Naci Görür

Naci Görür Biyografisi

Naci Görür, 9 Eylül 1947 tarihinde Elazığ’da Nailbey Mahallesi, Ok Sokak’ta bulunan 10 numaralı şirin bir kerpiç evde dünyaya gelmiştir. Mustafa isminde abisi, Güllü isminde ablası vardır. Anası Hatime Hanımdır. Marangozluk icra eden babası Ahmet Görür, Naci dört yaşlarındayken öldü. İlkokulu Altınova İlkokulu’nda, ortaokulu Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu’nda,1963 senesinde başladığı liseyi de Elazığ Lisesi’nde 1966 senesinde tamamlamış oldu. Yazları tren istasyonunda “keskin nane” şekeri satmış.

1966 senesinde başladığı (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Yerbilim Mühendisliği Kısmı’nde Öğretim Üyesi Aday Talibi Bursu ile okuyarak 1971 senesinde Y.Mühendis olarak mezun oldu. 1973 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesinde asistan olarak çalıştı.

1973 senesinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bursu ile doktora yapmak suretiyle İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Mezuniyet belgesi of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) derecelerini alarak sedimentoloji üstüne doktorasını yapmış oldu.

1978 senesinde Türkiye’ye döndükten sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesinde çalışmaya devam etti. 1983 senesinde doçent, 1989 senesinde profesör oldu.

1997-2000 yılları aralığında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nin dekanlığını yapmış oldu. Profesör Dr. Naci Görür Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi mevzularında uzmandır.

Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar yapmış oldu. Bilhassa 1999 depremlerinden sonrasında Marmara Denizi’nin zelzele potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun bir etkinlik gösterdi ve oldukça sayıda ulusal ve uluslar arası proje yürüttü.

1983 senesinde TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı. 1997 senesinde yapmış olduğu araştırmalar sebebiyle (TÜBA) Türkiye Bilimler Akademisi asil üyeliğine seçilip, ODP türkiye temsilciliği, Avrupa Bilim Vakfı ODP bilimsel komite üyeliği, ODP council üyeliği, okyanus araştırmaları bilimsel komite üyeliği, TÜBİTAK’da Yer, Deniz, Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu Üyeliği, Tubitak ulusal deniz jeolojisi araştırmaları koordinatörlüğü, Tubitak bilim kurulu üyeliği benzer biçimde görevlerde çalışmıştır. 2000 senesinde aynı kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na getirildi.

2004 senesinde NATO bilim ödülünü aldı.

2003–2010 içinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 Haziranından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak yeniden İTÜ’ye döndü.

Naci Görür, 1973 yılından beri Ayten Akyıldız ile evli ve iki evladı vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir