Nail Olpak

Nail Olpak Biyografisi

MÜSİAD Genel Başkanı (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği)

Nail Olpak, 1961 senesinde Burdur‘da İbecik köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Halil Olpak’dır. İlkokul’u Muğla-Dalaman’da okudu. Ortaokul’u yatılı olarak Aydın-Nazilli’de bitirdikten sonrasında, Arkasından Aydın Lisesi’nde yatılı okudu, 1977 senesinde mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Kısmı’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonrasında yüksek lisansını enerji alanında yapmış oldu.

Üniversite Eğitimi süresince, ITBA-İngilizce ve Marmara Üniversitesi Arapça Kurslarına devam etti. Oldukça iyi derecede İngilizce, orta derecede Arapça ve azca İtalyanca biliyor.

1983 senesinde Umar Makina A.Ş.’de Üretim Mühendisi olarak başladığı iş hayatına, Örneksiz A.Ş.’de Yapınak Müdür Yardımcısı olarak devam etti. 1989 senesinde başladığı Cankurtaran Tüm ortaklık A.Ş.’de sırasıyla; Elektrik Sayaçları üreten ESEM Elektrik Sayaçları A.Ş.‘de Genel Müdür, ESEM Elektrik Sayaçları, MOLVENO Anahtar Serileri, AVE Otomatik Sigortalar, TEKAP Armatürleri üreten Elektrik Şirketleri Grup Başkanı, ROWENTA, TEFAL, CONTI Elektrikli Süpürgeler, Buharlı Ütüler vb üreten Ev Aletleri Grubu dahil, Elektrik ve Ev Aletleri Grup Başkanı, ADİDAS, SLAZENGER, ARENA Spor Malzemeleri dahil tüm Gruplar’dan görevli, Cankurtaran Tüm ortaklık Başkan Yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. Aynı grupta 17 yıl vazife yapmış oldu.

2005 senesinde kendi arzusu ile Cankurtaran Tüm ortaklık Başkan Yardımcısı görevinden ayrıldı ve iki ortağıyla kurduğu NORA Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. ile sanayicilik şirketini kurdu. ESEM, NORA ve ARON Markaları ile; Elektronik Elektrik Sayaçları, Otomatik Sigortalar, Kaçak Akım Röleleri, Kontaktörler, Termik Röleler, Termik Manyetik Şalterler, Enerji Tasarruflu Lambalar, Aydınlatma Armatürleri, AVE Markalı Anahtar-Priz serileri vb ürünlerin, Üretim ve Ticaretini yapmakta olan NORA Elektrik Malz. A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı olarak vazife yapmaktadır.

İstanbul Tecim Odası (İTO) Meclis Üyesi olan Nail Olpak, Mimarlar Mühendisler Grubu, Rahatlık Hastanesi Vakfı ve Kandilli Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürütüyor.

28 Nisan 2012 tarihinde meydana getirilen MÜSİAD‘ın 21. Genel Kurulu’nun arkasından yeni Genel Başkanı olarak Nail Olpak seçildi.

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafınca, Internasyonal İlişkiler branşında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Nail Olpak, 1985 senesinde Rizeli Hamide Olpak ile evliliğe ilk adımını attı. Enes Olpak (d.1991) ve Enes Olpak (d.1995) adlarında 2 oğlu vardır.

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Internasyonal İş Forumu) Başkan Vekili, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Tecim Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Tecim Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, Rahatlık Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) Yönetim Kurulu Üyesi ve (YİH) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Mütevelli Heyeti Üyesi, Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Bölgesi A.Ş) Yönetim Kurulu Üyesi olarak vazife yapmıştır.

22 Eylül 2017 tarihinden itibaren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı olarak vazife icra eden OLPAK, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

– DEİK, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı
– DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı
– TURK EXIMBANK, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
– YOİKK-Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi
– İSTKA, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi
– MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Heyeti Üyesi
– UTESAV, Internasyonal Teknolojik Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi
– TUGEV, (İTO) Gezim Geliştirme ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– İlim Yayma Vakfı, Kurucular Kurulu Üyesi
– Rahatlık Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– İGETEV, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– İstanbul Uygarlık Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili
– Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)-Makine Mühendisleri Odası Üyesi
– Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) Üyesi
– İTÜ Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi
– Aydın Lisesi Mezunlar Derneği, ALMED Üyesi

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir