Nehir Eş Anlamlısı Nedir? (Nehrin Eş Anlamlısı)

Yazılışları değişik olsa da anlamları aynı olan sözcüklere eş anlamlı ya da anlamdaş sözcükler denilmektedir. Bu sözcükler dilimizi doğru şekilde kullanabilmek ve kendimizi en anlaşılır şekilde ifade edebilmek için son aşama ehemmiyet arz eder. Bundan dolayı Türkçe derslerinde öğrencilerin eş anlamlı kelimeleri kavramaları ve günlük yaşamlarında kullanmaları gelişimleri açısından yararlı olacaktır. Öğrencilerin en oldukca aramış olduğu başlıkların başlangıcında gelen “Dere eş anlamlısı nedir?” sorusunun yanıtını ve yarar sağlaması için cümle içinde kullanımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Dere kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Irmak

Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde yer edinen açıklamaya nazaran bu sözcük “Çoğunlukla denize dökülen, bilhassa genişliği ve taşımış olduğu su niceliği bakımından en büyük akarsu” şeklinde anlamlandırılmıştır. Türkçe olan “Irmak” sözcüğüne karşın Arapça “Dere” sözcüğü aktarma edilip lügatımızda kullanılmaya başlanmıştır. Bundan dolayı yazılışları değişik olsa da anlamları tamamen aynı olan iki sözcüğün varlığı ortaya çıkmıştır.

Not ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde bu iki sözcüğün anlamları da aynıdır. Bundan dolayı cümle içinde bu iki sözcükten birini ötekinin yerine kullanabilirsiniz. Bu durum herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmaz. Aşağıda yer edinen örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Dere Eş Anlamlısı Örnekler

Nehirler enerji deposu olarak da kullanılabilmektedir.
Irmaklar enerji deposu olarak da kullanılabilmektedir.

Oldukça uzun olan dere, bölgenin adeta yaşam kaynağıydı.
Oldukça uzun olan ırmak, bölgenin adeta yaşam kaynağıydı.

Şehrin trafik problemi sadece dere üstünden ulaşımı arttırmakla mümkün olabilir.
Şehrin trafik problemi sadece ırmak üstünden ulaşımı arttırmakla mümkün olabilir.

Bu mevzuda daha çok bilgiye ulaşmak ve eş anlamlı sözcüklerin tüm listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir