Müşfik Kenter Vefat Etti

Meşhur tiyatrocu Sevecen Kenter tedavi görmüş olduğu hastanede 80 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Sevecen Kenter kimdir? Sevecen Kenter’in Yaşamı :

1932 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Sevecen Kenter, 1947’de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Kısmı’nde eğitim görmüş oldu; okulu 1955 senesinde yüksek aşama ile tamamlamış oldu ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

Kenter, 1959 senesinde Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı ve İstanbul’a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile birlikte Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Beraber Ufak Sahne’de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu zamanda biraraya geldiler ve dörtlü olarak beraber uzun seneler tiyatro yaptılar.1960-1961 yılları aralığında Site Tiyatrosu’nu kurdular. 1962’de adını Şehir Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosu’nun binasının inşaatını tamamladılar. Tiyatroyu yapmaları için tüm paralarını ortaya koymaları, büyük bir gezme ile Anadolu’yu gezmeleri ve bir koltuk satma kampanyası ile destek toplamaları gerekmişti. Seyircilerin pek anlamayacağı kabul edilen oyunları sahnelemekten çekinmediler.İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller’den burslar alarak ABD ve İngiltere’de tiyatro araştırmaları meydana getiren ve araştırmalarda bulunan Kenter, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs şeklinde bir fazlaca ülkede oyunlar sergiledi.

Murathan Mungan’ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlemiş olduğu Bir Acayip Orhan Veli adlı tiyatro oyunu 25 seneden fazla süredir sergilemektedir. Bu oyun aynı oyuncuyla Türkiye’de en uzun soluklu sergilenen eserlerden biridir.Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonrasında, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Kısmı Başkanlığı’nı ve Bakırköy Belediyesi Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulunmuş oldu. Halen bu görevlerini sürdürmektedir.Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra beyazperde oyunculuğu da yapmış oldu. 1966 Antalya Film Festivali’nde, Bozuk Seviye filmiyle “en iyi destek adam oyuncu” ödülünü kazanmıştır.Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yapmış oldu.

Oynadığı Filmler ;

Dişi Kurt (1960)Sessiz Harp (1961)Dişi Örümcek (1964)Murtaza (1965)Şetanın Kurbanları (1965)Sevmek Zamanı (1965)Bozuk Seviye (1966)O Hanım (1966)Üç Dost (1971)Seni Kalbime Gömdüm (1982)Hayallerim Aşkım ve Sen (1987)Rumuz Goncagül (1987)Piano Piano Bacaksız (1990) (sesiyle)Lebewohl, Fremde (1991)Moon Time (1994)Dar Alanda Kısa Paslasmalar (2000)

Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yapmış oldu.

Sevecen Kenter’in en unutulmaz seslendirmelerinden biri de ‘Alf’teki seslendirmesiydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir