Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu Biyografisi

Naim Süleymanoğlu, ‘Cep Herkülü‘ lakaplı, 46 dünya rekoruna imzasını atan, eski ulusal sporcu. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak, Türk ve Dünya spor evveliyatına adını altın harflerle yazdırdı.

23 Ocak 1967’de, Mestanlı, Bulgaristan’da Naim Süleymanoğlu adıyla dünyaya geldi. Bulgaristan Başbakanı Todor Jivkov döneminde asimilasyon sebebiyle adı zorla Naum Shalamanov yapılmış oldu. Naim Süleymanoğlu haltere 10 yaşlarındayken başladı. 1982’de, Brezilya‘da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu, 16 yaşlarında, üstün dereceli kırarak gene şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekorunu kıran halterci ünvanını aldı.

19831986 yılları aralığında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak suretiyle tam 62 üstün dereceli kıran ve gene bu zamanda Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda, 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşayan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986’da dünyada, senenin haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları‘na, Bulgaristan‘ın da Sovyetler Birliği’nin yanında boykota iştirak etmesi sebebiyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası‘nda bir süre ortadan kaybolan ve sonrasında 11 Aralık’ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye‘de yaşama, ve Türk Ulusal Ekibi adına karşılaşmalara çıkma talebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin peşinden, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiye‘ye ilticasında ve getirilmesinde rol oynayan Turgut Özal, 16 Aralık’ta ülkemize gelen Naim Süleymanoğlu’nu kucaklayarak basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987’de, Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası‘nda dünya rekoru kırdı.

1988‘de, Avrupa Halter Şampiyonası‘na Türkiye adına katılan ve üç altın madalyanın sahibi olan ve 60 kiloda, koparmada 150 kilogram kaldırarak dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, o yıl 7 Aralık’ta, Beyaz Saray‘da Başkan Ronald Reagan ve eşi tarafınca kabul edildi. Aynı yıl, Seul Olimpiyatları‘na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek lüzumlu izin alındı.

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu, 60 kilogram koparmada sırasıyla, 145 kilogram, 150.5 kilogram, 152.5 kilogram, silkmede 175 kilogram, 188,5 kilogram, 190 kilogram, toplamda da 320 kilogram, 339 kilogram, 342.5 kilogram kaldırarak, 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak, Türkiye olimpiyatlar tarihinde, güreş haricinde ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak adını Türk spor evveliyatına yazdırdı.

1992 Barcelona Olimpiyatları‘nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, gene o yıl, Internasyonal Halter Basın Komisyonu tarafınca “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994‘te Bulgaristan’da meydana getirilen, Avrupa Halter Şampiyonası’nda da, yalnız üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

İstanbul’da meydana getirilen Dünya Halter Şampiyonası’nda, ilk kez Türk seyircisi önüne çıkan ve bu şampiyonada sakat olmasına karşın, 3 dünya rekoru kırarak, üç altın madalya kazanan Süleymanoğlu, bu performansıyla, en kuvvetli sporcu ünvanı kazanmıştır. 1995’te, Avrupa Halter Şampiyonası’nda, gene sakat olmasına rağmen, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, Türk Ulusal Halter Ekibi’nın birinci olmasında mühim katkılarda bulunmuş oldu.

Çin‘de meydana getirilen Dünya Şampiyonasın’a da sakat çıkarak, 3 altın madalya kazanan Süleymanoğlu, 1996’da, ABD’da düzenlenen Atlanta Olimpiyatları‘nda, 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak, 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanmasıyla tarihe geçen sporcu, Sidney Olimpiyatları’nda, sakatlığının devam etmesi ve ağrıları sebebiyle başarı gösteremedi.

Kariyeri süresince, olimpiyatlardan kazanılmış olduğu 3 Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. 46 kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, 2000 senesinin 7 – 9 Aralık günleri içinde, Atina‘da toplanan, Internasyonal Halter Federasyonu Kongresi’nde astbaşkanlığa seçildi.

Naim Süleymanoğlu sporu bıraktıktan sonrasında siyasete atıldı. 2004 Mahalli Seçimlerinde MHP‘den Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi belediye başkan talibi ve 2007 Genel Seçimlerinde MHP‘den İstanbul milletvekili talibi oldu. Sadece seçilemedi.

2012 Londra Olimpiyatları çerçevesinde, Naim Süleymanoğlu’nun adı Londra Metrosu’ndaki bir durağa verildi.

Resmi kayıtlarda evli olarak gözükmeyen Naim Süleymanoğlu’nun Ankara‘da Japon bir bayan gazeteciyle ve İstanbul‘da yaşamış olduğu bir beraberliğinden olmak suretiyle 4 tane kız evladı bulunmakta; anneleriyle birlikte yaşamaktadırlar.

Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile Bakırköy’de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı.

6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı oldu. 18 Kasım 2017 tarihinde tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

2019 senesinde yaşamının anlatıldığı Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu adlı filmimizde kendisini Hayat Van Eck canlandırdı. Senaristliğini Barış Pirhasan‘ın yazdığı filmin yönetmen koltuğuna Özer Feyzioğlu otururken oyuncu ekibi Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun, İsmail Hacıoğlu, Uğur Güneş, Selen Öztürk, Bülent Alkış, Renan Bilek, Mehmet Esen, Sulh Kıralioğlu isimlerinden oluşturulmuş.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir