Nail Keçili

Nail Keçili Biyografisi

Nail Keçili, 1 Nisan 1947 tarihinde Ankara‘da dünyaya gelmiştir. İstanbul Avusturya Lisesini bitirdikten sonrasında iş hayatına atıldı. Annesinin babası CHP kurucusu, milletvekili, Nasuhi Baydar. Büyük büyükbabası 1926’da Mustafa Kemal Atatürk‘e suikast davasında yargılanarak Ankara’da idam edilen Nail Bey’dir. Baba ise Demokrat Parti‘nin ileri gelenlerinden, dönemin tanınmış müteahhiti Ender Bey’dir. Babası Ender Bey 27 Mayıs 1960 darbesinden sonrasında batkı edince intihar etmiş. Amcası Yenibahçeli Şükrü Bey ise Enver Paşa‘nın yaverliği icra eden ve keskin nişancılığıyla tanınan meşhur bir İttihat ve Terakkici imiş. Baba tarafınca Burdurlu Sarıkeçili aşiretinden. Keçili soyadı da buradan geliyor.

Spor faaliyetlerini kürek, yelken ve binicilik dallarında sürdürdü. Yelken ve yat mevzusunda yarışmacı ve yönetici olarak yoğun ve etkin çabalar verdi. 1980’de açık deniz yarış kulübü yönetim kurulu üyeliğine, 1994’te ise Türk Denizcilik Derneğince Komodorluğa seçildi. Cenajans Yönetim Kurulu Başkanı da olan Keçili,1996 senesinde seçilen Galatasaray Yönetim Kurulunda vazife aldı.

1969 senesinde Cenajans reklam şirketini kuran Nail Keçili, 1973 senesinde merkezi New York‘ta ve 96 ülkede 432 ofisi bulunan ve 154 şehirde etkinlik gösteren küresel bir reklam ve pazarlama ajansı olan Grey ile hizmet anlaşması yapmış oldu, 1990 senesinde resmen ortak oldu.

1983 senesinde Hülya Avşar’ı bir şampuan reklamında oynatan Nail Keçili, ek olarak onun güzellik yarışmasına da katılmasına vesile olmuştur.

Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller ve Bülent Ecevit‘in yanı sıra pekçok kamu bankasıyla çalıştı. THY‘nin de uzun seneler ajanslığını yapmış oldu. Yakın dostları Dinç Alim ve Cavit Çağlar ile aynı davalardan beraber hapis yattı.

Nail Keçili, Kendi alanında çalışan 18 değişik şirket ile beraber 1995 senesinde holdingleşti. Egebank soruşturması sebebiyle gözaltına alındı. Bilahare özgür bırakıldı. 18 firmanın sahibi olarak girmiş olduğu cezaevinden 1,5 yıl sonrasında çıktığında, elinde bir tek üç şirket kaldı.

İngilizce ve Almanca bilen Nail Keçili, açık deniz AEK Viskomodorluğu, Türk Denizcilik Komodorluğu, Turmepa Yönetim Kurulu, TÜSIAD Yüksek İstişare Konseyi, Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği yapıyor. Hem de Aile Planlaması Vakfı ve Eğitim Gönüllüleri Vakfında vazife yapmış oldu.

Nail Keçili’nin en büyük hobisi deniz ve teknelerdir. Nail Keçili’nin ilk eşi Nilgün Keçili’den Nazlı Keçili isminde bir kızı vardır. İkinci eşi Suna Keçili’den de 28 Ocak 2004 tarihinde boşandı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir