Münazara Nasıl Yapılır?

Münazara, bir konudaki görüşün ve karşı görüşün jüri önünde tartışılmasıyla meydana getirilen bir yarışmadır diyebiliriz. Burada amaç karşı tarafın tezlerini çürütmek ve kendi tezini karşı tarafa kabul ettirebilmektir. Daha oldukca ortaokul ve liselerde meydana getirilen bu tartışmaların hazırlanması ve icra edilmesi belli bir emek gerektirmektedir. 

Bir münazara şüphesiz ki sağlam bir hazırlık, seviye ve kurallar çerçevesinde icra edilebilir. “Münazara iyi mi yapılır?” ya da “Münazara aşamaları nedir?” sorusunun cevaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Münazara Aşamaları (Münazara Iyi mi Yapılır?)

Mevzu Seçimi

İlk yapılacak şey doğal ki mevzunun belirlenmesi olacaktır. En mühim aşama olan mevzunun belirlenmesinde dikkat edilecek şey ise seçilecek mevzunun kritik edilmeye uygun olmasıdır. Mevzunun sav ve antitezleri bulunmalıdır.

Ekiplerin Oluşturulması

Mevzu ve dolayısıyla tez-antitezler belirlendikten sonrasında bu tarz şeyleri savunacak iki grubun belirlenmesi gerekmektedir. Bu takımlar bir ile dört şahıs içinde değişmektedir. Gruplar kendilerine bir başkan ve sözcü belirleyebilirler.

Hazırlık Safhası

Mevzular gruplara verilir ve belli bir süre verilerek hazırlık yapmaları sağlanır. Gruplar kendi içinde iş kısmı yapar. Hepimiz üzerine düşen mevzuda kaynakları araştırır ve detayları toplar. Meydana getirilen araştırmalar ne kadar sağlam olursa münakaşa esnasında ekibin etkileme gücü de yüksek olacaktır. Hazırlıksız meydana getirilen bir münakaşa naturel olarak verimli olmayacaktır. 

Münazaranın Yapılması

Mevzunun seçilmesi, ekiplerin oluşturulması ve hazırlık aşamalarından sonrasında münazaralar belli bir topluluk önünde yapılır. Takımlar birbirlerini görebilecek şekilde iki değişik masaya oturur. Başkan dinleyicilere mevzuyu söyler ve jüriyi tanıtır. Bununla birlikte başkan münakaşanın kurallarını hem katılımcılara hem de dinleyicilere bir kez daha hatırlatır. Kura ile söz alacak ilk grup belirlenir. Her gruba eşit söz hakkı ve eşit konuşma süresi verilir. Gruplar kendi içinde karara varır ve ulaştıkları sonucu sözcü dinleyici önünde paylaşır.

Jüri ve Değerlendirme

Münakaşaya değerlendirecek jüri 3-5 içinde kişiden oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus jürinin mevzuya hakim kimseler arasından seçilmesi gerektiğidir. Jüri kesinlikle yansız olmalı ve kendi düşüncesini korumak için çaba sarfeden gruba imtiyaz tanımamalıdır. Puanlama olabildiğince nesnel bir halde yapılmalıdır.

Her konuşmacıya sırasıyla belli bir puan verilir. Her grup minimum iki kez konuşacağından minimum iki kez puan verilir. Kafi sayıda söz hakkı verildikten sonrasında başkan münazaranın bittiğini söyler. Münakaşa sonrasında jürinin konuşmacılara verdiği puanlar toplanır ve kazanan duyuru edilir.

Daha çok data için Ek olarak Bkz. ⇒ Münazara Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir