“Noindex” ifadelerini Hatası ile Gelen Mail ve Çözümü

Merhabalar , bugün kullanmış olduğum bir kod dolayısı ile robots.txt dosyası içinde yer edinen “Noindex” komutu sebebi ile google tüm kullanıcılarına (bu komutu kullanan sitelerin tamamına) mail ve webmasters tools üstünden uyarı gönderdi. 

 

Gelen uyarı şu şekilde ;

 

Google, sitenizin robots.txt dosyasında desteklenmeyen “noindex” kuralı bulunduğunu belirledi.

Bu kaide hiçbir vakit Google tarafınca resmi olarak desteklenmemiştir ve 1 Eylül 2019’da kullanımı durdurulacaktır. Sayfaların Google dizinine eklenmesini iyi mi engelleyebileceğinizi öğrenmek için lütfen yardım merkezimize bakın.

 

Peki bu bizlere bir mesele yaratırmı ? Ilk olarak bu uyarı herhangi bir mesele yaratmak fakat çözüm adına google güzel tavsiyeler sunmuş olduğu bir sayfa hazırlamış ve gönderilmiş olduğu mailde o sayfaya yer vermiş. Sayfa Linki burada tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

 

Gelelim bu durum ile ilgili çözüm önerisine ;


üst bölümde yer alan komutları hangi sayfaların google’de indexlenmesini istemiyorsanız onların header kısmına ekleyebilir. Yada bu mevzuda yazılımcı dostunuz yada ilgili biriminizden destek alabilirsiniz. Bununla beraber mevzu altından yorum yazarak bizlerle paylaşırsanız sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir