hüseyin yönetimden uzaklaştırılarak (2006’da idam edildi.)

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Irak İşgal Edildi

Irak tamamen işgal edildi. Irak’ta oluşturulan işgal yönetiminin başına ABD’li bir dış ilişkiler uzmanı getirildi. BMGK’nin 1483 sayılı kararıyla işgal güçleri Irak’ta otorite olarak kabul edildi. Irak halkına özgürlük parolasıyla hareket eden işgal güçlerinin işgal gerçekleştikten sonrasında ortaya koydukları tablo vadedilenlerle örtüşmüyordu.

Irak’ta 2005’te geçiş periyodu hükûmeti kurularak, ülke 18 vilayete bölünerek ve üniter yapıdan uzaklaşılarak ülkede federal bir yapıya geçildi. Bu vilayetlerden üçünde Kürt özerk yönetimi kuruldu ve öteki özerkliklerin de önü açıldı. Ülkede mezhep, etnik ve siyasal aidiyetlerden kaynaklı çatışmalar arttı. Mevcut kargaşa ortamından faydalanan terör örgütleri ve bilhassa de DEAŞ (Devletü’l Irak ve’ş Şam) başkent Bağdat’ı işgal etmeye kalkıştı. Irak’ta işgal güçlerinin eylemleri, iç çatışmalar ve 3000 civarındaki intihar saldırısı sonrasında ortalama 1 milyon insan yaşamını yitirdi. 5 milyon çocuk yetim kaldı ve ortalama 6 milyon insan sığınmacı durumuna düştü.

ABD askerlerinin, Irak genelinde ve Ebu Gureyb Cezaevi’nde yapmış olduğu işkenceler ve insan hakları ihlalleri, işgal sonrası Irak’ta oluşan tabloyu gözler önüne sermektedir. Suriye: Suriye’de 15 Mart 2011’de yaşanmaya başlanan Arap Baharı ile karşıcılık, Suriye Ulusal Konseyi adıyla teşkilatlandı. Sonrasında sivil halkı korumak maksadıyla Suriye ordusundan kaçan muhalif asker ve subaylar tarafınca Özgür Suriye Ordusu kuruldu. Bu oluşumlar Suriye’de bitmeyen bir iç harbe niçin oldu. Milyonlarca Suriyeli sığınmacı durumuna düştü. Türkiye Suriyeli mültecileri kabul ederken dünya lüzumlu duyarlılığı göstermedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir