Nadia Comaneci

Nadia Comaneci Biyografisi

Efsaneleşmiş jimnastikçi Nadia Comaneci. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Nadia Comaneci, 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya’nın Oneşti şehrinde Gheorghe ve Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Nadia Elena Comaneci’dir. Adrian isminde ufak bir adam kardeşi vardır. Nadia, Rumen bir isim değildir, annesinin Nadia Comaneci’ye hamile olduğu dönemde bir Rus filmi izlediği ve filmimizde Nadezhda isminde bir karakterden etkilenerek adını Nadia koymaya karar verilmiş olduğu belirtilmiştir. Nadezhda Ümit anlamına gelen bir Rus adı sadece kendi ülkesi Romanya’da pek bilinmeyen bir isimdir.

6 yaşlarında jimnastiğe adım atmıştır. Oldukca ufak yaşlarda iken inanılmaz bir esnekliğe haiz olan Nadia Comaneci’nin bu farklılığını ailesi kısa sürede keşfetmiş ve 6 yaşlarında iken Jimnastik sporuna yönlendirmişlerdir. 1975 ve 1976 senelerinde senenin atleti seçilen Nadia Comaneci, Bükreş Politeknik Üniversitesinden mezun olmuştur.

Hemen hemen 8 yaşlarında iken Romanya Ulusal Şampiyonası’nda 13’üncü olarak dikkatleri çekmiştir. Sadece bu tarihten sonrasında daha başka bir kabiliyete dönüşen sporcu bir sonraki yıl aynı organizasyonda birinci gelmiş olarak tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.

10 yaşlarında internasyonal bir organizasyona katılan Nadia Comaneci, Yugoslavya-Romanya içinde düzenlenen turnuvada birinci gelmiş olarak internasyonal anlamada ilk altın madalyasına da kavuşmuş oldu. Bir sonraki yıl hemen hemen 11 yaşlarında iken Macaristan, Polonya, İtalya şeklinde ülkelerde düzenlenen tüm jimnastik organizasyonlarında altın madalyaya uzanınca şöhreti tüm Avrupa’ya yayılmış oldu.

Sadece kendisine esas şöhreti 1976 Montreal Yaz Olimpiyatları getirdi; o şekilde ki bu organizasyonla birlikte Times Dergisine de kapak oldu.

Nadia Comaneci, 1976 senesinde 1976 Yaz Olimpiyatları’nda jüriden 10 tam puan alan ilk sporcu olarak tarihe geçti. Montreal’deki olimpiyatlarda 3 altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazanmıştır. 1980 yılındaki Moskova Olimpiyatları’nda 2 altın, 2 gümüş madalya kazanmıştır.

Nadia Comaneci, 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Senelerce jimnastik gösterileri yapmış oldu. Hemen sonra da yarışmalardan ve gösterileri bırakıp 1984 senesinde emekliye ayrıldı.

Aralık 1989‘da yaygın halk gösterilerinin peşinden gerçekleşen askeri müdahale ile devrilen Romanya Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku’nun devrilmesinden kısa bir süre ilkin Nadia Comaneci, 27 Kasım 1989 tarihinde komünist rejiminden kaçarak ABD Birleşik Devletleri‘ne sığınma etti ve yeni bir hayata başladı. 2001 senesinde Amerikan vatandaşlığını kazanarak çift geçişlik taşımaya adım atmıştır.

Nadia Comaneci, 1998 senesinde Flo Hymen Momorial Ödülü’ne de laik görülerek onurlandırılmıştır.

Nadia Comaneci, 27 Nisan 1996 tarihinde ABD’li Jimnastikçi Bart Conner ile evliliğe ilk adımını attı. Dylan Paul Conner (d. 2006) isminde bir oğlu vardır.

Nadia Comaneci, 2003 senesinde Romanya’nın ABD fahri konsolosu oldu ve ülkesinin sporla ilgili her kurumunun onursal başkanlığını yapıyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir