Nalan

Nalan Biyografisi

“Of Aman Nalan” lakaplı müzisyen

Tam adı Emine Nalan Tokyürek olan Nalan Tokyürek, 15 Kasım 1973 tarihinde Eskişehir’de polis bir baba ve ev hanımı bir annenin üçüncü kızları olarak dünyaya geldi. Babasını tayini sebebiyle 3 yaşlarındayken İstanbul’a taşındılar. İlkokula İstanbul’da başladı. 5.sınıfa kadar İstanbul’da okudu. Babasının tayini çıkmış olduğu için taşındıkları Afyon’da ilk okulu tamamlamış oldu.

1984 senesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi, Kanun talebesi olarak ortaokula başladı. Lise ve üniversite öğrenimine de aynı okulda şan kısmı talebesi olarak devam etti. Klasik Türk Müziği eğitimini bu okulda tamamladı.

Daha üniversitede öğrenciyken, okul arkadaşlarından kurulu bir grupla Beşiktaş Sokak Bar’da yapmış olduğu programlarla İlk sahne deneyimini kazanmıştır.

1993’te Ataköy Regatta, Twins Bar’da sahne almaya başladı. O dönemlerde Garo Mafyan, hazırladığı bir albüm için solist aramaktaydı. Çalmış olduğu barda Nalan’ı dinledikten sonrasında albümü onun okumasını istedi. Şarkılar hazır olduğu icin kısa sürede albümü tamamladılar.

İlk albüm, 1994’te “OF AMAN” adıyla piyasaya çıktı. 800.000-lik satışla o dönemde çıkan albümler içinde en başarıya ulaşmış albüm oldu. Akıllarda albümünün adıyla bütünleşerek, ‘Of Aman Nalan‘ olarak kaldı; öyleki tanındı, öyleki sevildi.

1994 ile 2000 yılları arası haftanın her günü sahneye çıkan Nalan, alerjik astımı ortay çıkınca doktorların uyarısınca sahne yaşamına veda etmek mecburiyetinde bırakıldı.

Babasının en büyük düşsel ve isteği olduğundan dolayı onun anısına 2007 senesinde “TÜRK SİNEMASI KLASİKLERİ” adı ile bir Türk Sanat Müziği albümü çıkarttı. Bu albüm bilhassa yorum ve icrası ile bu dalın duayenleri içinde oldukça beğeni topladı. Nalan müzik ve nota bilgisini, nota ile şarkı söylemeyi bir oldukça kişiye bu işin iyi mi yapılacağını gösterdi.

Sonrasında üreten ve beste meydana getiren bir Sanatçı olma özelliğine geri dönerek 2009 senesinde “DEMODE” albümü ile tekrardan çalışmalarına devam etti.

İlk albümü, 1994 de “Of Aman” adıyla piyasaya çıktığında uzun süre “Of Aman Nalan” adıyla anılmıştır. Nalan toplam 9 solo albüm yayınlamıştır.

Kısa sürede Kaş ya da Fethiye’ye yerleşme sonucu aldı.

Ödülleri :
2006: 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri – En iyi Fantazi Müzik sanatçısı Kadın

Albümleri :
1994 – Of Aman
1995 – Cansuyum
1997 – Usul Usul
2000 – Nalan
2002 – Nalan
2003 – Cayır Cayır
2005 – Adresi Biliyorsun
2007 – Türk Sineması Klasikleri
2009 – Demode

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir