Nabi Avcı

Nabi Avcı Biyografisi

Millî Eğitim Bakanıdır.

Nabi Avcı, 8 Ekim 1953 tarihinde Bilecik, Pazaryeri ilçesinde dünyaya gelmiştir. Kadriye Yönlüer ve Şükriye Bayrakçı isminde iki ablası vardır.

(ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Politika Bilimi ve Internasyonal İlişkiler Kısmı’nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında doktorasını yapmış oldu. İletişim profesörü oldu. 1974 senesinde Kültür Bakanlığı’nda memuriyete başladı.

Anadolu Üniversitesi‘nde ve İstanbul Informasyon Üniversitesi‘nde kontakt felsefesi ve kontakt sosyolojisi üstüne dersler verdi.

1995 ve 1996 yıllarında Kanal7 Televizyonunda 360 aşama adlı program yapmış oldu. Aynı dönemde Yeni Şafak gazetesinde yazarlık ve yöneticilik yapmış oldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda ve Başbakanlıkta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Ulusal Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 senesinde AKP‘den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden çekilme etti.

2011 yılı Türkiye genel seçimlerinde 24.dönem TBMM Eskişehir AKP milletvekili seçildi.

TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

24 Ocak 2013 tarihinde meydana getirilen kabine değişikliği sonucu Ulusal Eğitim Bakanı olmuştur.

Nabi Avcı, Semra hanım ile evlidir ve 5 evladı vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Eskişehir milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunmuş olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Ulusal Eğitim Bakanı olarak göreve getirildi.

Ahmet Davutoğlu‘nun çekilme etmesinin peşinden Başbakan olarak görevlendirilen Binali Yıldırım tarafınca 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür ve Gezim Bakanı olarak göreve getirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde meydana getirilen kabine değişikliği ile Nabi Avcı yeni kabinede görevlendirilmedi. Kültür ve Gezim Bakanı olarak yerine Numan Kurtulmuş görevlendirdi.

Kitapları :
Bombacı Parmenides
Enformatik Bilgisizlik

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir